KalPa 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 06:48


KalPa 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Kuopion KalPan Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä KalPan tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans , KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


KalPa sijoittui viime kaudella lopulta kuudenneksi ollen välillä jopa liigan kärjessä. Nuoren joukkueen yleisilme oli kuitenkin huima parannus edellisestä kaudesta, kun Kalpa jäi viimeiseksi voitettuaan vain 12 ottelua koko kaudella. Pekka Virran paluu Kuopioon toi tarvittavan muutoksen joukkueeseen ja Virralla on hurjan kova luottamus takanaan Savossa. Joukkueeseen on tullut melko paljon muutoksia ja 13 pelaajaa on vaihtanut joukkuetta. Tulevalle kaudelle joukkue on jälleen nuori, mutta pitää sisällään paljon potentiaalia. Jopa 14 pelaajaa on alle 23-vuotiaita.

Maalivahdit


Tolppien väliä Kalpalla vahtii samat herrasmiehet kuin viime kaudella. Varakapteenina toimiva Eero Kilpeläinen on ehdottomasti yksi liigan parhaista maalivahdeista. Viime kaudella Kilpeläinen loukkaantui kesken kauden ja ykkösmaalivahdin paikan otti hetkeksi nuori Samu Perhonen, ennen Andy Chiodon saapumista.

Chiodo siirtyi kuitenkin kauden loputtua takaisin keski-eurooppaan Innsbruckiin. Perhosella on sopimusta jäljellä vielä ensi kauden verran ja tulee toimimaan kakkosmaalivahtina. Perhonen tulee kuitenkin tällä kaudella saamaan suurempaa vastuuta viime kauden näyttöjen ansiosta, sillä Kilpeläinen ei ole loukkaantumisten takia viime vuosina pystynyt pelaamaan ollenkaan täysiä kausia.

Puolustus



Kalpan pelitavassa puolustajilla on suuri rooli. Jopa ylikorostetun kiekkokontrollin kautta pelaava Kalpa tulee tarvitsemaan vahvan kauden kapteeniltaan Mikko Jokelalta sekä yhdeksi liigan lupaavimmista puolustajista nousseelta Joonas Lyytiseltä. Puolustuksen osalta Kalpa pääsee rakentamaan hyvin tulevaisuutta varten, kun ainoastaan Jokelan sopimus umpeutuu ensi kauden jälkeen.

Puolustuksesta on lähtenyt Vaasan Sportin kasvatti Miika Koivisto, Ranskaan siirtynyt Tero Konttinen sekä Ilvekseen siirtynyt Veli-Matti Vittasmäki. Tilalle puolustukseen uutena miehenä tulee Santeri Lukka Jukureista.

Niko Mikkola pääsee aloittamaan ensimmäisen täyden kauden Kalpa-paidassa Liigassa. Mikkola nosti itsensä viime vuonna U20-maajoukkueen rinkiin, mutta ei mahtunut lopulta kisakoneeseen. Myös Joonas Lyytinen, sekä Otto Leskinen kuuluvat junnumaajoukkueen rinkiin ja Lyytinen pelasikin U20 MM-kisoissa viime vuonna, kuin myös Leskinen U18-joukkueessa.

Kalpassa on totuttu aina näkemään pienikokoinen puolustus, joka pärjää kiekon kanssa omassa päässä. Sama trendi jatkuu tänäkin vuonna, sillä Niko Mikkola on ainoa pelaaja, joka on yli 185-senttinen.

Hyökkäys


Kalpan hyökkäyksestä lähti tärkeitä lenkkejä pois. Joukkuetta kantanut Jukka Voutilainen siirtyi Saksaan. Lähes koko kauden kultakypärä päässä pelannut Michal Birner siirtyi takaisin Tsekkeihin Libereciin. Lisäksi Toni Hyvärinen, Arttu Ilomäki, Jyri Junnila, Janne Kolehmainen ja Tomas Kubalik vaihtoivat seuraa.

Tilalle on tullut kolme ulkomaalaista ja kolme suomalaista hyökkääjää. Kärpistä Kalpaan siirtyy Patrick Davis, joka tulee saamaan välittömästi ison roolin joukkueessa. Ruotsista joukkueeseen liittyi nuori Christopher Bengtsson. Mestiksestä Hokin riveistä Kalpaan siirtyi unkarilainen Balazs Sebok. 20-vuotias unkarilainen takoi Hokin paidassa 40 pistettä 47 otteluun ja pelasi myös Unkarin maajoukkueessa.

Mielenkiintoista nähdä pystyykö Voutilaisen ja Birnerin paikkaa korvaamaan samalla tavalla nykyiset pelaajat. Davis, Ruohomaa ja nuori Jonne Tammela tulevat olemaan varmasti joukkueen avainpelaajia hyökkäyksessä. Yksi varteenotettava lisä hyökkäyspäähän on Saipasta siirtynyt Jesse Mankinen. Mankinen on vasta 23-vuotias, mutta on pelannut jo seitsemänä kautena liigassa. Hän tulee ottamaan roolia myös kiekollisena kahden suunnan pelaajana.

Kalpalla saattaa tulla ongelmia maalineduspelissä. Joukkueessa ei ole Toni Hyvärisen tapaisia voimahyökkääjiä. Lisäksi pelaajat ovat hyvin kevyitä ja vain yksi hyökkääjä on yli 90-kiloinen ja se on Patrick Davis. Tämä ei välttämättä tarkoita mitään, mutta tämä saattaa näkyä 1vs1-tilanteissa kulmissa sekä maalinedustalla.

Ennuste


KalPa tulee taistelemaan pääsystä pudotuspeleihin aivan varmasti. Ei ole kuitenkaan mahdoton vääryys, jos Kalpa sattuu viimeisiltä sijoilta putoamaan pudotuspeleistä. Joukkueesta ei löydy Liigan tasolle tähtipelaajia, mutta joukkue on hyvin tasainen ja se tulee olemaan ensi kaudella Kalpan vahvuus. Paljon tulee olemaan maalivahtien harteilla, mutta Kilpeläisen pysyessä terveenä on se alue varmasti kunnossa. Pekka Virta tulee varmasti saamaan paljon tehoja irti nuorista ja lupaavista pelaajista.

Saapuneet pelaajat:


+ Santeri Lukka / p (Jukurit FIN-2)
+ Balazs Sebok / kh (Hokki FIN-2)
+ Patrick Davis / lh (Kärpät)
+ Jesse Mankinen / lh (SaiPa)
+ Joni Nikko / lh (Lukko)
+ Mikko Nuutinen / lh (SaPKo FIN-2)
+ Christopher Bengtsson / lh (AIK SWE-2)

Lähteneet pelaajat:


- Andy Chiodo / mv (Innsbruck AUT)
- Tuukka Smura / mv (Hokki FIN-2)
- Miika Koivisto /p (Lukko)
- Tero Konttinen / p (Rouen FRA)
- Mikael Seppälä / p (Hokki FIN-2)
- Veli-Matti Vittasmäki / p (Ilves)
- Arttu Ilomäki / kh (Tappara)
- Michal Birner / lh (Liberec CZE)
- Toni Hyvärinen / lh (KooKoo)
- Jyri Junnila / lh
- Janne Kolehmainen / lh (JYP)
- Tomas Kubalik / lh (Ingolstadt GER)
- Jukka Voutilainen / lh (Schwenningen GER)


Pelaajat - KalPa 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
37Eero Kilpeläinen2918275
43Samu Perhonen2219689


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
3Santeri Lukka2317880
7Niko Mikkola1919484
18Antti Halonen3318292
25Otto Leskinen1818176
26Mikko Jokela3518595
46Jussi Timonen3218392
50Juuso Riikola2118182
57Joonas Lyytinen1918368


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
 Christopher Bengtsson2117885
 Mikko Nuutinen2417679
10Joni Nikko2118887
12Topi Piipponen1718282
13Mikael Ruohomaa2518583
16Saku Kinnunen2017881
19Sami Blomqvist2517884
28Jaakko Rissanen2518282
29Joona Harjama2118383
41Balazs Sebok2018684
53Sami Mutanen3018384
61Miikka Pitkänen1917767
61Patrick Davis2818892
73Jesse Mankinen2317778
91Janne Keränen2717885
97Jonne Tammela1718084
100Janne Katosalmi2116970



Kalpan otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
KalPa - Kärpät

La 12.9 klo 17.00
Kärpät - KalPa

Ti 15.9 klo 18.30
KalPa - Tappara

Pe 18.9 klo 18.30
HIFK - KalPa

La 19.9 klo 17.00
HPK - KalPa

To 24.9 klo 18.30
KalPa - Sport

La 26.9 klo 17.00
KalPa - Ässät

Ti 29.9 klo 18.30
TPS - KalPa

Pe 2.10 klo 18.30
KalPa - Lukko

Pe 9.10 klo 18.30
Ilves - KalPa

La 10.10 klo 17.00
KalPa - Pelicans

Ke 14.10 klo 18.30
KalPa - KooKoo

To 15.10 klo 18.30
JYP - KalPa

Su 18.10 klo 15.00
Blues - KalPa

To 22.10 klo 18.30
Lukko - KalPa

La 24.10 klo 18.30
KalPa - HIFK

Ke 28.10 klo 18.30
Sport - KalPa

La 31.10 klo 17.00
KalPa - JYP

Ke 11.11 klo 18.30
Tappara - KalPa

Pe 13.11 klo 18.30
Pelicans - KalPa

La 14.11 klo 17.00
KalPa - Blues

Ti 17.11 klo 18.30
Ässät - KalPa

To 19.11 klo 18.30
KalPa - HPK

La 21.11 klo 17.00
KalPa - HIFK

Ti 24.11 klo 18.30
KooKoo - KalPa

Ke 25.11 klo 18.30
SaiPa - KalPa

Pe 27.11 klo 18.30
KalPa - Ilves

Pe 4.12 klo 18.30
JYP - KalPa

La 5.12 klo 17.00
KalPa - Blues

Pe 11.12 klo 18.30
KalPa - SaiPa

La 12.12 klo 17.00
Kärpät - KalPa

Ti 15.12 klo 18.30
KalPa - Tappara

La 26.12 klo 18.30
KalPa - HPK

Ti 29.12 klo 18.30
KalPa - JYP

Su 3.1 klo 15.00
Pelicans - KalPa

Ti 5.1 klo 18.30
KalPa - TPS

Pe 8.1 klo 18.30
TPS - KalPa

La 9.1 klo 15.00
HIFK - KalPa

Ke 13.1 klo 18.30
KalPa - SaiPa

Pe 15.1 klo 18.30
KooKoo - KalPa

Su 17.1 klo 15.00
KalPa - Sport

Pe 22.1 klo 18.30
KalPa - Kärpät

La 23.1 klo 17.00
Kärpät - KalPa

Pe 29.1 klo 18.30
KalPa - JYP

La 30.1 klo 17.00
JYP - KalPa

Ti 2.2 klo 18.30
Ässät - KalPa

To 4.2 klo 18.30
Lukko - KalPa

La 6.2 klo 17.00
KalPa - Kärpät

Ke 10.2 klo 18.30
KalPa - Pelicans

Pe 12.2 klo 18.30
HPK - KalPa

Ti 16.2 klo 18.30
KalPa - Ässät

Pe 19.2 klo 18.30
KalPa - TPS

Ti 23.2 klo 18.30
SaiPa - KalPa

To 25.2 klo 18.30
Sport - KalPa

La 27.2 klo 17.00
KalPa - Ilves

Ti 1.3 klo 18.30
Blues - KalPa

Ke 2.3 klo 18.30
Ilves - KalPa

La 5.3 klo 17.00
KalPa - KooKoo

Ti 8.3 klo 18.30
Tappara - KalPa

To 10.3 klo 18.30
KalPa - Lukko