Lukko 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 07:43


Lukko 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Rauman Lukon Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä Lukon tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Pronssimitalisti Rauman Lukko lähti edelliskauteen suurin odotuksin ja pääsikin jälleen pronssiotteluun saakka. Pronssiottelussa JYP oli kuitenkin niukasti parempi luvuin 1–2. Alkavalle kaudelle joukkue on saanut lisää luisteluvoimaa ja harjoituspeleissä on nähty hyviä yksilösuorituksia. Joukkuepelaaminen ei ole vielä täysin valmista, mutta sekin varmasti harjaantuu kauden edetessä.

Joukkueen päävalmentaja Risto Dufva sanoi edelliskauden loputtua, että kaipaa joukkueeseen enemmän kiekollista osaamista. Muutoksia on tehty, mutta ei mitään maata mullistavia. Päävalmentaja Dufva janoaa jälleen mestaruutta ja välittää tämän varmasti koko joukkueelle.

Maalivahdit


Joukkueen ykkösmaalivahdin paikalla jatkaa tuttu Ryan Zapolski. Lukon uusin maalivahtihankinta on Porin Ässistä Rasmus Rinne, joka tuli joukkueeseen Oskari Setäsen paikalle. Rinne on pelannut hyvät harjoitusottelut, mutta Zapolskin syrjäyttäminen ylimmältä korokkeelta on epätodennäköistä. Rinteen sopimus on 1+1 -vuotinen. Joukkueen kolmantena lenkkinä tolppien välistä löytyy Antti Karjalainen. Lukon maalivahtitilanne on jälleen hyvä ja riittää mitalipeleihin.

Nähtäväksi enää jää se, että pystyykö Dufva luopumaan vanhoista tavoistaan ja peluuttaa vain yhtä maalivahtia. Kaikkein optimaalisin tilanne raumalaisille olisi, että Rinne vapauttaa Zapolskin harteilta painetta ja pelaa ainakin 25 ottelua runkosarjassa.

Puolustajat


Lukko on ollut aktiivinen puolustuspään hankinnoissa. Joukkueesta poistuivat Henrik Forsberg, Antti Jaatinen, Mikko Kousa ja Harri Tikkanen. Lappeenrannan Saipasta saatiin jämäkkä 181-senttinen ja 96-kiloinen puolustaja Rony Ahonen. Miika Koivisto saapui Kalpasta ja Miko Malkamäki Sportista. Ahosen pelaajasopimus on kaksivuotinen ja Koiviston sekä Malkamäen sopimukset kattavat alkavan kauden.

Malkamäki ei pelannut Sportissa viime kaudella ainoatakaan runkosarjaottelua, sillä loukkaantui kauden harjoitusotteluissa. Koivisto on ollut hyvällä pelipäällä harjoitusotteluissa ja onkin alkavalla kaudella tärkeä lenkki hyökkäyksien tukemisessa.

Puolustuksen, sekä koko joukkueen johtajana toimivat Janne Niskala, sekä Ilkka Mikkola. Kokemuksen lisäksi molemmat puolustajista ovat 30 pisteen pakkeja ja se on harvinaista Liigassa.

Hyökkääjät


Hyökkäyspäässä on tehty jälleen hyvää jälkeä. Porin Ässistä hankittu Sami Lähteenmäki on nappihankinta joukkueeseen. Lähteenmäki pelasi viime kaudella Ässissä 42 ottelua ja teki niissä tehot 10+19=29. Yläraajavammat ovat piinanneet miestä ja toivoa sopii, että mies pysyy kunnossa. Turo Asplund hankittiin keskushyökkääjän tontille Ilveksestä. Asplund on monipuolinen ja vahva kahden suunnan hyökkääjä. Lisäksi Asplund on pystynyt pelaamaan viimeiseen kahteen kauteen 100 peliä. Viime kauden loukkaantuminen oli viime vuosiin nähden jopa harvinainen.

Lähteenmäen sopimus on kaksivuotinen ja Asplundin 2+1 -vuotinen. Raumalta poistuivat Joonas Komulainen, Ville Nieminen, Joni Nikko, Jerry Ahtola ja Jonne Virtanen.

Janne Lahden, Eetu Kosken ja Toni Koiviston suuntaan luodaan myös onnistumispaineita ja harjoituspelien osalta suunta on oikea.

Ennuste


Sensaatiomaisia tähtiä Lukolta ei löydy, mutta kun hyvät ja monipuoliset yksilöt hitsautuvat yhteen, on tulos jälleen hyvää. Risto Dufvan päävalmentajasopimus Lukossa loppuu kauteen 2015–16, joten nyt on aika näyttää kaikki temput. Joko Dufva onnistuu viemään Lukon aina finaaliin saakka? Vai onko jälleen tyytyminen maksimissaan pronssiseen mitaliin? Lukolla on jälleen hyvät saumat mitalipeleihin ja pudotuspelipaikkaa voidaan pitää varmana.

Tulleet:


Rasmus Rinne / mv (Ässät)
Rony Ahonen / p (Saipa)
Miika Koivisto / p (Kalpa)
Miko Malkamäki / p (Sport)
Turo Asplund / kh (Ilves)
Sami Lähteenmäki / lh (Ässät)

Lähteneet:


Oskari Setänen / mv (TPS)
Henrik Forsberg / p (HPK)
Antti Jaatinen / p
Mikko Kousa / p
Harri Tikkanen / p (TPS)
Joonas Komulainen / kh (Sport)
Ville Nieminen / lh (lopettaa)
Joni Nikko / lh (Kalpa)
Jerry Ahtola / lh (TPS)
Jonne Virtanen / lh (TPS)


Pelaajat - Lukko 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
29Rasmus Rinne2419287
30Ryan Zapolski2818384


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
6Ilkka Mikkola3518189
18Rony Ahonen2818295
24Miko Malkamäki2718583
27Juho Tommila2118280
28Janne Niskala3218082
43Antti Jaatinen2718592
51Jesse Virtanen2318078
55Miika Koivisto2418488


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
11Aaron Gagnon2817886
12Turo Asplund2918196
14Sami Lähteenmäki2518586
15Toni Suuronen1918383
20Teemu Nurmi2918688
22Toni Koivisto3118387
23Olavi Vauhkonen25194109
24Filip Riska2918490
39Olli Sipiläinen3717885
47Janne Lahti3218889
54Jesper Piitulainen2317281
63Eetu Koski2218185
82Ville Vahalahti3718387



Lukon otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
Lukko - Ässät

La 12.9 klo 17.00
HIFK - Lukko

Ti 15.9 klo 18.30
Blues - Lukko

Ke 16.9 klo 18.30
Tappara - Lukko

La 19.9 klo 17.00
Lukko - Sport

Pe 25.9 klo 18.30
Lukko - Pelicans

La 26.9 klo 17.00
Pelicans - Lukko

Ke 30.9 klo 18.30
Lukko - SaiPa

Pe 2.10 klo 18.30
KalPa - Lukko

La 3.10 klo 17.00
Ilves - Lukko

Ke 7.10 klo 18.30
Lukko - Tappara

Pe 9.10 klo 18.30
HPK - Lukko

La 10.10 klo 17.00
Lukko - TPS

Ke 14.10 klo 18.30
Lukko - Blues

Pe 16.10 klo 18.30
Sport - Lukko

La 17.10 klo 17.00
Lukko - JYP

To 22.10 klo 18.30
Lukko - KalPa

La 24.10 klo 17.00
Kärpät - Lukko

Pe 30.10 klo 18.30
Lukko - HPK

La 31.10 klo 18.30
Ässät - Lukko

Ti 10.11 klo 18.30
Lukko - HIFK

Pe 13.11 klo 18.30
SaiPa - Lukko

La 14.11 klo 17.00
KooKoo - Lukko

To 19.11 klo 18.30
Lukko - Kärpät

La 21.11 klo 17.00
Lukko - Ässät

Su 22.11 klo 15.00
TPS - Lukko

To 26.11 klo 18.30
JYP - Lukko

Pe 27.11 klo 18.30
Lukko - KooKoo

Ke 2.12 klo 18.30
HIFK - Lukko

Pe 4.12 klo 18.30
Lukko - Sport

Pe 11.12 klo 18.30
HPK - Lukko

La 12.12 klo 17.00
Lukko - Blues

Ke 16.12 klo 18.30
Pelicans - Lukko

La 26.12 klo 16.00
JYP - Lukko

Ti 29.12 klo 18.30
Lukko - SaiPa

Su 3.1 klo 15.00
Lukko - TPS

Ti 5.1 klo 18.30
Kärpät - Lukko

Pe 8.1 klo 18.30
Lukko - Ilves

Ke 13.1 klo 18.30
Lukko - KooKoo

La 16.1 klo 17.00
Blues - Lukko

Pe 22.1 klo 18.30
Lukko - Ässät

La 23.1 klo 17.00
Ässät - Lukko

Ti 26.1 klo 18.30
Tappara - Lukko

Ke 27.1 klo 18.30
Lukko - Tappara

Pe 29.1 klo 18.30
Lukko - TPS

La 30.1 klo 17.00
TPS - Lukko

To 4.2 klo 18.30
Lukko - KalPa

La 6.2 klo 16.00
Lukko - JYP

Ke 10.2 klo 18.30
TPS - Lukko

Pe 12.2 klo 18.30
Ässät - Lukko

Ke 17.2 klo 18.30
Lukko - HPK

Pe 19.2 klo 18.30
Ilves - Lukko

La 20.2 klo 17.00
Lukko - Ilves

Ti 23.2 klo 18.30
Sport - Lukko

La 27.2 klo 17.00
Lukko - Kärpät

Ti 1.3 klo 18.30
KooKoo - Lukko

To 3.3 klo 18.30
SaiPa - Lukko

La 5.3 klo 17.00
Lukko - HIFK

Ti 8.3 klo 18.30
Lukko - Pelicans

To 10.3 klo 18.30
KalPa - Lukko