Venäläiset ja valkovenäläiset tennispelaajat ovat mukana
US Openissa. Tämä on herättänyt vastarintaa. Wimbledonin turnauksesta Venäjän ja Valko-Venäjän pelaajat jätettiin sodan vuoksi sivuun. Sen verran kuitenkin US Open on ottanut sodan huomioon, että näiden kahden hyökkääjämaan pelaajat joutuvat pelaamaan neutraalin lipun alla. USA:n tennisjärjestö USTA on myös julistanut tuomitsevansa epäreilun ja provosoimattoman hyökkäyksen Ukrainaan.
Muutakin vastustusta venäläiset ja valkovenäläiset pelaajat ovat saaneet osalleen. Ukrainalainen tennispelaaja
Mart Kostyuk on kritisoinut US Openin järjestäjiä siitä, kun Valko-Venäjän
Victoria Azarenka oli otettu mukaan US Openin alla pelattavaan hyväntekeväisyystapahtumaan. Hieman ironisesti tapahtuma oli järjestetty Ukrainan tukemiseksi, ja järjestettiin Ukrainan itsenäisyyspäivänä 24.8. Kostyuk itse perui osallistumisensa vastalauseena Azarenkan mukanaoloon. Lopulta Azarenkakin jätettiin sivuun tapahtumasta. Mukana hyvää tekemässä olivat ainakin
Coco Gauff, Iga Swiatek ja
Rafael Nadal.
Venäläisiä ja valkovenäläisiä pelaajia on mukana US Openissa lukuisia. Pelkästään kaksinpeleihin ennen karsintakierroksia mukaan on päässyt reilusti toistakymmentä pelaajaa sodan aloittaneista maista.
Suoraan ilman karsintoja US Openissa ovat mukana venäläisistä pelaajista miesten puolella
Daniil Medvedev, Karen Khachanov, Andrei Rublev ja
Aslan Karatsev.
Valkovenäläisistä miesten kaksipeliä pelaa ainakin
Ilya Ivashka.
Naisten puolella Venäjältä suoraan ilman karsintoja mukana ovat
Ekaterina Alexandrova, Anastasia Potapova, Varvara Gracheva, Anna Kalinskaya, Veronika Kudermetova, Daria Kasatkina, Liudmila Samsonova ja
Evgeniya Rodina.
Valkovenäläisiä mukana ovat naisten puolella ainakin
Aliaksandra Sasnovich, Victoria Azarenka ja
Aryna Sabalenka.
US Openista puuttuu myös Serbian maailman ykkönen
Novak Djokovic. Hän ei vieläkään ole ottanut koronarokotusta, eikä siksi pääsee maahan.
Kärkipään venäläisten ja valkovenäläisten pelaajien vedonlyöntikertoimet