Hiihdon Maailmancup 2019-2020


Hiihdon Maailmancup 2019-2020 alkoi marraskuussa. Täältä löydät täydellisen kalenterin, ohjelman, pisteet ja päivitetyn tilanteen.

Hiihdon Maailmancup on vuosittain järjestettävä maastohiihdon sarjamuotoinen kilpailu. Järjestänä toimii kansainvälinen hiihtoliitto FIS. Maastohiihdon Maailmancup on järjestetty vuodesta 1973-1974 miesten puolella ja vuodesta 1978-1979 naisissa.

Ensimmäisiä turnauksia ei kuitenkaan lasketa virallisiin Maailmancupeihin, vaan viralliset sarjat katsotaan alkaneeksi vuodesta 1981-1982. Yksikään suomalainen mieshiihtäjä ei ole koskaan onnistunut voittamaan Maailmancupin kokonaiskilpailua. Sen sijaan naisissa voittajia on kolme: Marja-Liisa Hämäläinen (1982-1984), Marjo Matikainen (1985-1988) ja Virpi Kuitunen (2006-2008).

Juha Mieto onnistui voittamaan Maailmancupin epävirallisen kilpailun sekä vuosina 1975-1976 että 1979-1980.

Hiihdon Maailmancup - Vedonlyönti


Hiihdon Maailmancupista voi luonnollisesti myös lyödä vetoa. VB (Veikkausbonukset.com) tarjoaa myös vedonlyöntivihjeitä sekä ennakoita kaikkiin kiinnostaviin talvilajitapahtumiin, kuten esimerkiksi hiihdon sekä ampumahiihdon kaikkiin osakilpailuihin.


Vedonlyönti Maailmancupin voittajasta


Miesten kokonaiskilpailu


Suosituin vedonlyöntikohde on varmasti maailmancupin voittajan veikkaaminen. Miehissä ennakkosuosikkina kauteen lähtee jälleen norjalainen Johannes Klaebo, jota haastavat tutut nimet Bolshunov, Ustiugov ja Iversen.



Naisten kokonaiskilpailu


Naisissa ylivoimaisena ennakkosuosikkina on myös norjalainen Therese Johaug. Hänen mestaruuskerroin on n. 1,30 kun seuraavana se on Stina Nilssonilla noin 10,00. Ingvild Oestberg, Natalia Nepryaeva ja Frida Karlsson ovat jälleen tällä kaudella kovia haastajia mitaleille kokonaiskilpailussa. Suomen Krista Pärmäkoski saa top 3 sijoituksestaan kerrointa 5,00.




Pisteet & tilanne


Maailmancupin pistetilannetta päivitetään alas sitä mukaan, kun Hiihdon maailmancup etenee. Taulukkoon päivitetään 10 parhaan hiihtäjän tulokset sekä kaikki suomalaiset.

Miehet kokonaiskilpailu 2019-2020


Päivitetty 21.2.2020

1.Bolshunov Alexander Venäjä 1810
2.Klaebo Johannes Hoesflot Norja 1324
3.Roethe Sjur Norja 1024
4.Niskanen Iivo Suomi 902
5.Ustiugov Sergey Venäjä 896
6.Golberg Paal Norja 824
7.Krueger Simen Hegstad Norja 819
8.Holund Hans Christer Norja 624
9.Iversen Emil Norja 559
10.Melnichenko Andrey Venäjä 555

20.Hyvärinen Perttu 354
40.Hakola Risto-Matti 141
62.Vuorinen Lauri 56
66.Mäki Joni 52
74.Lehtonen Lari 38
83.Suhonen Verneri 28
100.Lepistö Lauri 20
107.Mikkonen Juho 16

Naiset kokonaiskilpailu 2019-2020


Päivitetty 29.2.2020

1.Johaug Therese Norja 2268
2.Weng Heidi Norja 1611
3.Nepryaeva Natalia Venäjä 1260
4.Jacobsen Astrid Uhrenholdt Norja 1202
5.Diggins Jessica USA 1074
6.Oestberg Ingvild Flugstad Norja 1065
7.Maubet Bjornsen Sadie USA 840
8.Stadlober Teresa Itävalta 759
9.Andersson Ebba Ruotsi 729
10.Pärmäkoski Krista 718


16.Niskanen Kerttu 503
21.Kyllönen Anne 371
44.Mononen Laura 126
63.Lylynperä Katri 47
70.Nissinen Vilma 30
97.Matintalo Johanna 8



Hiihdon Maailmancup ohjelma ja tulokset 2019-2020


Hiihdon Maailmancupin ohjelma laitettiin käytäntöön marraskuun lopulla 2019 Rukalla. Viimeinen kilpailu käydään Canmoressa maaliskuun lopulla. Hiihdon MM-kisojen osalta kyseessä on välivuosi. Seuraavat Hiihdon MM-kisat käydään Oberstdorfissa 2021.

Alla listattuna hiihdon kilpailukalenteri ja ohjelma kokonaisuudessaan

Ruka, Suomi 29.11. - 1.2.2020


Perjantai 29.11.2019
Sprintti, karsinta (N+M)
Sprintti, finaali (N+M)

Lauantai 30.11.2019
Väliaikalähtö (p) 10km, naiset
Väliaikalähtö (p) 15km, miehet

Sunnuntai 1.12.2019
Takaa-ajo (v) 10km, naiset
Takaa-ajo (v) 15km, miehet

Lillehammer, Norja 7 - 8.12.2019


Lauantai 7.12.2019
Skiathlon 7,5km + 7,5km, naiset
Skiathlon 15km + 15km, miehet

Sunnuntai 8.12.2019
Viesti 4x5km, naiset
Viesti 4x7,5km miehet

Davos, Sveitsi 14. - 15.12.2019


Lauantai 14.12.2019

Sprintti, karsinta, v, naiset
Sprintti, karsinta, v, miehet
Sprintti, finaalit, v, naiset
Sprintti, finaalit, v, miehet

Sunnuntai 15.12.2019

10km, väliaikalähtö, v, naiset
15km, väliaikalähtö, v, miehet

Planica, Slovenia 21. - 22.12.2019


Lauantai 21.12.2019
Sprintti, karsinta, v, naiset
Sprintti, karsinta, v, miehet
Sprintti, finaalit, v, naiset
Sprintti, finaalit, v, miehet

Sunnuntai 22.12.2019
Parisprintti, karsinta, v, naiset
Parisprintti, karsinta, v, miehet
Parisprintti, finaalit, v, naiset
Parisprintti, finaalit, v, miehet

Lenzerheide, Sveitsi 28. - 29.12.2019


Lauantai 28.12.2019
10km, yhteislähtö, v, naiset
15km, yhteislähtö, v, miehet

Sunnuntai 29.12.2019
Sprintti, karsinta, v, naiset
Sprintti, karsinta, v, miehet
Sprintti, finaalit, v, naiset
Sprintti, finaalit, v, miehet

Toblach, Italia 31.12.2019-1.1.2020


Tiistai 31.12.2019
Väliaikalähtö (v) 10km, naiset
Väliaikalähtö (v) 15km, miehet

Keskiviikko 1.1.2020
Takaa-ajo (p) 10km, naiset
Takaa-ajo (p) 15km, miehet

Val di Fiemme, Italia 3. - 5.1.2020


Perjantai 03.01.2020
10km, yhteislähtö, p, naiset
15km, yhteislähtö, p, miehet

Lauantai 04.01.2019
Sprintti, karsinta (N+M)
Sprintti, finaali (N+M)

Sunnuntai 05.01.2019
Loppunousu, (HUOM. YHTEISLÄHTÖ) naiset
Loppunousu, (HUOM. YHTEISLÄHTÖ) miehet

Dresden, Saksa 11. - 12.1.2020


Lauantai 12.01.2020
Sprintti, karsinta, v, naiset
Sprintti, karsinta, v, miehet
Sprintti, finaalit, v, naiset
Sprintti, finaalit, v, miehet

Sunnuntai 13.01.2020
Joukkuesprintti, karsinnat, v, naiset
Joukkuesprintti, karsinnat, v, miehet
Joukkuesprintti, finaali, v, naiset
Joukkuesprintti, finaali, v, miehet

Nove Mesto, Tshekki 18. - 19.1.2020


Lauantai 18.01.2020
10km, väliaikalähtö, p, naiset
15km, väliaikalähtö, p, miehet

Sunnuntai 19.01.2020
Takaa-ajo (v) 10km, naiset
Takaa-ajo (v) 15km, miehet

Oberstdorf, Saksa 25.- 26.1.2020


Lauantai 25.01.2020
Skiathlon 7,5km + 7,5km, naiset
Skiathlon 15km + 15km, miehet

Sunnuntai 26.01.2020
Sprintti, karsinta (N+M)
Sprintti, finaali (N+M)

Falun, Ruotsi 8. - 9.2.2020


Lauantai 8.2.2020

Sprintti (p), karsinta, naiset
Sprintti (p), karsinta, miehet
Sprintti (p), finaalit, naiset
Sprintti (p), finaalit, miehet

Sunnuntai 9.2.2020

30 km (v), väliaikalähtö, miehet
15 km (v), väliaikalähtö, naiset

FIS SKI Tour


Lauantai 15.2.2020

10 km (v), väliaikalähtö, naiset
15 km (v), väliaikalähtö, miehet

Sunnuntai 16.2.2020

15 km (p), takaa-ajo, miehet
10 km (p), takaa-ajo, naiset

Maailmancup Lahti


Lauantai 29.2.2020

10 km (p), väliaikalähtö, naiset
15 km (p), väliaikalähtö, miehet

Sunnuntai 30.2.2020

4 x 5 km viesti, naiset
4 x 7,5 km viesti, miehet

Holmenkollen Oslo, Norja 7.3. - 8.3.2020


Lauantai 7.3.2020
30km, yhteislähtö, p, naiset

Sunnuntai 8.3.2020
50km, yhteislähtö, p, miehet

Quebec, Kanada 14.3 - 15.3.2020


Lauantai 14.3.2020

Sprintti (p), karsinta, naiset
Sprintti (p), karsinta, miehet
Sprintti (p), finaalit, naiset
Sprintti (p), finaalit, miehet

Sunnuntai 15.3.2020

Sprintti (v), karsinta, naiset
Sprintti (v), karsinta, miehet
Sprintti (v), finaalit, naiset
Sprintti (v), finaalit, miehet

Minneapolis, USA 17.03.2020 - 17.3.2020


Tiistai 17.3.2020

Sprintti (v), karsinta, naiset
Sprintti (v), karsinta, miehet
Sprintti (v), finaalit, naiset
Sprintti (v), finaalit, miehet

Canmore, Kanada 20. - 22.3.2020


Perjantai 20.3.2020

10 km (v), yhteislähtö, naiset
15 km (v), yhteislähtö, miehet

Lauantai 21.3.2020

10 km (p), takaa-ajo, naiset
15 km (p), takaa-ajo, miehet
Sekaviesti

Hiihdon Maailmancup: Tulokset


Ruka, Suomi


Perjantai 29.11.2019 - Sprintti, karsinta (N+M)


Miehet
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.37,42
2.Erik Valnes (NOR) +1,52
3.Federico Pellegrino (ITA) +2,92
4.Pål Golberg (NOR) +3,89
5.Johan Häggström (SWE) +4,93
6.Joni Mäki (FIN) +4,96
7.Ristomatti Hakola (FIN) +5,42
8.Sergey Ustiugov (RUS) +5,52
9.Marko Kilp (EST) +5,62
10.Iivo Niskanen (FIN) +6,10

17.Juuso Haarala +7,41
19.Lauri Vuorinen +7,57
25.Lauri Lepistö +8,22
27.Juho Mikkonen +8,50
Naiset
1.Lucia Scardoni (ITA) 3.03,01
2.Sadie Maubet Björnsen (USA) +1,15
3.Greta Laurent (ITA) +2,14
4.Sophie Caldwell (USA) +2,61
5.Ane Appelkvist Stenseth (NOR) +2,66
6.Maiken Caspersen Falla (NOR) +2,69
7.Anamarija Lampic (SLO) +3,66
8.Krista Pärmäkoski (FIN)+4,28
9.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +4,46
10.Stina Nilsson (SWE) +4,49

20.Kerttu Niskanen +7,36
26.Katri Lylynperä +9,27
28.Anne Kyllönen +9,42


Perjantai 29.11.2019 - Sprintti, finaali (N+M)


Miehet
1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.39,47
2.Pål Golberg (NOR) +4,17
3.Richard Jouve (FRA) +4,62
4.Alexander Bolshunov (RUS) +5,24
5.Emil Iversen (NOR) +5,96
6.Oskar Svensson (SWE) +9,50

11. Joni Mäki
14. Iivo Niskanen
16. Ristomatti Hakola
19. Lauri Vuorinen
20. Juho Mikkonen
28. Juuso Haarala
29. Lauri Lepistö
Naiset
1.Maiken Caspersen Falla (NOR) 3.07,09
2.Jonna Sundling (SWE) +2,33
3.Sadie Maubet Björnsen (USA) +2,77
4.Ane Appelkvist Stenseth (NOR) +2,78
5.Stina Nilsson (SWE) +7,00
6.Tiril Udnes Weng (NOR) +17,61

24. Anne Kyllönen
26. Krista Pärmäkoski
27. Kerttu Niskanen
30. Katri Lylynperä


Lauantai 30.11.2019 - Väliaikalähtö (p) 10km, naiset


1.Therese Johaug (NOR) 26.47,5
2.Krista Pärmäkoski (FIN) +30,1
3.Natalia Nepryaeva (RUS) +44,4
4.Sadie Björnsen (USA) +45,6
5.Katerina Razymova (CZE) +46,6
6.Rosie Brennan (USA) +57,9
7.Heidi Weng (NOR) +58,0
8.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +59,6
9.Masako Ishida (JPN) +1.04,5
10.Kerttu Niskanen (FIN) +1.07,2

25.Johanna Matintalo +1.34,4
38.Anne Kyllönen +2.08,8
39.Susanna Saapunki +2.09,3
45.Laura Mononen +2.15,7
49.Vilma Nissinen +2.19,6
52.Anni Kainulainen +2.27,2
58.Anita Korva +2.42,3
69.Anni Alakoski +3.10,1
72.Maaret Pajunoja +3.11,1
74.Andrea Julin +3.17,6
77.Tiia Olkkonen +3.36,5

Lauantai 30.11.2019 - Väliaikalähtö (p) 15km, Miehet


1.Iivo Niskanen (FIN) 35.17,0
2.Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +13,0
3.Emil Iversen (NOR) +14,9
4.Didrik Tønseth (NOR) +33,1
5.Alexander Bolshunov (RUS) 43,8
6.Andrei Larkov (RUS) +45,4
7.Pål Golberg (NOR) +49,7
8.Hans Christer Holund (NOR) +55,9
9.Sergey Ustiugov (RUS) +57,2
10.Ivan Yakimushkin (RUS) +1.06,2

17.Perttu hyvärinen +1.19,8
19.Lari Lehtonen +1.25,9
26.Juho Mikkonen +1.52,7
31.Lauri Lepistö +2.05,8
40.Markus Vuorela +2.16,2
41.Joni Mäki +2.17,5
54.Juuso Haarala +2.50,7
63.Lauri Vuorinen +3.24,5
78.Karri Hakala +4.19,1
81.Verneri Suhonen +4.35,7
DNF Olli Ahonen
DNF Miro Karppanen

Sunnuntai 1.12.2019 - Takaa-ajo (v) 10km, naiset


1.Therese Johaug (NOR) 25:48,0
2.Heidi Weng (NOR) +1.11,3
3.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +1.13,3
4.Sadie Maubet Björnsen (USA) +1.27,9
5.Jessica Diggins (USA) +1.30,9
6.Krista Pärmäkoski (FIN) +1.41,0
7.Tiril Udnes Weng (NOR) +1.52,5
8.Frida Karlsson (SWE) +1.53,9
9.Katerina Razymova (CZE) +2.00,1
10.Rosie Brennan (USA) +2.15,3

12.Kerttu Niskanen +2.26,1
34.Johanna Matintalo +4.11,3
34.Laura Mononen +4.11,3
37.Anne Kyllönen +4.12,0
63.Anita Korva +6.22,7
66.Anni Kainulainen +6.41,7
68.Maaret Pajunoja +7.51,2
71.Tiia Olkkonen +8.56,2

Sunnuntai 1.12.2019 Takaa-ajo (v) 15km, miehet


1.Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 35.29,7
2.Emil Iversen (NOR) +1,8
3.Iivo Niskanen (FIN) +11,1
4.Pål Golberg (NOR) +47,9
5.Alexander Bolshunov (RUS) +48,3
6.Hans Christer Holund (NOR) +52,1
7.Didrik Tønseth (NOR) +58,8
8.Sjur Røthe (NOR) +1.16,4
9.Calle Halfvarsson (SWE) +1.33,6
10.Sergey Ustiugov (RUS) +1.39,0

13.Perttu Hyvärinen +1.41,6
23.Lari Lehtonen +2.45,5
35.Lauri Lepistö +3.45,4
38.Joni Mäki +3.59,7
39.Markus Vuorela +4.00,3
40.Juho Mikkonen +4.00,8
53.Lauri Vuorinen +5.24,0
70.Juuso Haarala +7.13,0
72.Karri Hakala +7.27,8
75.Verneri Suhonen +7.55,6

Lillehammer, Norja


Lauantai 7.12.2019 Skiathlon 7,5km + 7,5km, naiset


1.Therese Johaug (NOR) 42.35,3
2.Jessica Diggins (USA) +1.08,3
3.Heidi Weng (NOR) +1.19,1
4.Krista Pärmäkoski (FIN) +1.30,6
5.Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +1.31,1
6.Charlotte Kalla (SWE) +1.31,2
7.Teresa Stadlober (AUT) +1.36,8
8.Sadie Maubet Björnsen (USA) +1.43,9
9.Moa Lundgren (SWE) +1.56,1
10.Kerttu Niskanen (FIN) +2.11,3

26.Anne Kyllönen +3.40,0
27.Laura Mononen ++3.55,7
29.Johanna Matintalo +3.59,3

Lauantai 7.12.2019 Skiathlon 15km + 15km, miehet


1.Alexander Bolshunov (RUS) 1:17.42,4
2.Hans Christer Holund (NOR) +2,2
3.Emil Iversen (NOR) +7,9
4.Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +57,4
5.Martin Johnsrud Sundby (NOR) +57,7
6.Sjur Röthe (NOR) +58,8
7.Jens Burman (SWE) +59,4
8.Denis Spitsov (RUS) +1.06,6
9.Iivo Niskanen (FIN) +1.06,4
10.Sergey Ustiugov (RUS) +1.42,9

27.Perttu Hyvärinen +4.05
35.Markus Vuorela +4.45
36.Lari Lehtonen +4.46
52.Lauri Lepistö +7.57

Sunnuntai 8.12.2019 Viesti 4x5km, naiset


1. Norja (Falla, Jacobsen, Johaug, H. Weng) 1:02.22,4
2. USA (Caldwell, Maubet Björnsen, Brennan, Diggins) +48,9
3. Ruotsi (Ribom, Rönnlund, Kalla, Lundgren) +1.19,7
4. Suomi (Matintalo, Niskanen, Kyllönen, Pärmäkoski) +1.32,5
5. Norja 2 (L. Weng, Fossesholm, Haga, T. Weng) +1.46,5
6. Venäjä (Durkina, Nepryaeva, Nechaevskaya, Kiprichenko) +2.25,5
7. Venäjä 2 (Zherebyateva, Zhambalova, Smirnova, Golovan) +2.26,3
6. Saksa (Fräbel, Hennig, Fink, Sauerbrey) +3.59,3

Sunnuntai 8.12.2019 Viesti 4x7,5km, miehet


1. Venäjä 2 (Yakimushkin, Belov, Poroshkin, Ustiugov) 1:26.46,8
2. Venäjä (Larkov, Semikov, Spitsov, Melnichenko) +1,3
3. Norja (Golberg, Holund, Röthe, Krogh) +8,9
4. Norja 2 (Dyrhaug, Stenshagen, Kruger, Turtveit) +9,0
5. Saksa (Eisenlauer, Brugger, Bögl, Dobler) +9,9
6. Ruotsi (Sanström, Rickardsson, Burman, Ekström) +26,9
7. Suomi (Hyvärinen, Niskanen, Lehtonen, Vuorela) +1.03,2
8. Ranska (Chauvin, Manificat, Parisse, Jouve) +1.50,4

Davos, Sveitsi


Lauantai 14.12.2019 Sprintti, karsinta, v, N+M


Naiset
1. Sophie Caldwell (USA) 2.45,15
2. Stina Nilsson (SWE) +1,47
3. Jonna Sundling (SWE) +1,82
4. Nadine Fähndrich (SUI) +2,38
5. Sadie Maubet Björnsen (USA) +2,76
6. Jessica Diggins (USA) +2,91
7. Krista Pärmäkoski (FIN) +3,19
8. Natalia Nepryaeva (RUS) +3,44
9. Maja Dahlqvist (SWE) +3,86
10. Greta Laurent (ITA) +4,52

18. Katri Lylynperä +7,20
33. Anne Kyllönen +11,32
41. Laura Mononen +13,92
Miehet
1. Lucas Chanavat (FRA) 2.23,58
2. Erik Valnes (NOR) +2,59
3. Haavaard Solas Taugboel (NOR) +3.08
4. Federico Pellegrino (ITA) +3,13
5. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +3,14
6. Andrew Young (GBR) +3,82
7. Verneri Suhonen (FIN) +4,19
8. Simeon Hamilton (USA) +4,46
9. Johan Häggström (SWE) +4,58
10. Anton Person (SWE) +4,67

25. Ristomatti Hakola +6,63
27. Lauri Vuorinen +6,79
33. Joni Mäki +6,88
56. Juho Mikkonen +9,55



Lauantai 14.12.2019 - Sprintti, finaalit, v, N+M


Naiset
1. Linn Svahn (SWE) 2.38,54
2. Maiken Caspersen Falla (NOR) +0,55
3. Sophie Caldwell (USA) +0,55
4. Stina Nilsson (SWE) +0,91
5. Natalia Nepryaeva (RUS) +1,05
6. Jonna Sundling (SWE) +4,78
Miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.21,51
2. Lucas Chanavat (FRA) +0,05
3. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +1,36
4. Sindre Bjørnestad Skar (NOR)
5. Gleb Retivykh (RUS)
6. Simeon Hamilton (USA)



Sunnuntai 15.12.2019 - 10km, väliaikalähtö, v, naiset


1. Therese Johaug (NOR) 25.02,7
2. Heidi Weng (NOR) +30,6
3. Jessica Diggins (USA) +36,4
4. Teresa Stadlober (AUT) +48,9
5. Krista Pärmäkoski (FIN) +53,6
6. Kerttu Niskanen (FIN) +1.01,0
7. Katerina Razymova (CZE) +1.13,9
8. Magni Smedås (NOR) +1.16,6
9. Sadie Maubet Björnsen (USA) +1.17,5
10. Charlotte Kalla (SWE) +1.19,2

30. Anne Kyllönen +2.09,9
46. Johanna Matintalo +2.33,0
49. Laura Mononen +2.36,0
50. Susanna Saapunki +2.36,2

Sunnuntai 15.12.2019 - 15km, väliaikalähtö, v, miehet


1. Simen Hegstad Krueger (NOR) 33.59,3
2. Sergey Ustiugov (RUS) +19,0
3. Dario Cologna (SUI) +20,0
4. Iivo Niskanen (FIN) +27,9
5. Maurice Manificat (FRA) +35,7
6. Denis Spitsov (RUS) +36,3
7. Alexander Bolshunov (RUS) +39,8
8. Andrew Young (GBR) +47,1
9. Emil Iversen (NOR) +47,6
10. Jonas Dobler (GER) +49,6

16. Perttu Hyvärinen +1.01,5
36. Ristomatti Hakola +1.49,6
45. Lari Lehtonen +2.09,5
52. Joni Mäki +2.32,1
58. Juho Mikkonen +2.41,9

Planica, Slovenia


Lauantai 21.12.2019 - Sprintti, karsinta, v, N+M


Naiset
1. Laurien van der Graaff (SUI) 2.30,18
2. Jonna Sundling (SWE) +0,05
3. Nadine Fähndrich (SUI) +0,56
4. Johanna Hagström (SWE) +0,81
5. Sophie Caldwell (USA) +0,88
6. Annamarija Lampic (SLO) +0,95
7. Katerina Janatova (CZE) +1,42
8. Katja Visnar (SLO) +1,43
9. Mari Eide (NOR) +1,97
10. Linn Svahn (SWE) +2,19

36. Anni Alakoski (FIN) +8,75
40. Tiia Olkkonen (FIN) +9,70
43. Katri Lylynperä (FIN) +10,06
54. Anita Korva (FIN) +14,54
Miehet
1. Lucas Chanavat (FRA) 2.10,91
2. Federico Pellegrino (ITA) +2,55
3. Sindre Bjørnestad Skar (NOR) +3,06
4. Johan Häggström (SWE) +3,13
5. Joni Mäki (FIN) +3,87
6. Gjöran Tefre (NOR) +3,97
7. Marcus Grate (SWE) +4,41
8. Pål Tröan Aune (NOR) +4,45
9. Teodor Peterson (SWE) +4,56
10. Qiang Wang (CHN) +4,69

37. Lauri Vuorinen (FIN) +7,36
39. Ristomatti Hakola (FIN) +7,45
44. Verneri Suhonen (FIN) +7,93


Lauantai 21.12.2019 - Sprintti, Finaali, v, Naiset


1. Jonna Sundling (SWE) 2.32,60
2. Stina Nilsson (SWE) +0,22
3. Julia Kern (USA) +0,79
4. Sophie Caldwell (USA) +0,91
5. Annamarija Lampic (SLO) +1,49
6. Linn Svahn (SWE) +48,51

Lauantai 21.12.2019 - Sprintti, Finaali, v, Miehet


1. Lucas Chanavat (FRA) 2.14,41
2. Federico Pellegrino (ITA) +0,40
3. Erik Valnes (NOR) +0,83
4. Sindre Bjørnestad Skar (NOR) +1,92
5. Richard Jouve (FRA) +4,67
6. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +12,21


Sunnuntai 22.12.2019 - Karsinta,Välierä 1 naiset


1. Sveitsi (van der Graaff, Fähndrich) 16.13,90 Q
2. USA (Caldwell, Kern) +1,05 Q
3. Slovenia (Visnar, Lampic) +1,42 q
4. Saksa 2 (Hennig, Karl) +8,08 q
5. Saksa (Gimmler, Krehl) +9,94 q
6. Tsekki (Janatova, Hyncicova) +15,56 q

9. Suomi (Alakoski, Lylynperä) +25,05
12. Suomi 2 (Korva, Olkkonen) +50,22

Sunnuntai 22.12.2019 - Karsinta,Välierä 2 naiset


1. Ruotsi (Sundling, Nilsson) 16.28,03 Q
2. Ruotsi 2 (Dahlqvist, Svahn) +0,58 Q
3. Norja (Falla, Stenseth) +1,50 q
4. Norja 2 (T. Weng, Eide) +3,52 q
5. Canada (Nishikawa, Beatty) +4,71
6. Venäjä (Matsokina, Dubotolkina) +5,0



Sunnuntai 22.12.2019 - Karsinta,Välierä 1 miehet


1. Norja (Skar, Valnes) 15.45,94 Q
2. Norja 2 (Tefre, Taugböl) +0,34 Q
3. Suomi (Hakola, Mäki) +0,44 q
4. Ruotsi 2 (Svensson, Grate) +2,76 q
5. Ranska 2 (Chautemps, Jay) +3,64 q
6. Sveitsi (Furger, Hediger) +3,81 q

Sunnuntai 22.12.2019 - Karsinta,Välierä 2 miehet


1. Italia (Zelger, Pellegrino) 17.14,87 Q
2. Ranska (Chanavat, Jouve) +0,10 Q
3. Venäjä (Krasnov, Retivykh) +0,70
4. Viro 2 (Alev, Himma) +3,37
5. Puola (Starega, Bury) +5,38
6. Sveitsi 2 (Käser, Schaad) +5,54



Parisprintti, finaali, naiset


1. Ruotsi 2 (Dahlqvist, Svahn) 19.13,55
2. Ruotsi (Nilsson, Sundling) +1,01
3. Sveitsi (van der Graaff, Fähndrich) +1,13
4. Norja (Falla, Stenseth) +7,58
5. USA (Kern, Caldwell) +9,72
6. Norja 2 (T. Weng, Eide) +12,41
7. Saksa (Gimmler, Krehl) +27,46
8. Slovenia (Visnar, Lampic) +34,48
9. Tsekki (Janatova, Hyncicova) +37,35
10. Saksa 2 (Hennig, Karl) +40,91

Parisprintti, finaali, miehet


1. Norja (Skar, Valnes) 16.54,5
2. Norja 2 (Tefre, Taugböl) +1,29
3. Suomi (Hakola, Mäki) +1,43
4. Ranska (Jouve, Chanavat) +1,50
5. Italia (Zelger, Pellegrino) +13,42
6. Sveitsi (Furger, Hediger) +16,16
7. USA (Bolger, Hanneman) +21,19
8. Ranska 2 (Chautemps, Jay) +27,20
9. Ruotsi 2 (Svensson, Grate) +32,89
10. Italia 2 (Graz, Hellweger) +44,76



Tour de Ski 28.12.2019 - 5.1.2020


Tour de Ski kuuluu Maailmancupiin ja se hiihdetään joka vuosi vuodenvaihteessa. Kilpailu käynnistyy tänä vuonna Sveitsin Lenzerheidesta ja päättyy legendaariseen Val di Fiemmeen. Loppunousu käydään kilpailuviikon päätteeksi 5. tammikuuta 2020. Voit tutustua kilpailuun tarkemmin myös Tour de Ski -sivulta.

Lenzerheide, Sveitsi 28.12.2019


Lauantai 28.12.2019 - 10km, yhteislähtö, v, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 28.12,1
2. Heidi Weng (NOR) +12,3
3. Ebba Andersson (SWE) +12,9
4. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +13,1
5. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +24,1
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +40,1
7. Tiril Udnes Weng (NOR) +40,6
8. Moa Lundgren (SWE) +41,3
9. Charlotte Kalla (SWE) +41,9
10. Kerttu Niskanen (FIN) +42,0

21. Anne Kyllönen +1.00,0
29. Jessica Diggins +1.20,7
30. Sadie Maubet Björnsen +1.20,7
58. Vilma Nissinen +3.07

Lauantai 28.12.2019 - 15km, yhteislähtö, v, miehet

1. Sergey Ustiugov (RUS) 33.19,1
2. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +4,0
3. Alexander Bolshunov (RUS) +4,0
4. Emil Iversen (NOR) +7,2
5. Martin Løwstrøm Nyenget (NOR) +8,6
6. Dario Cologna (SUI) +8,7
7. Hans Christer Holund (NOR) +8,8
8. Jan Thomas Jenssen (NOR) +8,9
9. Sjur Røthe (NOR) +9,0
10. Simen Hegstad Krüger (NOR) +10,0

11. Iivo Niskanen +10,3
27. Perttu Hyvärinen +31,2
38. Lari Lehtonen +42,3
60. Lauri Lepistö +1.12,9

Sunnuntai 29.12.2019 - Sprintti, karsinta,v, N+M


Sprintti, karsinta, v, naiset
1. Sophie Caldwell (USA) 3.10,76
2. Nadine Fähndrich (SUI) +0,20
3. Jessica Diggins (USA) +0,47
4. Sadie Maubet Björnsen (USA) +0,67
5. Jonna Sundling (SWE) +1,63
6. Maiken Caspersen Falla (NOR) +1,88
7. Julia Kern (USA) +3,23
8. Moa Lundgren (SWE) +3,26
9. Laurien van der Graaff (SUI) +3,45
10. Greta Laurent (ITA) +3,50

21. Therese Johaug +7,03
27. Anne Kyllönen +8,09
30. Kerttu Niskanen +9,12
39. Ebba Andersson +10,39
45. Vilma Nissinen +11,88
Sprintti, karsinta, v, miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.44,64
2. Federico Pellegrino (ITA) +1,20
3. Jovian Heidiger (SUI) +1,70
4. Alexander Bolshunov (RUS) +1,97
5. Pål Golberg (NOR) +2,01
6. Erik Valnes (NOR) +2,06
7. Sergey Ustiugov (RUS) +2,33
8. Johan Häggström (SWE) +3,68
9. Calle Halfvarsson (SWE) +4,17
10. Logan Hanneman (USA) +4,56

32. Lauri Lepistö +8,71
37. Perttu Hyvärinen +9,16
43. Iivo Niskanen +11,26
54. Lari Lehtonen +14,33
Lucas Chanavat DNS


Sunnuntai 29.12.2019 - Sprintti, finaalit,v, N+M


Sprintti, finaalit, v, naiset
1. Anamarija Lampic (SLO) 3.06,02
2. Maiken Caspersen Falla (NOR) +0,03
3. Natalia Nepryaeva (RUS) +0,47
4. Jessica Diggins (USA) +1,03
5. Sadie Maubet Björnsen (USA) +4,78
6. Tiril Udnes Weng (NOR) +5,29
Sprintti, finaalit, v, miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.55,3
2. Federico Pellegrino (ITA) +0,35
3. Richard Jouve (FRA) +0,57
4. Gleb Retivykh (RUS) +0,86
5. Johan Häggström (SWE) +0,94
6. Pål Golberg (NOR) +2,16



Toblach, Italia 31.12.2019-1.1.2020


Tiistai 31.12.2019 -Väliaikalähtö (v) 10km, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 23.51,9
2. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +0,7
3. Ebba Andersson (SWE) +10,2
4. Heidi Weng (NOR) +10,5
5. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +20,8
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +26,0
7. Jessica Diggins (USA) +35,6
8. Sadie Maubet Björnsen (USA) +42,9
9. Rosie Brennan (USA) +45,0
10. Katharina Hennig (GER) +53,1

17. Anne Kyllönen (FIN) +1.05,5
22. Kerttu Niskanen (FIN) +1.18,4
43. Vilma Nissinen (FIN) +1.57,1

Tiistai 31.12.2019 -Väliaikalähtö (v) 15km, miehet

1. Sergey Ustiugov (RUS) 31.02,5
2. Ivan Yakimushkin (RUS) +22,6
3. Alexander Bolshunov (RUS) +29,0
4. Calle Halfvarsson (SWE) +29,6
5. Hans Christer Holund (NOR) +34,6
6. Artem Maltsev (RUS) +35,2
7. Andrey Melnichenko (RUS) +37,0
8. Sjur Røthe (NOR) +39,4
9. Lucas Bögl (GER) +42,6
10. Denis Spitsov (RUS) +43,1

11. Iivo Niskanen +51,5
15. Perttu Hyvärinen +1.08,7
17. Johannes Hösflot Kläbo +1.11,4
22. Simen Hegstad Kruger +1.21,9
48. Lari Lehtonen +2.13,9
74. Lauri Lepistö +3.49,2

Keskiviikko 1.1.2020 - Takaa-ajo (p) 10km, naiset

1. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) 26.51,1
2. Therese Johaug (NOR) +0,4
3. Heidi Weng (NOR) +27,2
4. Natalia Nepryaeva (RUS) +27,3
5. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +27,7
6. Ebba Andersson (SWE) +28,1
7. Anamarija Lampic (SLO) +1.29,4
8. Teresa Stadlober (AUT) +1.29,8
9. Katharina Hennig (GER) +1.30,1
10. Charlotte Kalla (SWE) +1.30,6

15. Kerttu Niskanen +1.53,7
20. Anne Kyllönen +2.17,3
31. Vilma Nissinen +3.15,3

Keskiviikko 1.1.2020 - Takaa-ajo (p) 15km, miehet

1. Alexander Bolshunov (RUS) 38.14,9
2. Sergey Ustiugov (RUS) +13,7
3. Iivo Niskanen (FIN) +24,8
4. Artem Maltsev (RUS) +29,2
5. Calle Halfvarsson (SWE) +29,6
6. Sjur Røthe (NOR) +29,8
7. Hans Christer Holund (NOR) +30,7
8. Lucas Bögl (GER) +47,9
9. Ivan Yakimushkin (RUS) +55,9
10. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +57,2

11. Perttu Hyvärinen (FIN) +58,4
42. Lari Lehtonen (FIN) +3.42,0
68. Lauri Lepistö (FIN) +6.10,3

Val di Fiemme, Italia 3. - 5.1.2020


Perjantai 03.01.2020 - 10km, yhteislähtö, p, naiset

1. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) 29.07,9
2. Ebba Andersson (SWE) +0,4
3. Katharina Hennig (GER) +1,0
4. Therese Johaug (NOR) +6,2
5. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +6,8
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +15,5
7. Sadie Maubet Björnsen (USA) +17,2
8. Heidi Weng (NOR) +19,0
9. Jonna Sundling (SWE) +25,0
10. Tiril Udnes Weng (NOR) +26,6

12. Kerttu Niskanen (FIN) +30,7
16. Anne Kyllönen (FIN) +59,8

Perjantai 03.01.2020 - 15km, yhteislähtö, p, miehet

1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 39.51,0
2. Sergey Ustiugov (RUS) +0,7
3. Alexander Bolshunov (RUS) +1,0
4. Andrei Larkov (RUS) +4,4
5. Sjur Røthe (NOR) +10,2
6. Dario Cologna (SUI) +11,0
7. Denis Spitsov (RUS) +13,7
8. Hans Christer Holund (NOR) +15,8
9. Calle Halfvarsson (SWE) +18,1
10. Iivo Niskanen (FIN) +18,4

14. Perttu Hyvärinen (FIN) +27,2
33. Lauri Lepistö (FIN) +1.25,2

Lauantai 04.01.2019 Sprintti, karsinta (N+M

Naiset
1. Jessica Diggins (USA) 3.04,26
2. Lucia Scardoni (ITA) +0,48
3. Jonna Sundling (SWE) +1,40
4. Sadie Maubet Björnsen (USA) +1,43
5. Anne Kyllönen +1,75
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +2,83
7. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +2,87
8. Katharina Hennig (GER) +3,10
9. Tiril Udnes Weng (NOR) +3,12
10. Therese Johaug (NOR) +3,41

14. Kerttu Niskanen +4,57
24. Vilma Nissinen +10,39
Miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 3.02,17
2. Federico Pellegrino (ITA) +5,96
3. Pål Golberg (NOR) +6,10
4. Sergey Ustiugov (RUS) +6,70
5. Alexander Bolshunov (RUS) +7,11
6. Johan Häggström (SWE) +7,26
7. Maicol Rastelli (ITA) +8,68
8. Calle Halfvarsson (SWE) +10,01
9. Oskar Svensson (SWE) +11,08
10. Artem Maltsev (RUS) +11,35

11. Lauri Lepistö +11,45
17. Iivo Niskanen +12,99
24. Perttu Hyvärinen +13,88
41. Lari Lehtonen +19,77



Lauantai 04.01.2019 Sprintti, finaali (N+M

Naiset
1. Anamarija Lampic (SLO) 3.03,03
2. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +0,22
3. Jessica Diggins (USA) +0,28
4. Sadie Maubet Björnsen (USA) +0,80
5. Lucia Scardoni (ITA) +1,12
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +15,30
Miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 3.03,78
2. Sergey Ustiugov (RUS) +0,70
3. Alexander Bolshunov (RUS) +1,33
4. Pål Golberg (NOR) +2,01
5. Gleb Retivykh (RUS) +6,30
6. Andrey Melnichenko (RUS) +8,69



Sunnuntai 05.01.2019 Loppunousu, yhteislähtö

Naiset
1. Therese Johaug (NOR) 34.21,6
2. Heidi Weng (NOR) +50,3
3. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +54,5
4. Natalia Nepryaeva (RUS) +57,1
5. Teresa Stadlober (AUT) +1.15,1
6. Jessica Diggins (USA) +1.51,1
7. Rosie Brennan (USA) +1.58,0
8. Ragnhild Haga (NOR) +2.06,5
9. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +2.10,4
10. Katharina Hennig (GER) +2.12,9

12. Kerttu Niskanen +2.16,0
14 Anne Kyllönen +2.45,1
33. Vilma Nissinen +5.31,9
Miehet
1. Simen Hegstad Krüger (NOR) 30.55,8
2. Sjur Røthe (NOR) +13,9
3. Alexander Bolshunov (RUS) +22,5
4. Denis Spitsov (RUS) +26,2
5. Sergey Ustiugov (RUS) +34,9
6. Dario Cologna (SUI) +40,6
7. Andrey Melnichenko (RUS) +44,8
8. Ireneu Altimiras Esteve (AND) +48,0
9. Andrei Larkov (RUS) +54,0
10. Hugo Lapalus (FRA) +59,3

15. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.21,4
27. Iivo Niskanen (FIN) +2.03,5
34. Lari Lehtonen (FIN) +2.25,9
47. Lauri Lepistö (FIN) +3.22,6



Dresden, Saksa


Lauantai 11.01.2020 Sprintti, karsinta, v, naiset

1. Anamarija Lampic (SLO) 2.30,38
2. Laurien van der Graaff (SUI) +1,01
3. Nadine Fähndrich (SUI) +1,04
4. Sophie Caldwell (USA) +1,45
5. Julie Myhre (NOR) +1,87
6. Linn Svahn (SWE) +1,91
7. Maja Dahlqvist (SWE) +2,24
8. Katerina Janatova (CZE) +2,47
9. Evelina Settlin (SWE) +2,64
10. Katja Visnar (SLO) +2,65

16. Krista Pärmäkoski (FIN) +4,38 Q
23. Katri Lylynperä (FIN) +6,64 Q
36. Jasmi Joensuu (FIN) +8,27
56. Tiia Olkkonen (FIN) +14,47

Lauantai 11.01.2020 Sprintti, karsinta, v, miehet

1. Lucas Chanavat (FRA) 2:14,72
2. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +0,14
3. Gjøran Tefre (NOR) +0,55
4. Eirik Brandsdal (NOR) +0,72
5. Gleb Retivykh (RUS) +0,92
6. Teodor Peterson (SWE) +1,16
7. Andrew Young (GBR) +1,31
8. Kasper Stadaas (NOR) +1,37
9. Pål Trøan Aune (NOR) +1,66
10. Sindre Bjørnestad Skar (NOR) +1,75

18. Joni Mäki +3,54 Q
22. Verneri Suhonen +3,67 Q
33. Lauri Vuorinen +5,04
45. Ristomatti Hakola +6,08


Lauantai 11.01.2020 Sprintti, finaali, v, naiset

1. Linn Svahn (SWE) 2.31,50
2. Anamarija Lampic (SLO) +0,21
3. Maja Dahlqvist (SWE) +0,26
4. Sophie Caldwell (USA) +0,38
5. Linn Sömskar (SWE) +1,01
6. Laurien van der Graaff (SUI) +1,72

Lauantai 11.01.2020 Sprintti, finaali, v, miehet

1. Lucas Chanavat (FRA) 2.14,81
2. Sindre Bjørnestad Skar (NOR) +0,61
3. Johan Häggström (SWE) +0,96
4. Pål Trøan Aune (NOR) +1,04
5. Renaud Jay (FRA) +1,24
6. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +1,68



Sunnuntai 12.01.2020 parisprintti, karsinnat, v, naiset

1. Ruotsi 1 15.37,79 Q
2. Saksa 1 +0,57 Q
3. Kanada 1 +0,64
4. Slovenia +1,10
5. Suomi 1 +3,01
6. Italia 1 +3,02
7. Ranska +3,07
8. Puola +3,27

Sunnuntai 12.01.2020 parisprintti, finaali, v, naiset

1. Norja 1 15.29,45 Q
2. Sveitsi 1 +0,17 Q
3. USA +0,42 q
4. Ruotsi 2 +0,50 q
5. Venäjä 1 +0,89 q
6. Norja 2 +1,28 q
7. Tsekki 1 +6,08 q
8. Venäjä 2 +6,21 q



Sunnuntai 12.01.2020 parisprintti, karsinnat, v, miehet

1. Ranska 1 14.05,64 Q
2. Italia 1 +0,05 Q
3. Norja 2 +0,13 q
4. Venäjä 1 +0,38 q
5. Ranska 2 +3,05 q
6. Slovenia +3,93 q
7. Sveitsi 2 +4,44 q
8. Itävalta 1 +11,75 q

Sunnuntai 12.01.2020 parisprintti, finaali, v, miehet

1. Ruotsi 1 14.17,08 Q
2. Norja 1 +0,05 Q
3. Iso-Britannia +0,08
4. Ruotsi 2 +0,84
5. Sveitsi 1 +1,23
6. Suomi 1 +1,67
7. Kanada 1 +2,76
8. Suomi 2 +4,47



Nove Mesto, Tshekki


Lauantai 18.01.2020 10km, väliaikalähtö, p, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 23.51,6
2. Natalia Nepryaeva (RUS) +32,7
3. Heidi Weng (NOR) +40,3
4. Jessica Diggins (USA) +48,5
5. Ragnhild Haga (NOR) +48,8
6. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +49,7
7. Krista Pärmäkoski (FIN) +51,0
8. Moa Lundgren (SWE) +58,1
9. Ebba Andersson (SWE) +1.04,3
10. Katerina Razymova (CZE) +1.07,6

11. Kerttu Niskanen (FIN) +1.11,5
18. Anne Kyllönen (FIN) +1.35,8
40. Vilma Nissinen (FIN) +2.20,5
44. Johanna Matintalo (FIN) +2.35,7

Lauantai 18.01.2020 15km, väliaikalähtö, p, miehet


1. Alexander Bolshunov (RUS) 33.45,0
2. Iivo Niskanen (FIN) +24,3
3. Sjur Røthe (NOR) +35,6
4. Andrey Melnichenko (RUS) +54,0
5. Jean-Marc Gaillard (FRA) +55,8
6. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.01,0
7. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +1.12,4
8. Simen Hegstad Krüger (NOR) +1.13,0
9. Alexey Chervotkin (RUS) +1.14,8
10. Didrik Tønseth (NOR) +1.21,4

18. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,5
53. Markus Vuorela (FIN) +3.44,2



Sunnuntai 19.01.2020 Takaa-ajo (v) 10km, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 23.48,0
2. Natalia Nepryaeva (RUS) +1.04,8
3. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +1.06,0
4. Heidi Weng (NOR) +1.06,0
5. Krista Pärmäkoski (FIN) +1.49,1
6. Ebba Andersson (SWE) +1.49,4
7. Kerttu Niskanen (FIN) +1.56,7
8. Katerina Razymova (CZE) +1.59,9
9. Ragnhild Haga (NOR) +2.06,8
10. Jessica Diggins (USA) +2.12,0

15. Anne Kyllönen (FIN) +2.36,0
30. Vilma Nissinen (FIN) +3.49,4
35. Johanna Matintalo (FIN) +4.20,5

Sunnuntai 19.01.2020 Takaa-ajo (v) 15km, miehet

1. Alexander Bolshunov (RUS) 33.45,0
2. Iivo Niskanen (FIN) +24,3
3. Sjur Røthe (NOR) +35,6
4. Andrey Melnichenko (RUS) +54,0
5. Jean-Marc Gaillard (FRA) +55,8
6. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.01,0
7. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +1.12,4
8. Simen Hegstad Krüger (NOR) +1.13,0
9. Alexey Chervotkin (RUS) +1.14,8
10. Didrik Tønseth (NOR) +1.21,4

18. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,5
53. Markus Vuorela (FIN) +3.44,2



Oberstdorf, Saksa


Lauantai 25.01.2020 Skiathlon 7,5km + 7,5km, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 40.05,2
2. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +15,5
3. Teresa Stadlober (AUT) +15,7
4. Ebba Andersson (SWE) +15,7
5. Krista Pärmäkoski (FIN) +22,9
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +23,4
7. Heidi Weng (NOR) +23,9
8. Kerttu Niskanen (FIN) +43,7
9. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +1.22,8
10. Katharina Hennig (GER) +1.25,1

21. Anne Kyllönen +1.50,0
33. Laura Mononen +2.56,8
38. Susanna Saapunki +3.25,9
39. Vilma Nissinen +3.31,1

Lauantai 25.01.2020 Skiathlon 15km + 15km, miehet

1. Alexander Bolshunov (RUS) 1:13.40,6
2. Simen Hegstad Krüger (NOR) +0,9
3. Sjur Røthe (NOR) +1,2
4. Martin Johnsrud Sundby (NOR) +2,5
5. Hans Christer Holund (NOR) +2,9
6. Andrei Larkov (RUS) +6,1
7. Dario Cologna (SUI) +7,7
8. Iivo Niskanen (FIN) +17,3
9. Evgeniy Belov (RUS) +18,8
10. Alexander Bessmertnykh (RUS) +19,1

21. Ristomatti Hakola (FIN) +1.42,8
24. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.45,9
36. Lari Lehtonen (FIN) +2.59,2
50. Lauri Lepistö (FIN) +5.00,5

Sunnuntai 26.01.2020 Sprintti, naiset

1. Natalia Nepryaeva (RUS) 3.27,1
2. Anamarija Lampic (SLO) +0,26
3. Jessica Diggins (USA) +2,44
4. Sophie Caldwell (USA) +3,62
5. Linn Svahn (SWE) +5,16
6. Ane Appelkvist Stenseth (NOR) +30,30

14. Anne Kyllönen
18. Kerttu Niskanen
22. Krista Pärmäkoski
27. Vilma Nissinen

Sunnuntai 26.01.2020 Sprintti, miehet

1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 3.29,4
2. Pål Golberg (NOR) +1,99
3. Erik Valnes (NOR) +2,37
4. Federico Pellegrino (ITA) +3,06
5. Oskar Svensson (SWE) +8,89
6. Gleb Retivykh (RUS) +9,66

13. Lauri Vuorinen
19. Iivo Niskanen
23. Lauri Lepistö
26. Ristomatti Hakola



Falun, Ruotsi


Lauantai 8.2.2020 Sprintti (p), karsinta, naiset

1. Johanna Hagström (SWE) 3.15,96
2. Anna Dyvis (SWE) +0,78
3. Sophie Caldwell (USA) +2,16
4. Jonna Sundling (SWE) +2,80
5. Emma Ribom (SWE) +3,27
6. Ane Appelkvist Stenseth (NOR) +4,38
7. Anamarija Lampic (SLO) +4,92
8. Linn Svahn (SWE) +5,53
9. Linn Sömskar (SWE) +5,73
10. Maja Dahlqvist (SWE) +6,11

24. Katri Lylynperä +10,11
26. Anne Kyllönen +10,31
27. Laura Mononen +10,65
29. Kerttu Niskanen +11,55
35. Johanna Matintalo +16,52

Lauantai 8.2.2020 Sprintti (p), karsinta, miehet

1. Erik Valnes (NOR) 2.51,15
2. Pål Golberg (NOR) +0,26
3. Alexander Bolshunov (RUS) +0,51
4. Richard Jouve (FRA) +1,27
5. Federico Pellegrino (ITA) +2,11
6. Calle Halfvarsson (SWE) +2,22
7. Lucas Chanavat (FRA) +2,47
8. Johan Häggström (SWE) +2,51
9. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +3,01
10. Ristomatti Hakola (FIN) +3,27

13. Lauri Vuorinen +4,20
32. Iivo Niskanen +7,79
46. Lauri Lepistö +11,20
46. Lauri Lepistö +11,20
DNS Joni Mäki



Lauantai 8.2.2020 Sprintti (p), finaalit, naiset

1. Linn Svahn (SWE) 3.23,54
2. Natalia Nepryaeva (RUS) +0,08
3. Jonna Sundling (SWE) +0,10
4. Anamarija Lampic (SLO) +0,93
5. Maiken Caspersen Falla (NOR) +3,70
6. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +7,00
7. Sophie Caldwell (USA) +8,46

Lauantai 8.2.2020 Sprintti (p), finaalit, miehet

1. Pål Golberg (NOR) 2.51,83
2. Erik Valnes (NOR) +0,52
3. Alexander Bolshunov (RUS) +0,92
4. Federico Pellegrino (ITA) +2,40
5. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +9,74
6. Teodor Peterson (SWE) +49,48



FIS SKI Tour


Lauantai 15.2.2020 10km (v), väliaikalähtö, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 21.49,7
2. Heidi Weng (NOR) +45,6
3. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +47,3
4. Ebba Andersson (SWE) +53,1
5. Ragnhild Haga (NOR) +1.04,3
6. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +1.05,0
7. Krista Pärmäkoski (FIN) +1.15,0
8. Jessica Diggins (USA) +1.18,1
9. Rosie Brennan (USA) +1.25,7
10. Natalia Nepryaeva (RUS) +1.27,7

27. Kerttu Niskanen (FIN) +1.59,0
34. Laura Mononen (FIN) +2.07,8
42. Anne Kyllönen (FIN) +2.22,7

Lauantai 15.2.2020 15km (v), väliaikalähtö, miehet

1. Sjur Røthe (NOR) 30.41,5
2. Simen Hegstad Krüger (NOR) +1,7
3. Finn Hågen Krogh (NOR) +16,6
4. Martin Johnsrud Sundby (NOR) +17,3
5. Alexander Bolshunov (RUS) +22,2
6. Hans Christer Holund (NOR) +24,6
7. Adrien Backscheider (FRA) +25,4
8. Pål Golberg (NOR) +27,6
9. Denis Spitsov (RUS) +32,3
10. Ivan Yakimushkin (RUS) +33,2

27. Iivo Niskanen (FIN) +1.08,3
51. Markus Vuorela (FIN) +1.58,7
62. Lauri Vuorinen (FIN) +2.35,7
66. Lari Lehtonen (FIN) +2.49,2



Sunnuntai 16.2.2020 15 km (p), takaa-ajo, miehet

1. Pål Golberg (NOR) 34.50,8
2. Alexander Bolshunov (RUS) +0,3
3. Martin Løwstrøm Nyenget (NOR) +2,1
4. Sjur Røthe (NOR) +2,5
5. Hans Christer Holund (NOR) +7,3
6. Finn Hågen Krogh (NOR) +39,3
7. Martin Johnsrud Sundby (NOR) +42,9
8. Erik Valnes (NOR) +51,3
9. Iivo Niskanen (FIN) +54,4
10. Dario Cologna (SUI) +54,7

50. Markus Vuorela (FIN) +4.24,4
54. Lari Lehtonen (FIN) +4.34,6
56. Lauri Vuorinen (FIN) +4.35,4

Sunnuntai 16.2.2020 10 km (p), takaa-ajo, naiset

1. Therese Johaug (NOR) 27.29,0
2. Heidi Weng (NOR) +57,4
3. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +57,8
4. Ebba Andersson (SWE) +58,6
5. Anamarija Lampic (SLO) +1.38,7
6. Krista Pärmäkoski (FIN) +1.39,4
7. Teresa Stadlober (AUT) +1.40,0
8. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +1.42,2
9. Emma Ribom (SWE) +1.43,2
10. Rosie Brennan (USA) +1.43,3

20. Kerttu Niskanen (FIN) +2.13,0
22. Laura Mononen (FIN) +2.14,5
26. Anne Kyllönen (FIN) +2.26,6



Tiistai 18.02.2020 sprintti Naiset & Miehet

Karsinta naiset
1. Therese Johaug (NOR) 2.13,30 Q
2. Heidi Weng (NOR) +4,53 Q
3. Greta Laurent (ITA) +4,77 Q
4. Linn Svahn (SWE) +5,24 Q
5. Laura Mononen (FIN) +5,44 Q
6. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +5,50 Q
7. Maiken Caspersen Falla (NOR) +6,71 Q
8. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +7,08 Q
9. Ragnhild Haga (NOR) +7,15 Q
10. Jonna Sundling (SWE) +7,40 Q

13. Krista Pärmäkoski (FIN) +10,10 Q
26. Anne Kyllönen (FIN) +13,09 Q
51. Kerttu Niskanen (FIN) +21,69
Karsinta miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 1.49,64 Q
2. Pål Golberg (NOR) +2,58 Q
3. Erik Valnes (NOR) +2,65 Q
4. Federico Pellegrino (ITA) +4,01 Q
5. Renaud Jay (FRA) +4,12 Q
6. Andrey Melnichenko (RUS) +4,39 Q
7. Finn Hågen Krogh (NOR) +5,10 Q
8. James Clugnet (GBR) +5,25 Q
9. Denis Spitsov (RUS) +5,29 Q
10. Sjur Røthe (NOR) +5,48 Q

17. Lauri Vuorinen (FIN) +7,12 Q
40. Markus Vuorela (FIN) +11,50
42. Iivo Niskanen (FIN) +11,84
49. Lari Lehtonen (FIN) +13,04



Finaali naiset
1. Therese Johaug (NOR) 2.27,6
2. Heidi Weng (NOR) +1,73
3. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +2,47
4. Jonna Sundling (SWE) +5,01
5. Nadine Fähndrich (SUI) +6,22
6. Linn Svahn (SWE) +6,98
Finaali miehet
1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.02,63
2. Federico Pellegrino (ITA) +2,39
3. Renaud Jay (FRA) +3,70
4. Pål Golberg (NOR) +14,46
5. Lucas Chanavat (FRA) +26,39
6. Erik Valnes (NOR) +1.05,62



Torstai 20.02.2020 Naiset 34KM

1. Therese Johaug (NOR) 1:26.32,8
2. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +4,0
3. Heidi Weng (NOR) +1.21,6
4. Ebba Andersson (SWE) +2.00,5
5. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +3.06,5
6. Tiril Udnes Weng (NOR) +3.10,3
7. Jessica Diggins (USA) +3.13,9
8. Emma Ribom (SWE) +3.31,1
9. Teresa Stadlober (AUT) +3.32,1
10. Rosie Brennan (USA) +3.41,9

17. Krista Pärmäkoski (FIN) +4.31,4
22. Anne Kyllönen (FIN) +5.56,8
26. Laura Mononen (FIN) +5.57,7

Torstai 20.02.2020 Miehet 34KM

1. Alexander Bolshunov (RUS) 1:19.34,9
2. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +51,7
3. Emil Iversen (NOR) +51,8
4. Martin Løwstrøm Nyenget (NOR) +52,4
5. Finn Hågen Krogh (NOR) +52,8
6. Dario Cologna (SUI)
7. Sjur Røthe (NOR)
8. Roman Furger (SUI) +55,4
9. Simen Hegstad Krüger (NOR) +55,5
10. Andrey Melnichenko (RUS) +57,6

19. Iivo Niskanen (FIN) +1.50,7



Lauantai 22.02.2020 Sprintti Naiset

1. Maiken Caspersen Falla (NOR) 3.15,5
2. Jonna Sundling (SWE) +0,58
3. Nadine Fähndrich (SUI) +2,88
4. Anna Dyvik (SWE) +3,71
5. Anna Svendsen (NOR) +5,26
6. Heidi Weng (NOR) +6,64

Lauantai 22.02.2020 Sprintti Miehet

1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.52,1
2. Pål Golberg (NOR) +1,20
3. Erik Valnes (NOR) +1,60
4. Emil Iversen (NOR) +5,79
5. Finn Hågen Krogh (NOR) +18,91
6. Federico Pellegrino (ITA) +22,78



Lahti Salpausselkä


Lauantai 29.02.2020 naiset 10km

1. Therese Johaug (NOR) 23.53,3
2. Ebba Andersson (SWE) +3,4
3. Krista Pärmäkoski (FIN) +11,8
4. Frida Karlsson (SWE) +21,9
5. Ingvild Flugstad Østberg (NOR) +25,0
6. Natalia Nepryaeva (RUS) +31,2
7. Heidi Weng (NOR) +34,9
8. Katharina Hennig (GER) +43,1
9. Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) +55,8
10. Johanna Matintalo (FIN) +56,3

Lauantai 29.02.2020 miehet 15km


1. Iivo Niskanen (FIN) 32.15,5
2. Alexander Bolshunov (RUS)
3. Hans Christer Holund (NOR) +28,8
4. Ilia Semikov (RUS) +38,8
5. Sjur Røthe (NOR) +47,9
6. Simen Hegstad Krüger (NOR) +49,4
7. Pål Golberg (NOR) +54,1
8. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) +54,7
9. Alexander Bessmertnykh (RUS) +55,1
10. Ivan Yakimushkin (RUS) +59,3

14. Ristomatti Hakola (FIN) +1.08,5
21. Perttu Hyvärinen (FIN) +1.44,3
31. Lauri Vuorinen (FIN) +2.17,7
32. Markus Vuorela (FIN) +2.18,8
35. Juho Mikkonen (FIN) +2.25,0

Drammen Norja


Keskiviikko 4.3.2020 Naiset Sprintti


1. Jonna Sundling (SWE) 2.38,4
2. Nadine Fähndrich (SUI) +0,24
3. Linn Svahn (SWE) +0,39
4. Kristine Stavås Skistad (NOR) +0,97
5. Maja Dahlqvist (SWE) +5,70
6. Anamarija Lampic (SLO) +26,04

Keskiviikko 4.3.2020 Miehet Sprintti


1. Johannes Høsflot Klæbo (NOR) 2.57,6
2. Håvard Solås Taugbøl (NOR) +0,65
3. Eirik Brandsdal (NOR) +0,69
4. Sindre Bjørnestad Skar (NOR) +0,94
5. Alexander Bolshunov (RUS) +1,92
6. Erik Valnes (NOR) +12,9



Holmenkollen Norja


Lauantai 7.3.2020 Naiset yhteislähtö 30km

1. Frida Karlsson (SWE) 1:22.19,1
2. Therese Johaug (NOR) +1,2
3. Ebba Andersson (SWE) +20,9
4. Charlotte Kalla (SWE) +40,5
5. Natalia Nepryaeva (RUS) +43,1
6. Katharina Hennig (GER) +43,9
7. Kerttu Niskanen (FIN) +46,7
8. Anamarija Lampic (SLO) +48,0
9. Anne Kyllönen (FIN) +48,3
10. Nadine Fähndrich (SUI) +49,0

11. Krista Pärmäkoski (FIN) +49,1
12. Laura Mononen (FIN) +49,4
22. Johanna Matintalo (FIN) +3.21,7
37. Susanna Saapunki (FIN) +5.27,2

sunnuntai 8.3.2020 Miehet yhteislähtö 50km


1. Alexander Bolshunov (RUS) 2:08.05,3
2. Simen Hegstad Krüger (NOR) +0,9
3. Emil Iversen (NOR) +19,5
4. Eirik Sverdrup Augdal (NOR) +20,3
5. Hans Christer Holund (NOR) +20,8
6. Dario Cologna (SUI) +21,3
7. Sjur Røthe (NOR) +22,3
8. Jens Burman (SWE) +26,7
9. Martin Løwstrøm Nyenget (NOR) +27,1
10. Didrik Tønseth (NOR) +55,8

16. Iivo Niskanen (FIN) +1.46,3
37. Juho Mikkonen (FIN) +6.59,5
48. Markus Vuorela (FIN) +14.32,6