JYP 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 06:33


JYP 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Jyväskylän JYPin Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä JYPin tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Viime kausi päättyi Jyväskylässä pronssimitaliin ja tietysti kapteeni Eric Perrinin jäähyväisiin. Perrinin siirrosta voi olla montaa mieltä, mutta se ei pyyhi pois sitä tosiasiaa, että JYP on ottanut viimeisestä seitsemästä kaudesta viisi mitalia. Kaksi mestaruutta ja kolme pronssia on todella kova suoritus ja on heijastuma seuran toimintatapojen toimivuudesta. Tuleva kausi kuitenkin näyttää, kuinka JYP tulee toimeen ilman Perriniä, joka osoitti vielä viime kaudellakin olevansa yli 50 pisteen mies ja joukkueen johtava pelaaja.

Maalivahdit


Tuomas Tarkki jatkaa joukkueen maalilla ja on edelleen seuran selkeä ykkösmaalivahti. Tarkki on pelannut viidenkymmenen ottelun kausia viime vuodet. Tästä syystä takana odottaa Dennis Saikkonen ja Veini Vehviläinen omia vuorojansa joukkueen maalilla. Vehviläisen paikka tosin taitaa löytyä enimmäkseen JYP-Akatemian puolelta, mutta tulevat Saikkosen kanssa antamaan varmasti hyvää tukea Tarkille. Tarkki tulee siis pelaamaan valtaosan joukkueen peleistä terveenä pysyessään ja viime kaudellakin miehen otteet puhuivat puolestaan.

Varsinkin Vehviläisen kehityksen kannalta on tärkeää, että nuori maalivahtilupaus pääsee pelaamaan mahdollisimman paljon.

Puolustus


Joukkue vahvistui kolossimaisella Nolan Yonkmanilla, joka tuo jämäkyyttä jyväskyläläisten alakertaan. 198-senttisellä rungolla varustettu kanadalainen ei todellakaan ole mikään siniviivan pistelinko, vaan mies on tuotu luutimaan JYP:n maalinedustalle. Hänellä on vyöllään 76 NHL-peliä, joissa hän on tehnyt tehot 1+9. Suurimman osan urastaan mies on pelannut AHL:n puolella, jossa hän on pelannut 733 peliä ja ottanut näissä 1174 jäähyminuuttia.

Yonkman tuo kokemusta ja pelotteen, muuten pehmeähköön puolustukseen. Nimeikkäimpänä lähtijänä on Mikko Mäenpää, joka siirtyy Sveitsiin ja Mikko Viitanenkin suuntaa Porin Ässiin. Joukkueen puolustuksesta lähtee paljon kokemusta pois ja jää nähtäväksi, että joutuuko seurajohto pelaajakaupoilla vahvistamaan joukkueen peräpäätä. Kahdeksan sopimuspuolustajaa tuntuu nyky-Liigassa olevan aivan liian vähän.

Hyökkäys


Eric Perrinin lähtö tekee suuren aukon joukkueen hyökkäysosastolle, joten Darryl Boycen ja Petr Hubacekin vastuu kasvaa huomattavasti. Perrin oli kuitenkin niin keskeinen hahmo JYP-hyökkäyksessä, että niitä saappaita tuskin kukaan pystyy täyttämään. Boyce ei koskaan ole ollut urallaan hyökkäävä sentteri, mutta on tällä hetkellä hänelle tarjotaan ykkössentterin roolia. Hänen vahvuudet on kuitenkin enemmän puolustuspään suuntaan, joten on mielenkiintoista nähdä, kuinka hän pystyy tuolla tontilla suorittamaan.

Markus Hännikäisen lähtö rapakon taakse kirpaisee myös varmasti, sillä 22-vuotias laituri teki viime kaudella 46 pistettä. Juuso Ikosen lähtö Kärppiin on myös iso takaisku, sillä lupaava hyökkääjä jättää joukkueen laituriosastolle aukon, jota on vaikea paikata. Joonas Nättinen hankittiin selkeästi Hännikäisen paikalle, mutta odotukset yli neljänkymmenen pisteen kaudesta voi unohtaa.

Ennuste


Odotettavissa on vaikeampi kausi, kuin aikaisemmin. Perrinin lähtö ei voi olla näkymättä ja puolustuksen materiaali on heikonlainen. JYP ei edelleenkään tule olemaan mikään helppo nakki, mutta viime kauden mitalisuoritukseen ei voi joukkuueen mitenkään yltävän. Päävalmentaja Marko Virtasella on kädet täynnä töitä, jotta joukkue voisi puhua edes suorasta pudotuspelipaikasta. Se on täysin mahdollinen, mutta isoja harppauksia täytyy joukkueen ottaa, jotta näin käy.

Tulleet:


Nolan Yonkman / p (Adirondack AHL)
Janne Kolehmainen / lh (KalPa)
Joonas Nättinen / kh (MODO SWE)
Janne Tavi / lh (SaiPa)

Lähteneet:


Sami Rajaniemi / mv (Pelicans)
Henri Auvinen / p (HPK)
Marko Kauppinen / p (Jukurit)
Mikko Mäenpää / p (Ambri-Piotta SUI)
Mikko Viitanen / p (Ässät)
Eric Perrin / kh (TPS)
Markus Hännikäinen / lh (Columbus NHL)
Juuso Ikonen / lh (Kärpät)
Markus Poukkula / lh (Blues)


Pelaajat - JYP 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
40Tuomas Tarkki3519392
45Dennis Saikkonen2218377


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
2Juuso Pulli2318494
3Aleksi Salonen2217778
5Mikko Luoma3819396
7Mikko Kalteva3019293
8Sami Niku1818279
13Valtteri Kemiläinen2318486
43Nolan Yonkman34198114
52Valtteri Hietanen2218691


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
9Joonas Nättinen2418890
12Jani Tuppurainen3418080
14Valtteri Hotakainen2518785
18Darryl Boyce3018391
20Topi Nättinen2017878
22Janne Tavi2517882
25Anssi Löfman2717780
27Petr Hubacek3518490
28Miika Lahti27188100
33Mikko Salmio2319387
34Markus Nenonen2218794
46Joose Antonen2018781
49Tuomas Pihlman3218898
55Janne Kolehmainen2918998
71Henri Kanninen2018978


JYPin otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
Sport - JYP

La 12.9 klo 17.00
JYP - Ässät

To 17.9 klo 18.30
JYP - SaiPa

La 19.9 klo 17.00
Pelicans - JYP

Pe 25.9 klo 18.30
JYP - HPK

La 26.9 klo 17.00
Ilves - JYP

Ti 29.9 klo 18.30
Blues - JYP

Pe 2.10 klo 18.30
JYP - KooKoo

La 3.10 klo 17.00
SaiPa - JYP

To 8.10 klo 18.30
HIFK - JYP

Pe 9.10 klo 18.30
TPS - JYP

Su 11.10 klo 15.00
JYP - Tappara

To 15.10 klo 18.30
JYP - KalPa

La 17.10 klo 17.00
Lukko - JYP

Su 18.10 klo 15.00
HPK - JYP

Ti 20.10 klo 18.30
JYP - Kärpät

Pe 23.10 klo 18.30
JYP - HIFK

Ti 27.10 klo 18.30
JYP - TPS

Ke 28.10 klo 18.30
Ässät - JYP

La 31.10 klo 17.00
KalPa - JYP

Ke 11.11 klo 18.30
KooKoo - JYP

Pe 13.11 klo 18.30
JYP - Blues

La 14.11 klo 17.00
Tappara - JYP

Ke 18.11 klo 18.30
JYP - Sport

Pe 20.11 klo 18.30
JYP - Pelicans

Su 22.11 klo 15.00
Kärpät - JYP

To 26.11 klo 18.30
JYP - Lukko

La 28.11 klo 17.00
JYP - Ilves

Pe 4.12 klo 18.30
JYP - KalPa

La 5.12 klo 17.00
Ässät - JYP

Pe 11.12 klo 18.30
JYP - Tappara

La 12.12 klo 17.00
SaiPa - JYP

Ti 15.12 klo 18.30
JYP - Pelicans

La 26.12 klo 16.00
JYP - Lukko

Ti 29.12 klo 18.30
KalPa - JYP

Ti 5.1 klo 18.30
HPK - JYP

Pe 8.1 klo 18.30
JYP - KooKoo

La 9.1 klo 17.00
Ilves - JYP

Ke 13.1 klo 18.30
JYP - Ässät

Pe 15.1 klo 18.30
TPS - JYP

Ke 20.1 klo 18.30
JYP - HPK

Pe 22.1 klo 18.30
JYP - Sport

La 23.1 klo 17.00
Sport - JYP

Ti 26.1 klo 18.30
JYP - Kärpät

Ke 27.1 klo 18.30
Kärpät - JYP

Pe 29.1 klo 18.30
KalPa - JYP

La 30.1 klo 17.00
JYP - KalPa

Ke 3.2 klo 18.30
Tappara - JYP

To 4.2 klo 18.30
JYP - Ilves

La 6.2 klo 16.00
Lukko - JYP

Pe 12.2 klo 18.30
HIFK - JYP

Ke 17.2 klo 18.30
JYP - HIFK

Pe 19.2 klo 18.30
Blues - JYP

La 20.2 klo 17.00
JYP - Kärpät

Ke 24.2 klo 18.30
KooKoo - JYP

La 27.2 klo 17.00
JYP - SaiPa

Ke 2.3 klo 18.30
Pelicans - JYP

Pe 4.3 klo 18.30
JYP - TPS

Ti 8.3 klo 18.30
Kärpät - JYP

To 10.3 klo 18.30
JYP - Blues