Pelicans 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 07:21


Pelicans 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Lahden Pelicansin Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä Pelicansin tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Vuoden 2012 hopeamitalisti Pelicansin viime kausi oli jälleen pettymys. Tomi Lämsän johtamalta lahtelaisjoukkueelta odotettiin enemmän, mutta kauden runkosarjasijoitus oli vasta kahdestoista. Kausi loppui näyttävästi yhdeksään tappioon kymmenestä viimeisestä pelistä. Joukkueesta ei löytynyt kunnollista pistemiestä eikä myöskään vastuunkantajaa, jonka kautta peli olisi saatu oikeille raiteille. Joukkue on kokenut suuria muutoksia, joten parempaa sijoitusta alkavalla kaudella on lupa odottaa.

Päävalmentaja Tomi Lämsä sai väistyä heti ensimmäisen Pelicans-vuotensa jälkeen. Nyt joukkuetta luotsaa Petri Matikainen KHL-joukkue Slovan Bratislavasta. Valmentajien tontille uutta väriä tuo myös se, kun Pelicans-ikoni ja entinen huippumaalivahti Pasi ”Nupe” Nurminen saatiin Matikaisen apuvalmentajaksi. Sekä Matikaisen että Nurmisen sopimukset jatkuvat vuoteen 2018 asti. Lisäksi valmennuksessa jatkavat Mikko Saarinen ja Simo Vehviläinen.

Matikaisen ja Nurmisen mukaantuloa voidaan pitää vain hyvänä asiana, sillä molemmat ovat kokeneita ja rautaisia ammattilaisia. Miehet ovat aiemminkin valmentaneet yhdessä, joten he tuntevat toisensa hyvin. Näiden herrojen kautta on loistava lähteä rakentamaan Pelicansin uutta tulemista. Pelicans on kärsinyt myös katsojakadosta ja siihenkin lääke löytyy Matikaisen ja Nupen mukaantulosta. Kaksikko on huomattavasti mediaseksikkäämpi kuin esimerkiksi tieltä väistynyt Lämsä.

Maalivahdit


Pelicansin maalivahtiosastolta poistui Jere Myllyniemi, joka siirtyi HPK:n leiriin. Pelicansin maalia tulevalla kaudella vartioivat Janne Juvonen, Sami Rajaniemi ja Toni Eskelinen. Janne Juvonen teki viime kaudella kaikkensa joukkueen eteen, mutta ilman muiden osastojen tukea on voittaminen tietenkin vaikeaa. Juvonen tulee olemaan isossa roolissa turkoosien maalilla ja lähtee kauteen ykkösmaalivahtina.

Sami Rajaniemi tulee kantamaan kakkosmaalivahdin viittaa ja vuonna 1995 syntynyt Toni Eskelinen yrittää antaa näyttöjä tulevaisuutta varten. Eskelisestä paistaa vielä kokemattomuus ja se näkyi muun muassa Pelicans–JYP -harjoitusottelussa elokuun puolivälissä. Mies laitettiin maalinsuulle Juvosen loukattua itseään, kun kolmatta erää oli pelattu 47.28. Pelikellon näyttäessä aikaa 51.38 oli JYP tehnyt kolme maalia ja Eskelisen torjuntasaldo näytti nollaa.

Puolustus


Kaudella 2014–15 Pelicansille tehtiin sarjan kolmanneksi eniten maaleja, ja paljon voidaan laittaa puolustuksen piikkiin. Puolustajista Joonas Hurri ja Henri Laurila saivat väistyä, kun joukkueeseen kiinnitettiin kova ulkomaalaiskaksikko – Ben Blood ja Stefan Lassen. Kaksikko tuo lahtelaisjoukkueeseen kaivattua kovuutta ja myös älykästä puolustuspään pelaamista.

Yhdysvaltalaispakki Ben Blood pelasi viime kaudella EHCL:ssä Wheeling Nailersissa ja Norjassa GET-liigajoukkue Stjernenissä. Bloodilla on pituutta 193 senttimetriä ja painoa 103 kiloa. Nyt solmittu pelaajasopimus Pelicansin kanssa on vuoden mittainen.

Toinen kova kiinnitys puolustukseen on tanskalainen Stefan Lassen, joka tunnetaan älykkäänä ja erittäin fyysisenä pelaajana. Lassen on kooltaan 189 senttimetriä pitkä ja painaa 90 kiloa. Tanskalaispuolustajalla on kova MM- ja olympia-kisatausta. Edelliskauden mies pelasi Itävallassa Graz 99ers -joukkueessa ja teki siellä viisi maalia ja antoi kymmenen maaliin johtanutta syöttöä. Pelicansin kanssa solmittu sopimus on kaksivuotinen.

Myös Jan Latvala jatkaa. Kyllä. Vieläkin. Juha Leimu on ollut aina varma parinkymmenen pisteen mies. Tämä nelikko tulee viemään suurimman osan jääajasta.

Hyökkääjät


Pelicansin hyökkäysosastolla on tapahtunut hyviä ja odotettuja muutoksia, sillä maalinteko on ontunut yhtä pahasti kuin puolustaminenkin. Turkoosinuttujen hyökkäyksen yksi kantava voima Vili Sopanen pelasi loukkaantumisten vuoksi menneellä kaudella vain 23 ottelua ja tämä oli suuri takaisku joukkueelle. Toivottavasti Sopanen pysyy poissa loukkaantuneiden listalta tulevalla kaudella. Sopasen pelaajasopimus on voimassa vuoteen 2017 saakka.

Keskushyökkääjät Mikko Lahtela ja Pekka Saarenheimo tekivät tilaa paluumuuttaja Henri Heinolle ja AHL-joukkue Hartford Wolf Packista tulleelle Ryan Potulnylle. Heinolle on povattu isoa roolia joukkueessa ja hänen sopimuksensa onkin peräti kolmivuotinen. Lahtelaiskasvatti Heino pelasi vuoteen 2011 saakka Pelicansissa, jonka jälkeen on hakenut kokemusta Jokereista ja Ässistä. Yhdysvaltalaishyökkääjä Potulny on monipuolinen lisä joukkueeseen ja hän osaa pelata myös laitahyökkääjän tontilla. Potulny tuo mukanaan kokemusta NHL- ja AHL-kaukaloista.

Laitahyökkääjät Jesse Rohtla ja Joel Mustonen vaihtoivat maisemaa ja tilalle tuli Antti Erkinjuntti Tapparasta. Erkinjuntti on osoittanut vahvoja otteita. Neljä edelliskautta Tapparassa kiekkoillut Erkinjuntti pelasi menneellä kaudella pisteiden valossa kehnoimman kautensa liigassa. Miehen pelaajasopimus Pelicansin kanssa on kaksivuotinen.

Ennuste


Pelicans on haalinut kasaan hyvän nipun kokemusta, taitoa ja nuoruuden intoa, joten alkavalla kaudella Pelicansilla on pitkästä aikaa mahdollisuudet pudotuspeleihin, mutta villikortti-kierroksen kautta. Uudistettu valmennusjohto ja hyvät pelaajahankinnat ovat selvä askel parempaan. Matikaiselle ja Nupelle luodaan kovat onnistumispaineet, mutta vaikuttaako se negatiivisesti? Tuskinpa, sillä molemmat ovat rautaisia ammattilaisia ja he jos jotkut saavat tämän siipirikkoisen pelikaanilauman takaisin jaloilleen.

Tulleet:


Petri Matikainen / päävalmentaja (Slovan Bratislava KHL)
Pasi Nurminen / valmentaja
Sami Rajaniemi / mv (JYP)
Ben Blood / p (Stjernen NOR)
Stefan Lassen / p (Craz AUT)
Miro Hovinen / p (LeKi)
Henri Heino / kh (Ässät)
Ryan Potulny / kh (Hartford AHL)
Antti Erkinjuntti / lh (Tappara)

Lähteneet:


Tomi Lämsä / Päävalmentaja
Jere Myllyniemi / mv (HPK)
Joonas Hurri / p
Henri Laurila / p
Mikko Lahtela / kh (SaPKo FIN-2)
Jesse Rohtla / lh (Kulager Petropavlovsk KAZ)
Pekka Saarenheimo / kh (lopettaa)
Joel Mustonen / lh (Örebro SWE)


Pelaajat - Pelicans 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
33Toni Eskelinen2018680
35Sami Rajaniemi2218483
41Janne Juvonen2018585


Puolustajat



NROPELAAJAIKÄCMKG
5Juha-Pekka Pietilä2419185
7Eetu Sopanen19196102
8Nico Manelius2418288
9Juha Leimu3218586
10Ben Blood26193103
14Stefan Lassen2919090
26Jan Latvala4317880
28Miro Hovinen2319295
29Ville Väinölä1918378
53Niko Tuhkanen2718085


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
 Niki Koskinen1717880
6Janne Ritamäki2918586
15Vili Sopanen2719194
16Ryan Potulny3118386
20Miika Roine2318080
22Juhani Tyrväinen2418082
23Anrei Hakulinen2518885
24Hannes Björninen1918583
25Joonas Alanne2418380
27Miska Siikonen1919091
39Marko Pöyhönen2718086
72Antti Jaatinen2818687
74Antti Erkinjuntti2917981
77Teddy Da Costa2818084
81Taavi Vartiainen2118890
84Henri Heino2918086
92Sebastian Repo1918782



Pelicansin otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
HPK - Pelicans

La 12.9 klo 17.00
Pelicans - Blues

Ke 16.9 klo 18.30
Sport - Pelicans

To 17.9 klo 18.30
Kärpät - Pelicans

La 19.9 klo 17.00
Pelicans - JYP

Pe 25.9 klo 18.30
Lukko - Pelicans

La 26.9 klo 17.00
Pelicans - Lukko

Ti 29.9 klo 18.30
Tappara - Pelicans

To 1.10 klo 18.30
Pelicans - Ilves

La 3.10 klo 17.00
KooKoo - Pelicans

Pe 9.10 klo 18.30
Pelicans - Ässät

La 10.10 klo 17.00
KalPa - Pelicans

Ke 14.10 klo 18.30
Pelicans - Kärpät

La 17.10 klo 17.00
Pelicans - HIFK

Ke 21.10 klo 18.30
Blues - Pelicans

Pe 23.10 klo 18.30
Pelicans - HPK

La 24.10 klo 17.00
Ässät - Pelicans

Ke 28.10 klo 18.30
Pelicans - TPS

Pe 30.10 klo 18.30
Pelicans - SaiPa

Su 1.11 klo 16.00
HIFK - Pelicans

Ti 10.11 klo 18.30
Ilves - Pelicans

Pe 13.11 klo 18.30
Pelicans - KalPa

Ke 18.11 klo 18.30
Pelicans - KooKoo

Pe 20.11 klo 18.30
JYP - Pelicans

Su 22.11 klo 15.00
SaiPa - Pelicans

Ke 25.11 klo 18.30
Pelicans - Tappara

Pe 27.11 klo 18.30
TPS - Pelicans

La 28.11 klo 17.00
Pelicans - Sport

Ke 2.12 klo 18.30
Blues - Pelicans

La 5.12 klo 17.00
Pelicans - Ilves

Pe 11.12 klo 18.30
Pelicans - KooKoo

Ti 15.12 klo 18.30
JYP - Pelicans

Ke 16.12 klo 18.30
Pelicans - Lukko

La 26.12 klo 16.00
SaiPa - Pelicans

Ti 29.12 klo 18.30
Pelicans - Sport

Ke 30.12 klo 18.30
TPS - Pelicans

Su 3.1 klo 15.00
Pelicans - KalPa

La 9.1 klo 17.00
Pelicans - Tappara

To 14.1 klo 18.30
Sport - Pelicans

La 16.1 klo 17.00
Kärpät - Pelicans

Pe 22.1 klo 18.30
KooKoo - Pelicans

La 23.1 klo 17.00
Pelicans - KooKoo

Ti 26.1 klo 18.30
SaiPa - Pelicans

Ke 27.1 klo 18.30
Pelicans - SaiPa

Pe 29.1 klo 18.30
Ässät - Pelicans

La 30.1 klo 17.00
Pelicans - Ässät

To 4.2 klo 18.30
Pelicans - HIFK

La 6.2 klo 17.00
HPK - Pelicans

Ke 10.2 klo 18.30
KalPa - Pelicans

Pe 12.2 klo 18.30
Tappara - Pelicans

Ke 17.2 klo 18.30
Pelicans - Blues

Pe 19.2 klo 18.30
Pelicans - SaiPa

La 20.2 klo 17.00
KooKoo - Pelicans

Pe 26.2 klo 18.30
HIFK - Pelicans

La 27.2 klo 17.00
Pelicans - TPS

Ke 2.3 klo 18.30
Pelicans - JYP

Pe 4.3 klo 18.30
Ilves - Pelicans

La 5.3 klo 17.00
Pelicans - HPK

Ti 8.3 klo 18.30
Lukko - Pelicans

To 10.3 klo 18.30
Pelicans - Kärpät