KooKoo 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 07:15


KooKoo 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Kouvolan KooKoon Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä Bluesin tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Sportin liiganousu nosti 2014 aikaan pienoisen myrskyn, sillä KooKoo oli joukkue, joka voitti kyseisen vuoden Mestis-mestaruuden. KooKoo oli myös osoittanut omaavansa tarpeeksi ison budjetin, sekä urheilulliset edellytykset Liigaan, mutta päätös nosti Vaasan Sportin, joka oli jo Liiga-portteja kolkutellut karsinnoissa aiemmin. KooKoo pisti Liiga-lisenssihakemuksen vireille mestaruuden voitettuaan ja osoitettuaan, että joukkueella on paikka Liigassa. Niin urheilullisin, taloudellisin, kuin muinkin edellytyksin. Ja sitä paitsi. Kuka ei haluaisi lähteä vierasmatkalle Kouvolaan?

Maalivahdit


KooKoo kiinnitti huhuissa jo hyvissä ajoin viime kaudella Juha Järvenpään, joka oli torjuntavastuussa Ilveksessä viime kaudella. Varsinkin Korpisalon loukkaantumisen aikaan Järvenpää seisoi Ilves-maalilla muurina ja hän on hintaansa nähden loistava maalivahti Liiga-nousijalle. Viime kaudella KooKoo-maalilla torjunut Fredric Cloutier sai myös jatkosopimuksen. Cloutier on kelpo maalivahti, vaikka ikää on mittarissa jo 34 vuotta. Hänet palkittiin vuosituhannen alussa ECHL:n parhaaksi maalivahdiksi, sekä hän sai kaudella 2001-2002 ECHL:n MVP-palkinnon, sekä hänet palkittiin vuoden tulokkaana.

NHL:ssä hän ehti toimia luukkuvahtina ja sai Houston Aerosissa, sekä Bridgeport Sound Tigersissa peliaikaa AHL-tasolla. Suomeen hän eksyi Italian, Itävallan, sekä Saksan kakkossarjan kautta ja pelasikin viime vuonna 33 ottelua KooKoo-maalilla. Torjuntaprosentti 92,6%, sekä 2.02 päästetyn maalin keskiarvo takaavat sen, että Järvenpäällä on iso työ napata joukkueesta ykkösmaalivahdin paikka. Ainakaan maalivahtipelaamiseen KooKoon kausi ei kaadu.

Puolustus


KooKoo on tosissaan panostanut tähän kauteen. Joukkueen pakistossa pelaa mm. Ossi-Petteri Grönholm, sekä Ari Vallin. Joukkue myös kaappasi Bluesissa viime kaudella 22 pistettä iskeneen kanukkipuolustaja Ryan O'Connorin. Myös paluumuuttaja Mikael Kurki tarttui KooKoon haaviin. Kurki on Jokeri-kasvatti, joka on pääsääntöisesti pelannut Bluesin riveissä Liigaa ja hän oli junnuvuodet maajoukkueringissä. Viimeiset kolme vuotta hän pelasi Allsvenskanin Karlskrona HK:ssa tehden vähän yli sataan otteluun 34 pistettä.

Julius Nyqvist on mielenkiintoinen pelaaja, joka saa varmasti suuremman roolin KooKoossa, kuin HIFK:ssa. HIFK:lla ei ollut 22-vuotiaalle puolustajalle paljon käyttöä, vaan hän on viime vuodet suurimmaksi osaksi viettänyt Mestiksen puolella. Tosin viime kaudella Nyqvist sai puolen kauden verran vastuuta Liiga-tasolla. Tällä kaudella hän saanee reilusti enemmän peliaikaa.

Hyökkäys


Viime kauden hyökkäyskalustosta sai lähteä kahdeksan pelaajaa. Tilalle hankittiin ehdottomasti enemmän Liiga-kelpoisia hyökkääjiä. KooKoo tarjosi sopimukset Josh Greenille, sekä Jarkko Maliselle, joille Tappara ei tarjonnut enää jatkosopimusta. Varsinkin Greenin nappaaminen on kouvolalaisille positiivinen asia. Green on naputtanut Liigassa kahdessa kaudessa 92 ottelussa kuitenkin pisteet 30+25=55.

Lisävahvistuksisti tuotiin kanadalainen Matt Watkings, joka pelasi viime kaudella itävallassa, mutta ennen tuota hänet nähtiin AHL-ringissä viisi vuotta. On Watkinsilla myös yksi NHL-ottelu Phoenix Coyotesissakin.

Liiga-nousijan rosteri näyttääkin kelvolta ennen kauden alkua. Teemu Rinkinen oli yksi viimekauden onnistujista KooKoo-paidassa, sekä Sportista hankittu Petri Lammassaari istuu KooKoon hyökkäykseen mukavasti. Anthony Guttigin onnistuminen Liiga-jäillä on kysymysmerkki, mutta ranskalainen on Mestiksessä onnistunut yli piste per peli-tahtia viimeisen kahden kauden aikana. Juuso Rajalakin paukutti 74 ottelun aikana yli piste per peli-tahtia viime kaudella Kookoon paidassa.


Saapuneet:


+ Juha Järvenpää / mv (Ilves)
+ Ossi-Petteri Grönholm / p (HPK)
+ Mikael Kurki / p (Karlskrona SWE)
+ Mikko Lehtonen / p (TPS / TUTO FIN-2)
+ Julius Nyqvist / p (HIFK)
+ Ryan O'Connor / p (Blues)
+ Ari Vallin / p (Kärpät)
+ Josh Green / kh (Tappara)
+ Jarkko Malinen / kh (Tappara)
+ Mikko Alikoski / lh (Kärpät)
+ Anthony Guttig / lh (Jukurit FIN-2)
+ Toni Hyvärinen / lh (KalPa)
+ Petri Lammassaari / lh (Sport)
+ Matt Watkins / lh (Wien AUT)

Lähteneet:


- Mikko Rämö / mv (Bad Nauheim GER-2)
- Ossi Ikonen / p
- Lauri Kärmeniemi / p (Gentofte DEN)
- Esa Lehikoinen / p
- Pauli Levokari / p (Ketterä FIN-3)
- Jarno Lippojoki / p
- Henri Tuominen / kh
- Timo-Pekka Heikkinen / lh (PYRY FIN-3)
- Arttu Heikkinen / lh (Peliitat FIN-2)
- Niklas Appelgren / lh (Hermes FIN-2)
- Jere Espo / lh
- Aki Juusela / lh (TUTO FIN-2)
- Joona Karevaara / lh (HPK)
- Jesse Koskinen / lh (Ketterä FIN-3)


Pelaajat - KooKoo 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
29Frederic Cloutier3418382
30Juha Järvenpää2618282


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
5Ari Vallin3718194
15Ossi-Petteri Grönholm3318092
21Ryan O'Connor2318084
25Tuukka Laakso2017479
33Markus Västilä2218282
40Julius Nyqvist2218088
44Mikko Lehtonen2118283
53Marlo Koponen2818585
57Mikael Kurki2817985


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
8Juuso Rajala2618085
9Tuomas Kinnunen1818077
10Matt Watkins2817984
11Sami Tamminen1718074
14Olli Julkunen34185100
17Tomi Peltonen2817980
18Josh Green37193100
19Toni Hyvärinen2718393
23Mika Koivisto2218074
27Jan-Mikael Juutilainen2718183
28Jarkko Malinen2718783
29Mikko Alikoski2917182
47Aki Kangasmäki2519097
51Mikko Virtanen20 18478
63Teemu Rinkinen2718685
71Anthony Guttig2618685
89Petri Lammassaari2917676


KooKoon otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
SaiPa - KooKoo

La 12.9 klo 17.00
KooKoo - SaiPa

Ke 16.9 klo 18.30
KooKoo - HPK

Pe 18.9 klo 18.30
KooKoo - Ässät

La 19.9 klo 17.00
TPS - KooKoo

To 24.9 klo 18.30
KooKoo - Tappara

La 26.9 klo 17.00
KooKoo - Kärpät

Pe 2.10 klo 18.30
JYP - KooKoo

La 3.10 klo 17.00
KooKoo - Pelicans

Pe 9.10 klo 18.30
Sport - KooKoo

La 10.10 klo 17.00
Kärpät - KooKoo

Ke 14.10 klo 18.30
KalPa - KooKoo

Pe 16.10 klo 18.30
Tappara - KooKoo

La 17.10 klo 17.00
KooKoo - Blues

Ke 21.10 klo 18.30
KooKoo - HIFK

La 24.10 klo 17.00
KooKoo - Ilves

Ke 28.10 klo 18.30
HPK - KooKoo

Pe 30.10 klo 18.30
KooKoo - Sport

La 31.10 klo 17.00
Ilves - KooKoo

Ke 11.11 klo 18.30
KooKoo - JYP

Pe 13.11 klo 18.30
HIFK - KooKoo

La 14.11 klo 17.00
KooKoo - Lukko

Ke 18.11 klo 18.30
Pelicans - KooKoo

La 21.11 klo 17.00
KooKoo - TPS

Ti 24.11 klo 18.30
KooKoo - KalPa

Pe 27.11 klo 18.30
Lukko - KooKoo

La 28.11 klo 17.00
Ässät - KooKoo

Pe 4.12 klo 18.30
KooKoo - Tappara

Pe 11.12 klo 18.30
Pelicans - KooKoo

La 12.12 klo 17.00
KooKoo - HPK

Ti 15.12 klo 18.30
KooKoo - Sport

Pe 18.12 klo 18.30
TPS - KooKoo

La 26.12 klo 18.30
Ässät - KooKoo

Ti 29.12 klo 18.30
KooKoo - Kärpät

Su 3.1 klo 15.00
KooKoo - Blues

Ti 5.1 klo 18.30
Blues - KooKoo

Pe 8.1 klo 18.30
JYP - KooKoo

La 9.1 klo 17.00
KooKoo - SaiPa

Ke 13.1 klo 18.30
Lukko - KooKoo

Pe 15.1 klo 18.30
KooKoo - KalPa

La 16.1 klo 17.00
HPK - KooKoo

Pe 22.1 klo 18.30
KooKoo - Pelicans

La 23.1 klo 17.00
Pelicans - KooKoo

Ti 26.1 klo 18.30
KooKoo - HIFK

Ke 27.1 klo 18.30
HIFK - KooKoo

Pe 29.1 klo 18.30
KooKoo - SaiPa

La 30.1 klo 17.00
SaiPa - KooKoo

Ke 3.2 klo 18.30
KooKoo - Ilves

Pe 5.2 klo 18.30
Blues - KooKoo

La 6.2 klo 17.00
SaiPa - KooKoo

Pe 12.2 klo 18.30
KooKoo - TPS

Ti 16.2 klo 18.30
Kärpät - KooKoo

To 18.2 klo 18.30
Sport - KooKoo

La 20.2 klo 17.00
KooKoo - Pelicans

Ke 24.2 klo 18.30
KooKoo - JYP

La 27.2 klo 17.00
Tappara - KooKoo

Ti 1.3 klo 18.30
KooKoo - Lukko

To 3.3 klo 18.30
KooKoo - Ässät

La 5.3 klo 17.00
KalPa - KooKoo

To 10.3 klo 18.30
Ilves - KooKoo