Kärpät 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 06:42


Kärpät 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Oulun Kärppien Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä Kärppien tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Viime kausi päättyi Oulussa jälleen kultajuhliin, kun joukkue päihitti Tapparan finaalisarjassa. Jatkoajalle venynyt viimeinen ottelu päättyi oululaisten hyväksi lukemin 2-1. Kärppien sankarina oli nuori Sebastian Aho, joka ohitti Juha Metsolan toisen jatkoerän alussa. Kullan varmistanut, vasta 18 vuotta täyttävä hyökkääjä varattiin kesällä NHL-draftissa Carolina Hurricanesiin toisella kieroksella. Kärpät lähtee alkavallakin kaudella varmasti jahtaamaan mestaruutta ja heillä on kaikki eväät siihen. Joukkueessa on käynyt toki iso vaihtuvuus, mutta se tuskin aiheuttaa isompia ongelmia.

Maalivahdit


Iiro Tarkin loukkaantuminen on sotkenut Kärppien maalivahtikuvioita sen verran, että Niko Hovinen tuli väliaikaisella sopimuksella joukkueeseen paikkaamaan Tarkin jättämää aukkoa. Kärpillä on todella kova kaksikko tolppien välissä, sillä Colorado Avalanchen organisaatiosta joukkueeseen saapui Sami Aittokallio, joka pelasi viime kauden AHL:n puolella. Ilves-kasvatti tuli varmasti hakemaan ykköstorjujan paikkaa, joten hänen ja Tarkin muodostama kaksikko on Liigan parhaimpia. Tarkin kuntoutuessa tullaan varmasti käymään kovaa kilpailua tolppien välissä. Joukkueelle sen ollessa pelkkää plussaa, kun CHL-pelien tuoma lisäkuorma pystytään jakamaan järkevästi.

Tästä kaudesta tulee Aittokallion uran käännekohta, sillä tamperelainen oli Coloradossa lähellä NHL-torjujan paikkaa. Coloradon entinen GM Greg Sherman kuitenkin hankki viimetöikseen joukkueeseen Reto Berran juuri ennen potkujaan. Lisäksi viime kaudella Calvin Pickardin nousu Lake Erie Monstersin ykköstorjujaksi tiputti Aittokallion ECHL:een. Colorado uusi Aittokallion sopimuksen, mutta hän pelaa Liigassa tämän kauden.

Puolustajat


Dan Spang ja Ryan Glenn jättivät joukkueen kesällä, mutta vastaavasti Jani Hakanpää saapui St.Louis Bluesin organisaatiosta. Hakanpää tuli Kärppiin hakemaan uutta nostetta uralleen, sillä miehen tie nousi ainakin hetkellisesti pystyyn rapakon takana. Isokokoinen puolustaja tuo häijyyttä ja kovuutta joukkueen omaan päähän.

Spangiin ja Glenniin nähden kiekollista osaamista poistui iso määrä, mutta Hakanpään hankinta tuo joukkueen puolustukseen lisää särmää, jota ei ole aiempina vuosina ollut. Joukkue teki myös try-out sopimuksen Atte Pentikäisen kanssa, joten oululaisilla on muutenkin todella jämäkkä pohja puolustuksen suhteen.

Ylivoimalla Adam Masuhrilta odotetaan vihdoin onnistumisia. Masuhr on Liigan eniten laukova pelaaja, mutta omistaa surkeimman osumisprosentin. Masuhr on kuitenkin suuri viivapelote ylivoimassa ja jos kesä on vietetty ampuen kiekkomaaliin, eikä jalkapallomaaliin, voi ruotsalainen puolustaja tehdä ennätysmäärän pisteitä.

Hyökkääjät


Kärppien hyökkääjistö koki myös isoja uudistuksia, kun kesken viime kauden KHL:stä tulleet Lukas Kaspar ja Ben Maxwell palaavat takaisin KHL:n puolelle. Myös Patrick Davis jättää joukkueen ja siirtyy KalPan riveihin. Joonas Donskoin lähdettyä San Jose Sharksiin on uusi vastuunkantajia löydyttävä ja JYP:stä siirtyvä Juuso Ikonen saattaa onnistuessaan täyttää Donskoin jättämää aukkoa.

Ivan Huml jatkaa joukkueen sentteriosastolla ja kantaa Esa Pirneksen kanssa vastuuta kärkiketjuissa. Ässistä saapunut Mika Niemi varmasti haluaa antaa myös kovat näytöt, sillä miehen viime kausi oli todella pirteä ja ikuinen lupaus nousi vihdoinkin johtavan pelaajan rooliin. Hän tuo Kärppien ylivoimaan entistä enemmän luovuutta ja vaihtoehtoja Lauri Marjamäelle peluutuksen puolelle. Mielenkiintoisena lisänä löytyy myös Bluesista tullut Miro Aaltonen, jolla voi olla hyvinkin läpimurtokausi isompiin kaukaloihin.

Ennuste


Oulussa lähdetään sitkeästi puolustamaan mestaruutta ja Kärpillä on siihen kaikki eväät tänäkin vuonna. Lähteneet pelaajat on korvattu hyvillä täsmähankinnoilla ja Sebastian Ahon kaltaisten lahjakkuuksien esiinmarssi vahvistaa joukkuetta. Joukkueessa on hyvä sekoitus kokeneita veteraaneja sekä nuoria lahjakkuuksia, joten Kärpät tulee varmasti olemaan todella kova pala edelleen. Joukkueen menestyksen edessä voi toki olla CHL-kausi, jota pelataan Liigan ohessa. Pelaajien kuormitustaso nouseekin siis todella isoon rooliin, mitä pidemmälle kausi etenee. Joukkueen kokoonpanossa on kuitenkin niin hyvä syvyys, että tuskin siitäkään ongelmia tulee.


Tulleet:


Sami Aittokallio / mv (Lake Erie AHL)
Niko Hovinen / mv (Malmö SWE-2)
Jani Hakanpää / p (Chicago Wolves AHL)
Atte Pentikäinen / p (Ilves), tryout
Miro Aaltonen / kh (Blues)
Mika Niemi / kh (Ässät)
Juuso Ikonen / lh (JYP)

Lähteneet:


Tomi Karhunen / mv (Tappara)
Ryan Glenn / p (Sparta Praha CZE)
Dan Spang / p (Nizhni Novgorod KHL)
Ari Vallin / p (KooKoo)
Sakari Manninen / kh (HPK)
Ben Maxwell / kh (Sotshi KHL)
Patrick Davis / lh (KalPa)
Lukas Kaspar / lh (Slovan Bratislava KHL)
Joonas Kemppainen / kh (Boston NHL)
Mikko Alikoski / lh (KooKoo)
Joonas Donskoi / lh (San Jose NHL)

Pelaajat - Kärpät 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
35Iiro Tarkki2918892
74Sami Aittokallio2218881
100Niko Hovinen2719687


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
4Vili Saarijärvi1817673
5Lasse Kukkonen3218387
11Markus Nutivaara2118684
28Mikko Niemelä2418787
33Dan Spang3118392
38Adam Masuhr3118387
42Arto Laatikainen3418185
58Jani Hakanpää23200101
82Atte Pentikäinen32197105


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
8Saku Mäenalanen2019280
9Jesse Puljujärvi1718781
12Esa Pirnes3718484
13Julius Junttila2317973
15Miro Aaltonen2117977
16Sebastian Aho1718078
17Mika Pyörälä3318277
19Juho Keränen2917689
20Simon Suoranta2218986
22Antti Kalapudas1818373
31Mika Niemi2718684
61Juuso Ikonen2017577
71Ivan Huml3318993



Kärppien otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
KalPa - Kärpät

La 12.9 klo 17.00
Kärpät - KalPa

Ti 15.9 klo 18.30
Kärpät - TPS

To 17.9 klo 18.30
Kärpät - Pelicans

La 19.9 klo 17.00
Kärpät - Ilves

Pe 25.9 klo 18.30
SaiPa - Kärpät

La 26.9 klo 17.00
KooKoo - Kärpät

Ti 29.9 klo 18.30
Kärpät - Ässät

La 3.10 klo 17.00
Kärpät - HIFK

To 8.10 klo 18.30
Tappara - Kärpät

La 10.10 klo 17.00
Kärpät - KooKoo

Ti 13.10 klo 18.30
Blues - Kärpät

Ke 14.10 klo 18.30
Pelicans - Kärpät

Pe 16.10 klo 18.30
Kärpät - HPK

Su 18.10 klo 15.00
Sport - Kärpät

Ti 20.10 klo 18.30
JYP - Kärpät

La 24.10 klo 17.00
Kärpät - Lukko

To 29.10 klo 18.30
Ilves - Kärpät

La 31.10 klo 17.00
Kärpät - Tappara

La 14.11 klo 17.00
HPK - Kärpät

Ma 16.11 klo 18.30
Kärpät - SaiPa

To 19.11 klo 18.30
Lukko - Kärpät

Pe 20.11 klo 18.30
Ässät - Kärpät

Su 22.11 klo 15.00
Kärpät - JYP

Ke 25.11 klo 18.30
TPS - Kärpät

Pe 27.11 klo 18.30
HIFK - Kärpät

La 28.11 klo 17.00
Kärpät - Blues

To 3.12 klo 18.30
Kärpät - Ilves

La 5.12 klo 17.00
Kärpät - HIFK

Ke 9.12 klo 18.30
Kärpät - Sport

Pe 11.12 klo 18.30
Blues - Kärpät

La 12.12 klo 17.00
Kärpät - KalPa

Ti 15.12 klo 18.30
Ässät - Kärpät

La 26.12 klo 16.00
Kärpät - Blues

Ti 29.12 klo 18.30
KooKoo - Kärpät

Ke 30.12 klo 18.30
Ilves - Kärpät

Ti 5.1 klo 18.30
Kärpät - Lukko

Pe 8.1 klo 18.30
SaiPa - Kärpät

La 9.1 klo 15.00
HPK - Kärpät

To 14.1 klo 18.30
Tappara - Kärpät

La 16.1 klo 17.00
Kärpät - Pelicans

Pe 22.1 klo 18.30
KalPa - Kärpät

La 23.1 klo 17.00
Kärpät - KalPa

Ti 26.1 klo 18.30
JYP - Kärpät

Ke 27.1 klo 18.30
Kärpät - JYP

Ti 2.2 klo 18.30
Kärpät - HPK

To 4.2 klo 18.30
Kärpät - SaiPa

La 6.2 klo 17.00
KalPa - Kärpät

Ke 10.2 klo 18.30
Kärpät - Sport

Pe 12.2 klo 18.30
Sport - Kärpät

Ti 16.2 klo 18.30
Kärpät - KooKoo

To 18.2 klo 18.30
Kärpät - Ässät

La 20.2 klo 17.00
JYP - Kärpät

Pe 26.2 klo 18.30
TPS - Kärpät

La 27.2 klo 17.00
Lukko - Kärpät

Ke 2.3 klo 18.30
Kärpät - Tappara

Pe 4.3 klo 18.30
HIFK - Kärpät

La 5.3 klo 17.00
Kärpät - TPS

Ti 8.3 klo 18.30
Kärpät - JYP

To 10.3 klo 18.30
Pelicans - Kärpät