HPK 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 27.08.2015 19:15


HPK 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Hämeenlinnan Pallokerhon Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä HPKn tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


HPK putosi viime kaudella pudotuspeleistä aivan viimeisillä runkosarjan kierroksilla. Maalivahti Juuse Saroksen loukkaantuminen kesken kauden tuli hämeenlinnalaisten kannalta pahimpaan paikkaan ja oli iso vaikutin joukkueen sukellukseen kauden lopussa. Joukkuen kokoonpano on käynyt läpi rajun uudistuksen ja pelaajisto on nuorentunut huomattavasti viime vuosista. Hämeenlinnalaisten tavoite on varmasti nousta takaisin pudotuspeleihin, mutta varsinkin kokematon puolustus voi aiheuttaa ongelmia pitkällä kaudella.

Maalivahdit


Juuse Saroksen lähtö rapakon taakse on iso menetys joukkueelle. Alkavalla kaudella HPK lähtee liikkeelle kaksikolla Jere Myllyniemi ja Kristian Järvinen. Pelicansista tullut Myllyniemi on kauteen lähdettäessä selvä ykkösmaalivahti ja Järvisen kohtaloksi jääkin pääasiassa luukkuvahdin rooli. Myllyniemi jäi viime kaudella Pelicansissa nuoren Janne Juvosen varjoon ja lähtikin Hämeenlinnaan hakemaan uusia tuulia uralleen. 32-vuotias Myllyniemi on kokenut maalivahti ja tulee olemaan paljon vartijana HPK:n maalilla. Toissakaudella Myllyniemi pelasi Pelicansin maalilla kolmea ottelua vaajaan täyden kauden päästäen vain 2.36 maalia per ottelu.

Puolustus


Joukkueella on todella nuori puolustuskalusto alkavalla kaudella ja se ei voi olla näkymättä joukkueen otteissa. Eniten Liiga-kokemusta puolustajista omaa 29-vuotias Henrik Forsberg, joka on pelannut 170 ottelua Liigassa.

Modosta saapunut Joonas Lehtivuori on ainoa nimekkäämpi hankinta ja hänellä tuleekin olemaan on melkoinen painolasti kannettavanaan HPK-puolustuksessa. Vasta 19-vuotias Joni Tuulolakin on ikäänsä nähden todella suuren haasteen edessä. Mies pelasi toki viime kaudella jo Liigassa, mutta lupaavan puolustajan harteille lasketaan tulevalla kaudella jo todella paljon.

Nuorissa puolustajissa on monta lupausta, kuten Tuulola ja Markus Haapanen sekä Matias Haaranen, mutta kyyti voi olla vielä liian kylmää Liiga-tasolle. Yksi asia mikä on varmaa, niin näytönpaikkoja riittää.

Hyökkäys


HPK vahvistui muutamalla kovalla paluumuuttajalla, kun seura julkaisi ensin tehneensä sopimuksen konkarisentteri Riku Hahlin kanssa. Hahl pelasi viime kaudella 47 ottelua KHL:n puolella Jokereiden paidassa. Mies omaa myös NHL-kokemusta Colorado Avalanchen riveistä kausilta 2001-2004. Toinenkin veteraanipelaaja tekee paluun ritaripaitaan, kun Antti Miettinen liittyy joukkueen vahvuuteen. Miehen ura on toki jo ehtoopuolella, mutta hän tuo omalla pelaamisellaan ja kokemuksellaan ison panoksen Kerhon kauteen.

Joukkue vahvistui myös kahdella kanadalaisella, kun Patrick Holland ja Peter LeBlanc liittyvät joukkueen hyökkäyskalustoon. Molemmat herrat omaavat kokemusta NHL:n ja AHL:n puolelta ja molemmat ovat tulleet hakemaan uutta nostetta uralleen.

HPK ilmoitti myös hankkineensa viime kaudella Ilveksessä pelanneen Vojtech Polakin, joka teki Liigassa 37 pistettä 47 otteluun. Polakin hankkiminen viime vuosien pahimmasta vihollisesta voi olla yllättävän tärkeä siirto. Polak pystyy pyörittämään ylivoimaa jokaista joukkuetta vastaan ja pystyy pelaamaan aivan naurettavia peliminuutteja. Tälle tulee tarve, sillä varsinkin Miettinen ja Hahl tuskin pelaavat yhtä kovia minuutteja.

Ennuste


Valtava vaihtuvuus joukkueessa on todella iso haaste HPK:lle tulevalla kaudella. Puolustus on mennyt lähes täysin uusiksi ja kokemusta liigapeleistä on todella vähän. Hyökkäysmateriaalin osalta parannusta on tapahtunut roimasti, mutta se ei mitenkään riitä tuomaan omilla suorituksillaan keltanokkapuolustuksen virhemäärää plussan puolelle. Päävalmentaja Pasi Arvosen valmennusryhmällä tulee olemaan karmea savotta edessään, jotta joukkueella olisi edes helmikuun jälkeen mahdollisuuksia playoffeihin.

Tulleet:


Jere Myllyniemi / mv (Pelicans)
Henri Auvinen / p (JYP)
Henrik Forsberg / p (Lukko)
Joonas Lehtivuori / p (MODO SWE)
Riku Hahl / kh (Jokerit KHL)
Sakari Manninen / kh (Kärpät)
Patrick Holland / lh (St. John\'s AHL)
Waltteri Hopponen / lh (Lincoln USHL)
Joona Karevaara / lh (KooKoo FIN-2)
Peter LeBlanc / lh (Rögle SWE-2)
Antti Miettinen / lh (Eisbären Berlin GER)
Vojtech Polak / lh (Ilves)

Lähteneet:


Juuse Saros / mv (Nashville NHL)
Antti Bruun / p
Ossi-Petteri Grönholm / p (KooKoo)
Aleksi Laakso / p (Sport)
Jyri Niemi / p (Ilves)
Craig Schira / p (Luulaja SWE)
Juuso Vainio / p (Blues)
Saku Salminen / kh
Tuomas Vänttinen / kh (Sport)
Marek Viedensky / kh (Bratislava KHL)
Zach Hamill / lh
Ville Järveläinen / lh (SaiPa)
Jesse Saarinen / lh (Medvescak KHL)
Eero Somervuori / lh (Blues)
Joonas Vihko / lh (Ilves)
Patrik Virta / lh (TPS)


Pelaajat - HPK 2015-16



Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
31Kristian Järvinen2217975
38Jere Myllyniemi3218483


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
3Joonas Lehtivuori2618380
4Santeri Saari2018687
22Henri Auvinen2218888
25Henrik Forsberg2918290
36Joni Tuulola1918882
74Petteri Nikkilä2217879


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
7Otto Paajanen2217779
12Juha Koivisto3017983
16Juhani Jasu2618481
20Antti Miettinen3418384
26Waltteri Hopponen1918586
27Eetu-Ville Arkiomaa2118280
28Santeri Vuoti2017271
32Riku Hahl3418493
33Vojtech Polak3017980
37Patrick Holland2318480
65Sakari Manninen2317071
81Peter LeBlanc2718094
82Eetu Tuulola1718595
87Joona Karevaara2718789
91Heikki Liedes2219196


HPK:n otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
HPK - Pelicans

La 12.9 klo 17.00
TPS - HPK

Ke 16.9 klo 18.30
KooKoo - HPK

La 19.9 klo 17.00
HPK - KalPa

Ke 23.9 klo 18.30
Ilves - HPK

Pe 25.9 klo 18.30
JYP - HPK

La 26.9 klo 17.00
HIFK - HPK

Ke 30.9 klo 18.30
HPK - Blues

Pe 2.10 klo 18.30
Tappara - HPK

La 3.10 klo 17.00
HPK - Sport

Pe 9.10 klo 18.30
HPK - Lukko

La 10.10 klo 17.00
Ässät - HPK

To 15.10 klo 18.30
HPK - Ilves

Pe 16.10 klo 18.30
Kärpät - HPK

Su 18.10 klo 15.00
HPK - JYP

Pe 23.10 klo 18.30
Pelicans - HPK

La 24.10 klo 17.00
SaiPa - HPK

Ke 28.10 klo 18.30
HPK - KooKoo

Pe 30.10 klo 18.30
Lukko - HPK

La 31.10 klo 17.00
HPK - HIFK

To 12.11 klo 18.30
HPK - TPS

La 14.11 klo 17.00
HPK - Kärpät

Ti 17.11 klo 18.30
HPK - Tappara

To 19.11 klo 18.30
KalPa - HPK

La 21.11 klo 17.00
Sport - HPK

Ke 25.11 klo 18.30
HPK - Ässät

La 28.11 klo 17.00
HPK - SaiPa

Pe 4.12 klo 18.30
HIFK - HPK

Ke 9.12 klo 18.30
Blues - HPK

Pe 11.12 klo 18.30
HPK - Lukko

La 12.12 klo 17.00
KooKoo - HPK

Ke 16.12 klo 18.30
HPK - TPS

To 17.12 klo 18.30
Blues - HPK

La 26.12 klo 18.30
KalPa - HPK

Ti 29.12 klo 18.30
HPK - Ässät

Ti 5.1 klo 18.30
HPK - JYP

La 9.1 klo 15.00
HPK - Kärpät

La 16.1 klo 17.00
HPK - KooKoo

Su 17.1 klo 15.00
Tappara - HPK

Ke 20.1 klo 18.30
JYP - HPK

Pe 22.1 klo 18.30
HPK - SaiPa

La 23.1 klo 17.00
SaiPa - HPK

Ti 26.1 klo 18.30
HPK - Blues

Ke 27.1 klo 18.30
Blues - HPK

La 30.1 klo 17.00
HIFK - HPK

Su 31.1 klo 16.00
HPK - HIFK

Ti 2.2 klo 18.30
Kärpät - HPK

To 4.2 klo 18.30
Sport - HPK

La 6.2 klo 17.00
HPK - Pelicans

Ke 10.2 klo 18.30
Ilves - HPK

Pe 12.2 klo 18.30
HPK - KalPa

Ke 17.2 klo 18.30
Lukko - HPK

La 20.2 klo 17.00
HPK - HIFK

Ke 24.2 klo 18.30
HPK - Ilves

La 27.2 klo 17.00
Ässät - HPK

Ke 2.3 klo 18.30
HPK - Blues

Pe 4.3 klo 18.30
HPK - Tappara

La 5.3 klo 17.00
Pelicans - HPK

Ti 8.3 klo 18.30
TPS - HPK

To 10.3 klo 18.30
HPK - Sport