TPS 2015-2016 kausiennakko

Julkaistu: 28.08.2015 07:36


TPS 2015-2016 kausiennakko
Tutustu Turun TPS:n Liiga-joukkueeseen kaudella 2015-2016. Alta löydät joukkue-ennakon, rosterin, tulleet ja menneet pelaajat sekä TPS:n tämän kauden ottelut.
-----------------------------------------------------------------------------------------

Lue Liiga-ennakko sekä kaikki joukkue-ennakot


Liiga-ennakko 2015-2016
HIFK, Blues, HPK
Tappara, Ilves, Sport
Kärpät, JYP, KalPa
Pelicans, KooKoo, SaiPa
TPS, Lukko, Ässät
-----------------------------------------------------------------------------------------


Joukkueen suoritukset ovat seilailleet rajusti viime kaudet, eikä edelliskausikaan kovin monia ilon aiheita antanut. TPS:n viime kausi oli varsinkin todellinen painajainen. Joukkue oli kasannut paperille yhden kovimmista joukkueista alle kolmen miljoonan budjetilla ja odotukset kauteen olivat kovat. Viime vuosina niin fanit, kuin sponsorit ovat TPS:n toimiston tekemisiä kritisoineet pahemman kerran.

Joukkueen päävalmentajana toiminut Miika Elomo sai varsinkin kuraa niskaansa oikein urakalla. Elomon potkujen jälkeen valmentajaksi tulleella Jarno Pikkaraisella oli hyvin vähän tehtävissä loppukaudesta, mutta hän sentään sai aavistuksen suoristettua kurssia. Lopulta kaudesta ei kuitenkaan jäänyt taaskaan mitään käteen ja HK Areena kumisi totutusti tyhjyytään.

Tuleva kausi näyttää jälleen paperilla todella lupaavalta, sillä Ari-Pekka Selin saapui päävalmentajan tontille. Joukkue on ottanut hyvän harppauksen myös pelaajamateriaalin suhteen, kun kaikki lähteneet pelaajat on onnistuttu korvaamaan täsmähankinnoilla. Joukkueen runko on siis vielä laadukkaampi kuin aiemmin ja Selin tulee todennäköisesti kokeneena valmentajana saamaan siitä paljon irti. Hänen apuvalmentajinaan jatkaa viime kauden loppuun vienyt Pikkarainen ja vanha seuralegenda Kimmo Rintanen, joka tekee paluun Sveitsistä.

Maalivahdit


Torjuntavastuun viime kaudella pitkälti kantanut Teemu Lassila jatkaa joukkueessa ja saa kilpailuttajakseen Lukosta saapuvan Oskari Setäsen. Setänen lähti hakemaan lisää vastuuta Turun suunnalta ja on kelpo kirittäjä Lassilalle. Setänen tulee myös jakamaan CHL-kauden aiheuttamaa kuormaa joukkueen maalilla. Lassila kantaa kuitenkin selvästi ykkösmaalivahdin viittaa kauteen lähdettäessä.

Setäsen ja Lassilan lisäksi venäläisbulgarialainen Alexandar Georgiyev tulee saamaan tällä kaudella vastuuta. Viime kauden painajaisen keskellä Georgiyev pelasi kuitenkin 14 ottelua, torjuen 91,7% varmuudella. Aikamoinen suoritus, kun katsotaan TPS:n viime kautta. Nuori maalivahti täyttää kolme viikkoa kauden alkamisen jälkeen vasta 20 vuotta, joten pelivastuuta hänelle varmasti halutaan lisätä.

Puolustajat


Jakub Nakladalin siirryttyä Calgary Flamesiin poistui iso määrä kiekollista taitoa ja kun Steven Seigokin poistui oli TPS-puolustus vähän aikaa keskeneräisen näköinen. Seura kuitenkin ilmoitti kesällä tehneensä ison kaappauksen, kun Henrik Tallinderin kerrottiin tekevän paluu Turkuun. 678 ottelua NHL:ssä pelannut pakki on todella kovan luokan vahvistus joukkueeseen.

Harri Tikkanenkin on hyvä täsmähankinta ja tulee hoitamaan tonttinsa varmasti mallikkaasti. Tikkanen on lisäksi tärkeä palanen joukkueen ylivoimaan, sillä he ovat nuoren Elmeri Erosen ohella ainoat rightin-kätisyydellä varustetut pakit. Tomas Mojzis jatkaa myös joukkueen alakerrassa, joten puolustuksen runko näytää todella hyvältä. Viime kaudella silmävammasta kärsinyt Petteri Nummelin tekee paluun kokoonpanoon ja on ehdottomasti tärkein palanen TPS:n siniviivassa, sekä omassa päässä.

Hyökkääjät


Turkulaisten hyökkäyskalusto vahvistui vanhalla paluumuuttajalla, kun Tomi Kallion ilmoitettiin palaavan takaisin kotimaahan. Mies on pelannut edelliset 13 kautta SHL:ssä Frölunda Indiansin ja Växjö Lakersin riveissä. Hänet on myös nimitettiin joukkueen kapteeniksi tulevalle kaudelle ja tulee olemaan Petteri Nummelinin kanssa isoja vastuun kantajia, niin kentällä kuin sen ulkopuolella.

Mielenkiintoinen hankinta on myös JYP:n puolelta saapuva Eric Perrin, joka ei sopinut enää jyväskyläläisten sapluunaan ja oli vapaa etsimään itselleen uuden seuran. TPS saa hänestäkin johtavan pelaajan, joka on takuuvarma vahvistus. Siitä osoituksena viime kaudella tehty 55 pistettä.

Hyvänä vahvistuksena tuli myös SaiPasta Dave Spina, joka oli lappeenrantalaisten kovimpia pistelinkoja menneellä kaudella. Hyökkäyksessä on todella suurta laajuutta ja kestää vertailun oikeastaan mihin tahansa muuhun joukkueeseen. Jonne Virtasen ja Jerry Ahtolan saapuminen entistään lisää kokoonpanon syvyyttä. Kukaan tuskin pystyy väittämään vastaan, että TPS:llä on paperilla Liigan paras hyökkäyskalusto, josta Ari-Pekka Selin repii varmasti suuret tehot.

Ennuste


Joukkue tulee todennäköisesti hilaamaan itsensä takaisin pudotuspeleihin ja on ihme jos näin ei tapahdu. Itseasiassa ei olisi mikään ihme, jos TPS voittaisi runkosarjan tällä materiaalilila. Toki Turussa on syyllistytty aliarvoiseen pelaamiseen huippumateriaalilla, mutta nyt joukkueen peräsimessä on KHL:ssä, sekä Kazakstanin maajoukkueen peräsimessä hyviä tuloksia saanut Ari-Pekka Selin.

Suoraa pudotuspelipaikkaa voidaan käytännössä pitää varmana, mutta TPS tulee varmasti hätyyttelemään sarjan kärkeä ja HK-Areena täyttyy vihdoinkin tyytyväisistä faneista. Enää Turussa ei tarvitse juhlia A-juniorijoukkueen onnistumisia, sillä tällä kaudella niitä tulee Liigassakin.

Tulleet:


+ Ari-Pekka Selin / päävalmentaja
+ Kimmo Rintanen / valmentaja (Kloten SUI)
+ Oskari Setänen / mv (Lukko)
+ Jani Forsström / p (Jukurit FIN-2)
+ Markus Kojo / p (Salzburg II MHL)
+ Henrik Tallinder / p (ZSC Lions SUI)
+ Harri Tikkanen / p (Lukko)
+ Eric Perrin / kh (JYP)
+ Jerry Ahtola / lh (Lukko)
+ Tomi Kallio / lh (Växjö SHL)
+ Dave Spina / lh (SaiPa)
+ Patrik Virta / lh (HPK)
+ Jonne Virtanen / lh (Lukko)

Lähteneet:


- Niko Karhu / p (TUTO FIN-2)
- Mikko Lehtonen / p (KooKoo)
- Jakub Nakladal / p (Calgary NHL)
- Steven Seigo / p (Dinamo Riika KHL)
- Markus Seikola / p
- Alexander Ruuttu / kh (Tingsryd SWE-2)
- Joonas Sammalmaa / kh (Jukurit FIN-2)
- Otto Karvinen / lh (Sport)
- Rasmus Kulmala / lh (TUTO FIN-2)
- Jasper Lindsten / lh (TUTO FIN-2)
- Niclas Lucenius / lh
- Kalle Moisio / lh (TUTO FIN-2)
- Marko Virtala / lh (Arlan Kokshetau KAZ)


Pelaajat - TPS 2015-16


Maalivahdit


NROPELAAJAIKÄCMKG
30Aleksandar Georgijev1918476
32Oskari Setänen2018480
35Teemu Lassila3118182


Puolustajat


NROPELAAJAIKÄCMKG
3Petteri Nummelin4217889
4Tomas Mojzis3318584
20Henrik Tallinder3619395
20Jani Forsström2918692
20Niklas Friman2118786
26Miro Keskitalo1818880
33Elmeri Eronen1917679
55Harri Tikkanen3317580


Hyökkääjät


NROPELAAJAIKÄCMKG
 Otto Nieminen1817580
3Jonne Virtanen27197111
11Eric Perrin3917580
12Dave Spina3117884
17Tadas Kumeliauskas2419184
18Julius Vähätalo1919687
21Jerry Ahtola2919291
32Lauri Tukonen2818890
42Elias Karvonen2118388
45Niklas Salo2116569
55Teemu Lämsä1819190
71Ville-Vesa Vainiola2918688
78Patrik Moisio2218792
84Ilkka Pikkarainen3318898
96Mikko Rantanen1819396
100Tomi Kallio3818386



TPS:n otteluohjelma 2015-16


La 12.9 klo 17.00
TPS - HPK

Ti 15.9 klo 18.30
Kärpät - TPS

Pe 18.9 klo 18.30
Sport - TPS

La 19.9 klo 17.00
TPS - KooKoo

To 24.9 klo 18.30
HIFK - TPS

Pe 25.9 klo 18.30
Tappara - TPS

Ti 29.9 klo 18.30
TPS - KalPa

To 1.10 klo 18.30
TPS - SaiPa

La 3.10 klo 17.00
Blues - TPS

Pe 9.10 klo 18.30
TPS - JYP

La 10.10 klo 17.00
Lukko - TPS

Ti 13.10 klo 18.30
TPS - Sport

Pe 16.10 klo 18.30
TPS - HIFK

Su 18.10 klo 15.00
Ässät - TPS

Ti 20.10 klo 18.30
TPS - Ilves

To 22.10 klo 18.30
SaiPa - TPS

La 24.10 klo 17.00
TPS - Tappara

Ti 27.10 klo 18.30
JYP - TPS

Ke 28.10 klo 18.30
Pelicans - TPS

La 31.10 klo 17.00
TPS - Blues

To 12.11 klo 18.30
HPK - TPS

Ti 17.11 klo 18.30
Ilves - TPS

Ke 18.11 klo 18.30
TPS - Ässät

La 21.11 klo 17.00
KooKoo - TPS

Su 22.11 klo 15.00
TPS - Lukko

Ke 25.11 klo 18.30
TPS - Kärpät

Pe 27.11 klo 18.30
TPS - Pelicans

Ke 2.12 klo 18.30
TPS - SaiPa

La 5.12 klo 17.00
Sport - TPS

To 10.12 klo 18.30
HIFK - TPS

Ke 16.12 klo 18.30
HPK - TPS

Pe 18.12 klo 18.30
TPS - KooKoo

La 26.12 klo 16.00
TPS - Ilves

Ke 30.12 klo 18.30
TPS - Pelicans

Su 3.1 klo 15.00
Lukko - TPS

Ti 5.1 klo 18.30
KalPa - TPS

Pe 8.1 klo 18.30
TPS - KalPa

La 9.1 klo 15.00
Blues - TPS

Ke 13.1 klo 18.30
TPS - Sport

Pe 15.1 klo 18.30
TPS - JYP

La 16.1 klo 17.00
Ilves - TPS

Ke 20.1 klo 18.30
TPS - HIFK

Ti 26.1 klo 18.30
TPS - Ässät

Ke 27.1 klo 18.30
Ässät - TPS

Pe 29.1 klo 18.30
Lukko - TPS

La 30.1 klo 17.00
TPS - Lukko

To 4.2 klo 18.30
TPS - Ässät

Pe 5.2 klo 18.30
Tappara - TPS

Ke 10.2 klo 18.30
TPS - Lukko

Pe 12.2 klo 18.30
KooKoo - TPS

Ke 17.2 klo 18.30
TPS - Tappara

Pe 19.2 klo 18.30
KalPa - TPS

La 20.2 klo 17.00
SaiPa - TPS

Ke 24.2 klo 18.30
TPS - Blues

Pe 26.2 klo 18.30
TPS - Kärpät

La 27.2 klo 17.00
Pelicans - TPS

Pe 4.3 klo 18.30
JYP - TPS

La 5.3 klo 17.00
Kärpät - TPS

Ti 8.3 klo 18.30
TPS - HPK

To 10.3 klo 18.30
Ässät - TPS