Sport 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 27.08.2015 19:38


Sport 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Vaasan Sportin Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä Sportin tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans , KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Vaasan Sport nousi kaudelle 2014–15 takaisin Liigaan, jossa se on pelannut viimeksi kaudella 1975–76. Joukkueen tulokaskausi oli odotetun vaisu ja vaasalaiset sijoittuivat runkosarjan viimeiseksi. Joukkueen rakennus Liigan terävimpään kärkeen ottaa aikaa, minkä vuoksi Sportia ei nähdä vielä alkavallakaan kaudella kovin korkealla sarjataulukossa. Muutoksia aiempaan on tapahtunut, mutta pelaajabudjetin tiukkuus tulee näkymään kauden edetessä.

Sportin päävalmentaja Tomek Valtonen sai työparikseen vasta 24-vuotiaan Sami Tervosen Jokerien C2-junioreista. Tervonen korvaa valmentaja Ari-Pekka Pajuluoman, joka siirtyi Sportin A-junioreiden päävalmentajaksi. Valmentajakaksikko tuntee toisensa entuudestaan, sillä Valtonen on toiminut Tervosen valmentajana kaksi ja puoli vuotta Jokerien A-junioreissa. Tervosesta joukkue saa avoimen, analyyttisen ja nuoruuden intoa täynnä olevan valmentajan.

Maalivahdit


Maalivahtirintamalla ovi on käynyt tiuhaan tahtiin. Viime kauden ykkösmaalivahti Hannu Toivonen siirtyi Tampereen Ilvekseen ja kakkosmaalivahti Ville Hostikka vaihtoi myös maisemaa. Miesten tilalle tulivat Mika Järvinen Kassel Huskiesista DEL-liigasta kahden vuoden sopimuksella ja Timo Niemi Kajaanin Hokista Mestiksestä vuoden sopimuksella.

Järvinen pelasi Huskiesin paidassa 25 ottelua ja päästi maaleja 2.54 per ottelu. Selvänä ykkösmaalivahtina tulevalle kaudelle starttaa Mika Järvinen ja luukkumiehinä toimivat Timo Niemi ja joukkueen kolmas veräjänvartija Niklavs Rauza. Järvinen on pelannut kuusi harjoitusottelua hyvin pirteästi torjuntaprosentilla 93.75.

Puolustajat


Puolustajaosastolla tapahtui myös vaihtoja. Herrat Eetu Heikkinen, Miko Malkamäki, Juha Tarkkanen, Antti Uitto ja Joonas Valkonen sanoivat Vaasalle hyvästit. Puolustusta vahvistettiin Aleksi Laaksolla, joka vaihtoi HPK:n paidan Sportin punaiseen kaksivuotisella sopimuksella. Jake Newton saapui Vaasaan Gherdeinasta Italian pääsarjasta vuoden mittaisella sopimuksella.

KHL-näkemystä joukkueeseen saatiin Helsingin Jokereista, kun Niko Peltola solmi vuoden mittaisen sopimuksen Sportin kanssa. Yhdysvaltalaislähtöinen Newton oli menneellä kaudella Serie A:n tehokkain puolustaja, voittaen puolustajien piste- ja maalipörssin tehoin 24+28=52. Newton tuo Sportiin kaivattua tehokkuutta.

Joukkueen kapteenina toimii perusvarma puolustaja Mikko Pukka. Rullakiekon MM-kisoissa neljä kaappia Ruotsin verkkoon takonut puolustaja lupasi tällä kaudella tehdä maalin.

Hyökkääjät


Edelliskaudella Sport oli tehoton ja hyvistä pistemiehistä oli pulaa. Ainoa valopilkku oli Charles Bertrand, joka oli Liigan seitsemänneksi tehokkain pelaaja tehoin 16+31=47. Bertrandin sopimus päättyy 2016, eli hänet nähdään kaukalossa Sportin riveissä ainakin vielä tällä kaudella.

Hyökkäyspää kaipasi uutta potkua ja sitä saatiin. Keskushyökkääjät Teemu Henritius ja Antti Kangasniemi sekä laitahyökkääjät Jarkko Hattunen, Petri Lammassaari, Toni Leinonen ja Jussi Pesonen vaihtoivat maisemaa.

Keskushyökkääjien tontille saapuivat Joonas Komulainen Lukosta ja Tuomas Vänttinen HPK:sta, molemmat kahden vuoden pahvilla. Vain 166-senttisen Komulaisen vahvuuksia ovat ketteryys ja hyvä pelisilmä, mutta pienen kokonsa puolesta on usein vaikeuksissa kulmatilanteissa. Todennäköistä kuitenkin on, että Komulainen nähdään laidassa pelaamassa tällä kaudella. HPK:sta saapunut Vänttinen on energinen kahden suunnan sentteri ja tuo varmasti uutta virtaa Sportin hyökkäykseen. Vänttinen nakutti viime kaudella tehot 8+17=25.

Lisäksi Sportin riveihin saatiin Otto Karvinen TPS:stä kahden vuoden sopimuksella ja Gabriel Spilar Kosicesta Extraligasta vuoden sopimuksella.

Ennuste


Hyviä asioita on tapahtunut, mutta materiaali ei kuitenkaan tule riittämään pudotuspeleihin. Valmennus on saanut uutta virtaa ja näkemystä, mikä näkynee joukkueen peli-ilmeessä. Paljon on kiinni myös Jake Newtonista, jolta tullaan vaatimaan paljon Sportin puolustuksessa ja jolta vaasalaiset eivät tule hyväksymään huonoa peliä.

Tulleet:


Sami Tervonen / Valmentaja (Jokerit C2)
Mika Järvinen / mv (Kassel GER)
Aleksi Laakso / p (HPK)
Jake Newton / p (Gherdeina ITA)
Niko Peltola / p (Jokerit KHL)
Joonas Komulainen / kh (Lukko)
Tuomas Vänttinen / kh (HPK)
Otto Karvinen / lh (TPS)
Gabriel Spilar / (Kosice SVK)

Lähteneet:


Ari-Pekka Pajuluoma / valmentaja (Sport U20 päävalmentaja)
Ville Hostikka / mv
Hannu Toivonen / mv (Ilves)
Eetu Heikkinen / p (Lausitzer GER-2)
Miko Malkamäki / p (Lukko)
Juha Tarkkanen / p (KeuPa HT FIN-2)
Antti Uitto / p
Joonas Valkonen / p
Teemu Henritius / kh (Jukurit FIN-2)
Antti Kangasniemi / kh
Jarkko Hattunen / lh (Saryarka Karaganda VHL)
Petri Lammassaari / lh (Kookoo)
Toni Leinonen / lh (K-Vantaa FIN-2)
Jussi Pesonen / lh


Pelaajat - Sport 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
1Timo Niemi2218583
60Mika Järvinen2617473


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
4Mike Brennan2918386
34Aleksi Laakso2517777
41Oskari Manninen2318084
48Mikko Pukka3218592
77Niko Peltola2418683
81Ari Gröndahl2519595


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
 Ville Leskinen2118684
 Tommi Tikka1919090
3Charles Bertrand2318586
10Otto Karvinen2418682
12Roope Kuhakoski1919598
13Erik Riska2518987
18Aleksi Rekonen2117773
19Tuomas Vänttinen3117892
19Joonas Komulainen2416673
21Tomi Körkkö2318474
23Jarkko Immonen3018286
25Joel Kiviranta1817870
28Samuli Kivimäki2618785
36Lassi Kokkala2518787
38Teemu Tallberg2318686
80Henrik Koivisto2418072
100Gabriel Spilar3418087



Sportin otteluohjelma 2015-16


Pe 11.9 klo 18.30
Sport - JYP

La 12.9 klo 17.00
Ilves - Sport

Ke 16.9 klo 18.30
Sport - Pelicans

Pe 18.9 klo 18.30
Sport - TPS

La 19.9 klo 17.00
Lukko - Sport

To 24.9 klo 18.30
KalPa - Sport

La 26.9 klo 17.00
Sport - Blues

Ke 30.9 klo 18.30
Sport - Tappara

La 3.10 klo 17.00
HPK - Sport

Pe 9.10 klo 18.30
Sport - KooKoo

Ti 13.10 klo 18.30
TPS - Sport

Ke 14.10 klo 18.30
Sport - SaiPa

Pe 16.10 klo 18.30
Sport - Lukko

Su 18.10 klo 15.00
Sport - Kärpät

Ke 21.10 klo 18.30
Tappara - Sport

To 22.10 klo 18.30
Ässät - Sport

Ke 28.10 klo 18.30
Sport - KalPa

Pe 30.10 klo 18.30
KooKoo - Sport

La 31.10 klo 17.00
SaiPa - Sport

To 12.11 klo 18.30
Sport - Ilves

La 14.11 klo 17.00
Sport - Ässät

Ti 17.11 klo 18.30
Blues - Sport

Ke 18.11 klo 18.30
JYP - Sport

La 21.11 klo 17.00
Sport - HPK

Ke 25.11 klo 18.30
Sport - HIFK

La 28.11 klo 17.00
Pelicans - Sport

Pe 4.12 klo 18.30
Lukko - Sport

La 5.12 klo 17.00
Sport - TPS

Ke 9.12 klo 18.30
Kärpät - Sport

La 12.12 klo 17.00
Sport - Tappara

Ti 15.12 klo 18.30
KooKoo - Sport

Ke 16.12 klo 18.30
SaiPa - Sport

La 26.12 klo 18.30
Sport - HIFK

Ti 29.12 klo 18.30
Pelicans - Sport

Ke 30.12 klo 18.30
Blues - Sport

Ti 5.1 klo 18.30
Sport - Ässät

Ke 6.1 klo 17.00
HIFK - Sport

Ke 13.1 klo 18.30
TPS - Sport

To 14.1 klo 18.30
Sport - Pelicans

Su 17.1 klo 15.00
KalPa - Sport

Pe 22.1 klo 18.30
JYP - Sport

La 23.1 klo 17.00
Sport - JYP

Ti 26.1 klo 18.30
Sport - Ilves

Ke 27.1 klo 18.30
Ilves - Sport

Pe 29.1 klo 18.30
Tappara - Sport

La 30.1 klo 17.00
Sport - Tappara

Ti 2.2 klo 18.30
Sport - SaiPa

To 4.2 klo 18.30
Sport - HPK

La 6.2 klo 17.00
Ässät - Sport

Ke 10.2 klo 18.30
Kärpät - Sport

Pe 12.2 klo 18.30
Sport - Kärpät

Ke 17.2 klo 18.30
Ilves - Sport

To 18.2 klo 18.30
Sport - KooKoo

La 20.2 klo 17.00
Tappara - Sport

Ti 23.2 klo 18.30
Sport - Lukko

To 25.2 klo 18.30
Sport - KalPa

Ke 2.3 klo 18.30
HIFK - Sport

La 5.3 klo 17.00
Sport - Blues

Ti 8.3 klo 18.30
Sport - Ilves

To 10.3 klo 18.30
HPK - Sport