HIFK 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 27.08.2015 19:27


HIFK 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Helsingin IFK:n Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä HIFKn tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


HIFK:n viime kausi päättyi puolivälierissä, kun Tappara vei pidemmän korren. Kausi oli helsinkiläisille hyvin kaksijakoinen, sillä kone yski loppua kohden ja joukkue joutui hakemaan vauhtia Villikortti-kierrokselta. Joukkue joutui tämän lisäksi olemaan ilman ykkösmaalivahtiaan Ville Hussoa, joka oli loppukauden sivussa. Se ei kuitenkaan nostanut tietä pystyyn, vaan Kevin Lankinen kantoi hyvin saamansa vastuun joukkueen veräjän suulla. Villikortti-kierros tarjosi myös Liiga-ennätyksen, kun IFK tahkosi kaikkiaan hieman yli 134 minuuttia Ilvestä vastaan ottelusarjan ensimmäisessä kamppailussa.

Maalivahdit


Husson tervehdyttyä on kilpailu hänen ja Lankisen välillä varmasti mielenkiintoinen. Husso on ehdottomasti yksi lupaavimmista maalivahdeista, joita Liigassa ensi kaudella pelaa. Kysymys kuuluukin, että löytääkö hän oman tasonsa heti alusta alkaen?

Joukkue varmasti luottaa häneen, eikä Lankinen ole mitenkään huonompi vaihtoehto. IFK:n maalivahtina oleminen on ollut ja tulee olemaan jatkossakin yksi karmeimmista paikoista, jos peli ei kulje. Molemmat ovat toistaiseksi kestäneet paineet, mutta Husson ja Lankisen kasetin kestävyyttä koetellaan siis jatkossakin ja siinä on heidän isoin haaste. Oletuksena on että Husso pelaa Lankista enemmän, mutta vahva kilpailu ja edellä mainittu paine voivat heilauttaa marssijärjestystä.

Puolustajat


Joukkue on selvinnyt lukumäärällisesti pienellä vaihtuvuudella kuluneen kesän aikana, mutta etenkin kapteeni Toni Söderholmin lähtö EHC Munchenin riveihin on suuri asia IFK-leirissä. Myös toinen kokenut puolustaja Hannu Pikkarainen siirtyy samaan sarjaan, Schwenninger Wild Wingsiin, joten iso annos kokemusta ja johtajuutta lähti joukkueen takalinjoilta.

Tilalle on kuitenkin tullut Joonas Järvinen ja Tommi Taimi, jotka kiekkoilivat viime kauden KHL:ssä. Molemmat ovat kovan luokan vahvistuksia, eikä puolustuksen runko muutenkaan ole mitenkään heppoinen. Daniel Grillforsin ja kesken viime kauden Vaasan Sportista tulleen Matt Generousin jatkaessa, on joukkueen puolustuslinjassa vahva runko. Suuria heilahteluita tuskin siis nähdään.

Hyökkääjät


Punanuttujen hyökkäysosastolla on vain muutama muutos, kun lainalla ollut Nikolai Goldobin palaa rapakon taakse San Joseen riveihin ja Matti Kuparinen siirtyy Porin Ässien vahvuuteen. Joukkue hankki kesällä Tampereen Ilveksestä Roope Hintzin, joka varattiin kuluvan vuoden NHL-draftissa toisella kierroksella Dallas Starsin toimesta. Hintzin kohdalla ainoa kysymysmerkki on, että haluaako Stars hänet rapakon taakse jo tulevalla kaudella. IFK:n rosterissa hän tuo laajuutta joukkueen sentteriosastolle ja on mielenkiitoista nähdä, kuinka hän onnistuu ottamaan paikkansa.

Muilta osin palaset ovat pysyneet ennallaan, kun ulkomaalaisvahvistukset Tomas Zaborsky ja Corey Elkins jatkavat joukkueessa. Zaborsky tulee olemaan jälleen avainpelaaja HIFK:n menestymisen kannalta ja Elkins tulee antamaan hänelle vahvaa taustatukea. Hyökkäyskalusto kestää hyvin vertailun mihin tahansa muuhun joukkueeseen, mutta kuinka Antti Törmänen saa revittyä joukkueesta enemmän tehoja kuin viime kaudella? Varsinkin Zaborsky-Rask-pari oli jäässä alkukauden, mutta joukkueen onneksi Puustinen, sekä Luttinen paikkasivat puuttuvia tehoja. Loppukaudesta kuitenkin tahti muuttui ja HIFK:lla oli yksi Liigan ehdotottomasti vaarallisimpia hyökkäyksiä.

Ennuste


Ilman täydellistä katastrofia HIFK tulee olemaan varmasti pudotuspeleissä. Tämän kauden menestys riippuu siitä, kuinka tarkasti edelliskauden loppusukellus on analysoitu valmennusjohdon toimesta ja miten joukkueen peli tulee jalostumaan Törmäsen ohjauksessa. Menestystä odotetaan ja se tiedetään varmasti joukkueen sisällä.

Paineensietokykyä testataan heti alusta alkaen ja kurssin on mielellään oltava positiivinen alusta lähtien. Ylimääräisten heilahdusten loistaessa poissaolollaan IFK tulee taistelemaan runkosarjan voitosta.

Tulleet:


Joonas Järvinen / p (Sotshi KHL)
Markus Niemeläinen / p (HPK U20)
Tommi Taimi / p (Amur Habarovsk KHL)
Roope Hintz / lh (Ilves)

Lähteneet:


Otto Honkaheimo / p
Julius Nyqvist / p (KooKoo)
Hannu Pikkarainen / p (Schwenningen GER)
Toni Söderholm / p (München GER)
Matti Kuparinen / kh (Ässät)
Sami Blomqvist / lh (KalPa)
Nikolai Goldobin / lh (San Jose NHL)


Pelaajat - HIFK 2015-16



Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
30Kevin Lankinen1918077
34Ville Husso1918897


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
2Matt Generous3019192
6Eemeli Heikkinen2019184
8Daniel Grillfors3218487
18Yohann Auvitu2518288
33Tommi Taimi2418086
36Joonas Järvinen2619196
43Miihkali Teppo2218685
47Juuso Salmi2318792
56Lauri Taipalus2618089
58Sebastian Moberg1918175


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
10Roope Hintz1819384
12Miro Saarelainen2117781
14Matti Lamberg2217880
21Mika Partanen2218896
27Henri Tamminen2218884
28Jasse Ikonen2518486
39Arttu Luttinen3118488
45Micke Åsten2318288
46Teemu Ramstedt2618087
62Robert Leino2118082
67Tomas Zaborsky2718288
71Juuso Puustinen2718788
80Thomas Nykopp2219188
88Joonas Rask2418086
91Corey Elkins3018894


HIFK:n otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
Blues - HIFK

La 12.9 klo 17.00
HIFK - Lukko

Ke 16.9 klo 18.30
SaiPa - HIFK

Pe 18.9 klo 18.30
HIFK - KalPa

To 24.9 klo 18.30
HIFK - TPS

La 26.9 klo 17.00
HIFK - HPK

To 1.10 klo 18.30
HIFK - Ässät

La 3.10 klo 17.00
Kärpät - HIFK

To 8.10 klo 18.30
HIFK - JYP

La 10.10 klo 17.00
Ilves - HIFK

Ti 13.10 klo 18.30
HIFK - Ilves

Pe 16.10 klo 18.30
TPS - HIFK

La 17.10 klo 17.00
Pelicans - HIFK

Ke 21.10 klo 18.30
KooKoo - HIFK

Pe 23.10 klo 18.30
JYP - HIFK

La 24.10 klo 18.30
KalPa - HIFK

To 29.10 klo 18.30
HIFK - Blues

La 31.10 klo 17.00
HPK - HIFK

Su 1.11 klo 16.00
HIFK - Pelicans

Ti 10.11 klo 18.30
Lukko - HIFK

To 12.11 klo 18.30
Ässät - HIFK

Pe 13.11 klo 18.30
HIFK - KooKoo

Ti 17.11 klo 18.30
HIFK - SaiPa

To 19.11 klo 18.30
HIFK - Tappara

La 21.11 klo 17.00
KalPa - HIFK

Ke 25.11 klo 18.30
Sport - HIFK

Pe 27.11 klo 18.30
HIFK - Kärpät

La 28.11 klo 17.00
Tappara - HIFK

Ke 2.12 klo 18.30
HIFK - Lukko

Pe 4.12 klo 18.30
HIFK - HPK

La 5.12 klo 17.00
Kärpät - HIFK

To 10.12 klo 18.30
HIFK - TPS

La 12.12 klo 17.00
Ilves - HIFK

Ti 15.12 klo 18.30
HIFK - SaiPa

La 26.12 klo 18.30
Sport - HIFK

Ti 29.12 klo 18.30
Tappara - HIFK

Ke 6.1 klo 17.00
HIFK - Sport

Pe 8.1 klo 18.30
Ässät - HIFK

La 9.1 klo 15.00
HIFK - KalPa

Pe 15.1 klo 18.30
HIFK - Ilves

Ke 20.1 klo 18.30
TPS - HIFK

Pe 22.1 klo 18.30
HIFK - Blues

La 23.1 klo 17.00
Blues - HIFK

Ti 26.1 klo 18.30
KooKoo - HIFK

Ke 27.1 klo 18.30
HIFK - KooKoo

La 30.1 klo 17.00
HIFK - HPK

Su 31.1 klo 16.00
HPK - HIFK

To 4.2 klo 18.30
Pelicans - HIFK

La 6.2 klo 17.00
HIFK - Blues

Pe 12.2 klo 18.30
HIFK - JYP

Ke 17.2 klo 18.30
JYP - HIFK

To 18.2 klo 18.30
HIFK - Tappara

La 20.2 klo 17.00
HPK - HIFK

Ti 23.2 klo 18.30
Blues - HIFK

Pe 26.2 klo 18.30
HIFK - Pelicans

Ke 2.3 klo 18.30
HIFK - Sport

Pe 4.3 klo 18.30
HIFK - Kärpät

La 5.3 klo 17.00
Lukko - HIFK

Ti 8.3 klo 18.30
HIFK - Ässät

To 10.3 klo 18.30
SaiPa - HIFK