SaiPa 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 07:11


SaiPa 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Lappeenrannan SaiPan Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä SaiPan tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans , KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Lappeenrantalainen jääkiekkoilu on viime vuosina ollut kovassa nosteessa. Toissakauden runkosarjan nelostila kauden päätteeksi oli sensaatiomainen. Viime kaudella Saipa ei saanut niin kovaa hurmosta päälle ja palasi keskikastiin, kuitenkin pelaten positiivisen kauden. Joukkueessa ei ole tapahtunut mullistavia muutoksia, mutta jokusia pelaajia on vaihtunut. Mielenkiintoinen siirto on 2011 maailmanmestarin Petteri Nokelaisen paluu Saipaan ja liigajäille.

Saipa on viime vuodet pyörittänyt Liigan pienintä pelaajabudjettia, mutta menestys niin urheilullisesti, kuin taloudellisesti on Suomen mittakaavalla ollut ennennäkemätöntä.


Maalivahdit


Ykkösvahdin paikkaa joukkueessa on nyt kaksi kautta pitänyt legendaarinen Jussi Markkanen. Markkanen täytti tänä vuonna pyöreät 40 vuotta, mutta meno ei hidastu. Markkanen on ollut yksi liigan parhaista maalivahdeista kahtena viime kautena. Viime kauden torjunta prosentti oli hyvä 91,5%. Markkanen on jälleen isossa roolissa ja paljon riippuu maalivahtipelistä, jos Saipa mielii kuuden joukkoon ja pudotuspeleihin.

Kakkosmaalivahdiksi siirtyy Bluesista Jani Nieminen. Hän pelasi Saipassa yhden kauden 2012-2013 torjuntaprosentilla 91,1 %. Nieminen pelasi tuolloin kenties parasta peliään ja pelasi myös KHL:ssä Kazanissa. Laurikainen syrjäytti surkeasti viime kaudella pelanneen Niemisen ja helsinkiläinen joutuikin hakemaan vauhtia aina Mestiksestä saakka. Nieminen hakee Saipasta uutta virettä.


Puolustus


Saipasta lähti viime kauden jälkeen kolme puolustajaa. Nuori Mikko Vainonen siirtyi Pohjois-Amerikkaan Milwaukeen AHL-joukkueeseen, Rony Ahonen siirtyi Lukkoon ja Brian Salcido siirty Saksan pääsarjaan. Tilalle on tullut vain yksi hankinta Itävallasta, Brett Carson.

Kanadalainen Carson tuo paljon kokoa ja voimaa. 103 kiloinen järkäle tuo paljon laukaisuvoimaa ja kokemusta Saipan puolustukseen. Carson on pelannut NHL:ssä 90 ottelua Calgary Flamesin paidassa. Viime kaudella Itävallan pääsarjassa Vienna Capitalsissa Carson tehoili 24 tehopisteen verran, tehden 9 maalia ja antoi 15 syöttöä.

Viime kaudella onnistuneet Sam Lofquist ja Johan Larsson ovat selkeitä johtohahmoja Saipan puolustuksessa.


Hyökkäys


Saipa saa hyökkäykseen todella kovan paluumuuttajan, kun Petteri Nokelainen palaa vanhaan seuraansa. Loukkaantumisista kärsinyt Nokelainen hakee Saipasta uutta nostetta uralleen. Joukkueesta lähti TPS:ään joukkueen paras hyökkääjä David Spina ja samaan osoitteeseen päätyi myös Janne Tavi. Jesse Mankinen,lahjakas hyökkääjä, joka ei päässyt parhaimmalle tasollee Saipassa lähtee hakemaan peliään Kalpassa. Markku Flinck siirtyi Ilvekseen ja Patrick Bjorstrand siirtyi KHL-jäille Zagrebiin.

Nokelainen tuo varmasti johtajuutta ja kokemusta hyökkäykseen. Nokelaisen tehtävä on myös paikata Spinan jättämä aukko. Itävallan liigassa viimeiset kolme vuotta pelannut Kim Strömberg palaa liigaan ja asettuu Lappeenrantaan vuoden mittaisella sopimuksella. Strömberg on pelannut liigassa myös Jokereissa ja neljä kautta Tapparassa. Strömbergin tasoiselle hyökkääjälle on Saipassa varmasti vastuuta luvassa. Strömberg on todella energinen ja aktiivinen pelaaja, jota Saipa kaipaa hyökkäyspäähän. HPK:sta Saipaan siirtyy Ville Järveläinen.

Toissa kaudella suureen rooliin noussut kapteeni Ville Koho jatkaa keskellä ja viime kauden todellinen täsmähankinta David McIntyrellä on tämän kauden loppuun asti ulottuva sopimus. Nähtäväksi jää McIntyren todellinen potentiaali, kun vierestä on poistunut David Spina. Jos McIntyre pelaa Kim Strömbergin kanssa samassa kentässä, kumpi tahansa pelaajista voi voittaa Liigan pistepörssin.

Ennuste


Pelaajamateriaaliltaan keskikastia oleva joukkue tulee myös tänäkin vuonna sijoittumaan keskikastin tuntumaan. Saipan organisaatio toimii tällä hetkellä ja hienosti ja heillä on kova tuki takanaan. Joukkue on pelannut hyviä harjoitusotteluita ja tulee olemaan vaarallinen alkukaudesta. Maalivahtipeli on ennakolta hyvissä uomissa Markkasen ja Niemisen vahtiessa tolppien väliä.

Joukkue on kovakuntoinen ja pelaa aktiivista kiekkoa. Kuuden joukkoon pääseminen olisi todella hyvä suoritus ja parhaiden pelaajien pysyessä terveenä on Saipalla sinne myös pienet mahdollisuudet.

Tulleet:


+ Jani Nieminen / mv (Blues)
+ Brett Carson / p (Vienna Capitals AUT)
+ Petteri Nokelainen / kh (Torpedo KHL)
+ Ville Järveläinen / lh (HPK)
+ Kim Strömberg / lh (Klagenfurt AUT)

Lähteneet:


- Andreas Bernard / mv (Ässät)
- Santeri Lipiäinen / mv (K-Vantaa FIN-2)
- Rony Ahonen / p (Lukko)
- Brian Salcido / p (Ingolstadt GER)
- Mikko Vainonen / p (Milwaukee AHL)
- Markku Flinck / kh (Ilves)
- Patrick Bjorkstrand / lh (Medvescak Zagreb KHL)
- Jesse Mankinen / lh (KalPa)
- Dave Spina / lh (TPS)
- Janne Tavi / lh (JYP)


Pelaajat - SaiPa 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
27Jussi Markkanen3918383
39Jani Nieminen2717887


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
2Miika Huhtanen2117986
5Johan Larsson2918690
6Sam Lofquist2518893
18Kalle Maalahti2317783
49Simon Backman3117582
50Simo-Pekka Riikola2318172
56Lasse Lappalainen2518890
77William Mäkinen1917573
100Brett Carson29193102


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
7David McIntyre2818386
8Ville Koho3317785
10Ville Hämäläinen3318180
11Tomi Leivo2518085
12Kim Strömberg2718784
17Chad Rau2818080
19Ville Järveläinen2216568
21Valtteri Virkkunen2317676
29Petteri Nokelainen2918592
38Sami Venäläinen3318089
42Tommi Jokinen2518484
48Joona Jääskeläinen1817576
51Janne Kettunen2017687
71Matti Järvinen2519390
78Mikael Kuronen2218277
81Adam Zboril1917180
84Joni Suutari2317779
88Ville Vainikainen2118085


Saipan otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
SaiPa - KooKoo

La 12.9 klo 17.00
KooKoo - SaiPa

Ke 16.9 klo 18.30
SaiPa - HIFK

To 17.9 klo 18.30
JYP - SaiPa

La 19.9 klo 17.00
SaiPa - Ässät

Pe 25.9 klo 18.30
SaiPa - Kärpät

Ke 30.9 klo 18.30
Lukko - SaiPa

To 1.10 klo 18.30
TPS - SaiPa

La 3.10 klo 17.00
SaiPa - JYP

La 10.10 klo 17.00
SaiPa - Blues

Ke 14.10 klo 18.30
Sport - SaiPa

Pe 16.10 klo 18.30
Ässät - SaiPa

La 17.10 klo 17.00
Ilves - SaiPa

To 22.10 klo 18.30
SaiPa - TPS

La 24.10 klo 17.00
SaiPa - HPK

Ti 27.10 klo 18.30
SaiPa - Tappara

Pe 30.10 klo 18.30
Pelicans - SaiPa

La 31.10 klo 17.00
SaiPa - Sport

Ke 11.11 klo 18.30
Blues - SaiPa

Pe 13.11 klo 18.30
SaiPa - Lukko

Ma 16.11 klo 18.30
Kärpät - SaiPa

Ti 17.11 klo 18.30
HIFK - SaiPa

Pe 20.11 klo 18.30
SaiPa - Ilves

Su 22.11 klo 15.00
SaiPa - Pelicans

Ti 24.11 klo 18.30
Tappara - SaiPa

Ke 25.11 klo 18.30
SaiPa - KalPa

La 28.11 klo 17.00
HPK - SaiPa

Ke 2.12 klo 18.30
TPS - SaiPa

La 5.12 klo 17.00
SaiPa - Tappara

Pe 11.12 klo 18.30
KalPa - SaiPa

La 12.12 klo 17.00
SaiPa - JYP

Ti 15.12 klo 18.30
HIFK - SaiPa

Ke 16.12 klo 18.30
SaiPa - Sport

La 26.12 klo 16.00
SaiPa - Pelicans

Ti 29.12 klo 18.30
Lukko - SaiPa

Ke 30.12 klo 18.30
Ässät - SaiPa

Su 3.1 klo 17.00
Ilves - SaiPa

Pe 8.1 klo 18.30
SaiPa - Kärpät

La 9.1 klo 17.00
KooKoo - SaiPa

Ke 13.1 klo 18.30
KalPa - SaiPa

Pe 15.1 klo 18.30
SaiPa - Blues

Pe 22.1 klo 18.30
HPK - SaiPa

La 23.1 klo 17.00
SaiPa - HPK

Ti 26.1 klo 18.30
SaiPa - Pelicans

Ke 27.1 klo 18.30
Pelicans - SaiPa

Pe 29.1 klo 18.30
KooKoo - SaiPa

La 30.1 klo 17.00
SaiPa - KooKoo

Ti 2.2 klo 18.30
Sport - SaiPa

To 4.2 klo 18.30
Kärpät - SaiPa

La 6.2 klo 17.00
SaiPa - KooKoo

Pe 12.2 klo 18.30
SaiPa - Ilves

Pe 19.2 klo 18.30
Pelicans - SaiPa

La 20.2 klo 17.00
SaiPa - TPS

Ti 23.2 klo 18.30
SaiPa - KalPa

La 27.2 klo 17.00
JYP - SaiPa

Ti 1.3 klo 18.30
SaiPa - Ässät

To 3.3 klo 18.30
SaiPa - Lukko

La 5.3 klo 17.00
Tappara - SaiPa

Ma 7.3 klo 18.30
Blues - SaiPa

To 10.3 klo 18.30
SaiPa - HIFK