Blues 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 27.08.2015 17:15


Blues 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Espoon Bluesin Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä Bluesin tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Espoolaisten kausi päättyi puolivälierissä tylyllä tavalla, kun JYP voitti ottelusarjan 4-0 ja eteni välieriin Kärppiä vastaan. Blues oli kauden loppua kohden melkoisessa lennossa pääosin kapteeni Kim Hirchovitsin ansiosta, joka oli välillä täysin pitelemätön. Hirchovits oli jopa lähellä rikkoa Raimo Helmisen ennätyksen SM-Liigan pisteputkesta. Joukkeen energia loppui kuitenkin totaalisesti JYP-sarjassa. Runkosarja oli kuitenkin Bluesin kannalta lupaava, sillä sarjan viides sija ei ole ollenkaan hullumpi sijoitus. Tulevalle kaudelle Blues saa myös vahvistusta valmentajaosastolle, kun Tero Lehterä tulee Jyrki Ahon avuksi joukkueen penkin taakse.

Positiivista oli myös huomata, että Barona Areenan laitamainokset oli täytetty jo lähes kokonaan joulukuussa ja joukkueen fanit löysivät lopulta tiensä halliin.

Maalivahdit


Molemmat vastuuta kantaneet maalivahdit ovat vaihtuneet, kun Eetu Laurikainen lähti Edmonton Oilersiin metsästämään paikkaa taalajäiltä. Jani Nieminen jatkaa uraansa SaiPan riveissä, joten uudet tuulet puhaltavat Bluesin maalilla. Uutena hankintana Espooseen saapuu ruotsalainen Christian Engstrand, joka on pääasiassa pelannut Ruotsissa SHL:ssä ja Allsvenskanissa. Viime kauden lopun hän torjui kiekkoja Itävällan pääsarjassa Székesfehérvárin maalilla.

Toinen mies espoolaisten maalilla on joukkueen juniorijärjestelmästä noussut Kaapo Kähkönen, joka on varattu Minnesota Wildin toimesta vuoden 2014 draftissa. Kähkönen oli viime kauden Mestiksen puolella TuTossa lainalla ja kannatteli joukkuetta varmalla pelillään. Lisäksi Kähkönen on täsmähankinta, koska jos hyökkäys ei meinaa saada kiekkoa reppuun, niin Kähkösellä löytyy tästäkin kokemusta nuoresta iästä huolimatta.

Puolustajat


Bluesilla on vahva runko puolustuksessa ja Mikko Kukkonen, sekä Juuso Vainio entistään parantavat sen syvyyttä. Viime kaudella läpilyöneen Otso Rantakarin otteita kannattaa seurata, sillä 21-vuotias pakki takoi 29 pistettä 56 ottelussa. Odotukset ovat siis korkealla ja on mielenkiintoista nähdä pystyykö nuori pelaaja vastaamaan odotuksiin.

Toinen mielenkiintoinen nimi on Veeti Vainio, joka varattiin Columbus Blue Jacketsin toimesta viidennellä kierroksella kuluneena kesänä. Vainio pelasi viime kauden nuorten SM-sarjaa ja tehoja tuli todella komeat lukemat, kun hän takoi 42 otteluun 44 pistettä. Hän on edustanut myös juniorimaajoukkueita kolmena edellisnä vuotena.

Hyökkääjät


Espoolaisten hyökkäyksestä poistuivat ulkomaalaisvahvistukset Bracken Kearns ja Stefano Giliati. Kearns teki kaksisuuntaisen sopimuksen New York Islandersin kanssa ja Giliati suuntaa KHL:ssä pelaavan Medvescak Zagrebin riveihin. Näistä varsinkin Giliati oli iso menetys, sillä mies teki 56 otteluun 40 tehopistettä.

Blues menetti myös Miro Aaltosen, joka siirty Oulun Kärppiin. Aaltonen on suurempi menetys, sillä mies teki 57 otteluun 37 tehopistettä ja nuorella pelaajalla on suuri kasvupotentiaali.

Joukkue sai kuitenkin vahvistuksena HPK:sta siirtyvän Eero Somervuoren, joka tahkosi viime kaudella 60 otteluun 35 pistettä hämeenlinnalaisille. Somervuoresta tulee olemaan tehojen puolesta paljon iloa Bluesille ja tarjoaa rightin puolen laukauksellaan vaihtoehtoja esimerkiksi ylivoimapeliin.

Lauantaina 29.8. Blues lisäsi vahvuuttaan Puolan pistepörssin kaudella 2013-2014 voittaneella Samson Mahbodilla.

Ennuste


Bluesin viime kausi oli pudotuspelejä lukuunottamatta väkevää tekemistä. Joukkueen runko on pysynyt pitkälti samana, mutta katseet kiinnittyvät ensimmäisenä maalivahtiosastoon. Engstrandin ja Kähkösen harteille laskeutuu iso vastuu joukkueen menestymisen suhteen. Kähkösen kohdalla Liiga on vielä näkemättä ja mikäli Engstrandista ei ole kantamaan vastuuta, niin 19-vuotiaan maalivahdin täytyy ottaa paikkansa auringossa. Paljon riippuu myös, kuinka Kim Hirschovits saa apuja pisteiden tekoon. Mies löysi viime kaudella jälleen tutun vireen ja sen on jatkuttava, jotta paikka pudotuspeleissä voidaan uusia.

Tulleet:


Tero Lehterä / valmentaja (Blues U20)
Christian Engstrand / mv (Székesfehérvár HUN/AUT)
Mikko Kukkonen / p (Ilves)
Juuso Vainio / p (HPK)
Markus Poukkula / lh (JYP)
Janne Puhakka / lh (Chicoutimi QMJHL)
Eero Somervuori / lh (HPK)
Samson Mahbod / h (Toros Neftekamsk)

Lähteneet:


Eetu Laurikainen / mv (Edmonton NHL)
Jani Nieminen / mv (SaiPa)
Ryan O\'Connor / p (KooKoo)
Niklas Tikkinen / p
Miro Aaltonen / kh (Kärpät)
Stefano Giliati / lh (Medvescak Zagreb KHL)
Artem Iossafov / lh (Gentofte DEN)
Bracken Kearns / kh (NY Islanders NHL)


Pelaajat - Blues 2015-16



Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
31Christian Engstrand2618491
36Kaapo Kähkönen1818695


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
4Jere Seppälä2117574
6Otso Rantakari2118072
19Mikko Kuukka2919095
23Juuso Vainio2018479
28Victor Westermarck2119089
45Veeti Vainio1818882
48Mikko Kukkonen2718584
56Kalle Kaijomaa3018793
64Olli Malmivaara33198104


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
3Eero Somervuori3617881
5Iikka Kangasniemi2017066
8Robert Rooba2119190
12Jari Sailio2917885
13Ville Korhonen2718490
16Kai Kantola2718985
20Roope Talaja2618288
21Micke Saari2118371
25Jussi Makkonen2919392
39Peter Tiivola2119291
44Kim Hirschovits3218589
60Antti Suomela2118375
63Markus Poukkula2618084
72Siim Liivik2718789
73Ilmari Pitkänen2418183
77Janne Puhakka2018379
81Timi Lahtinen2019088


Bluesin otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
Blues - HIFK

La 12.9 klo 17.00
Pelicans - Blues

Ti 15.9 klo 18.30
Blues - Lukko

La 19.9 klo 17.00
Blues - Tappara

To 24.9 klo 18.30
Blues - Ässät

La 26.9 klo 17.00
Sport - Blues

Ti 29.9 klo 18.30
Blues - JYP

Ke 30.9 klo 18.30
HPK - Blues

La 3.10 klo 17.00
Blues - TPS

La 10.10 klo 17.00
SaiPa - Blues

Ti 13.10 klo 18.30
Blues - Kärpät

Ke 14.10 klo 18.30
Lukko - Blues

La 17.10 klo 17.00
KooKoo - Blues

Su 18.10 klo 15.00
Blues - KalPa

Ke 21.10 klo 18.30
Blues - Pelicans

Pe 23.10 klo 18.30
Blues - Ilves

Ke 28.10 klo 18.30
Tappara - Blues

To 29.10 klo 18.30
HIFK - Blues

La 31.10 klo 17.00
TPS - Blues

Ke 11.11 klo 18.30
Blues - SaiPa

Pe 13.11 klo 18.30
JYP - Blues

La 14.11 klo 17.00
KalPa - Blues

Ti 17.11 klo 18.30
Blues - Sport

Ti 24.11 klo 18.30
Ässät - Blues

Ke 25.11 klo 18.30
Ilves - Blues

La 28.11 klo 17.00
Kärpät - Blues

Ke 2.12 klo 18.30
Blues - Pelicans

La 5.12 klo 17.00
KalPa - Blues

Ke 9.12 klo 18.30
Blues - HPK

Pe 11.12 klo 18.30
Blues - Kärpät

La 12.12 klo 17.00
Lukko - Blues

Ke 16.12 klo 18.30
Blues - Ässät

To 17.12 klo 18.30
Blues - HPK

La 26.12 klo 16.00
Kärpät - Blues

Ke 30.12 klo 18.30
Blues - Sport

Su 3.1 klo 15.00
KooKoo - Blues

Ti 5.1 klo 18.30
Blues - KooKoo

To 7.1 klo 18.30
Tappara - Blues

La 9.1 klo 15.00
Blues - TPS

Pe 15.1 klo 18.30
SaiPa - Blues

La 16.1 klo 17.00
Blues - Lukko

Pe 22.1 klo 18.30
HIFK - Blues

La 23.1 klo 17.00
Blues - HIFK

Ti 26.1 klo 18.30
HPK - Blues

Ke 27.1 klo 18.30
Blues - HPK

Pe 29.1 klo 18.30
Blues - Ilves

La 30.1 klo 17.00
Ilves - Blues

Pe 5.2 klo 18.30
Blues - KooKoo

La 6.2 klo 17.00
HIFK - Blues

Ke 10.2 klo 18.30
Blues - Tappara

Ke 17.2 klo 18.30
Pelicans - Blues

Pe 19.2 klo 18.30
Blues - JYP

La 20.2 klo 17.00
Ässät - Blues

Ti 23.2 klo 18.30
Blues - HIFK

Ke 24.2 klo 18.30
TPS - Blues

Ti 1.3 klo 18.30
Blues - KalPa

Ke 2.3 klo 18.30
HPK - Blues

La 5.3 klo 17.00
Sport - Blues

Ma 7.3 klo 18.30
Blues - SaiPa

To 10.3 klo 18.30
JYP - Blues