Kesä 2021 on täynnä mielenkiintoisia siirtohuhuja futiskentiltä

Kesä 2021 on täynnä mielenkiintoisia siirtohuhuja futiskentiltä
Jalkapallon EM-kisat kiihdyttivät joka kesäiset jalkapallon siirtohuhut ennätysvauhtiin ja vauhti vain kiihtyy ennen siirtoikkunan sulkeutumista! Lue alta tämän hetken TOP 10 huhut.
Jalkapallon Valioliiga sekä muut futiksen suursarjat ovat olleet käynnissä jo pari viikkoa mutta elokuun loppuun asti auki oleva siirtoikkuna pitää huolen siitä että vielä tullaan näkemään mielenkiintoisia kokoonpanomuutoksia! Olemme keränneet tähän uutiseen tämän hetken TOP 10 siirtohuhut!

Cristiano Ronaldo


Ehkä kaikista villein siirtohuhu koskettaa Cristiano Ronaldoa. EM-kisojen aikaan puhuttiin espanjalaislehdissä miten FC Barcelonan presidentti Joan Laporta haluaisi toteuttaa märän päivän unensa ja saada Cristianoa Ronaldo sekä Lionel Messin pelaamaan yhdessä Camp Noulla. No, Laportan unelmat meni murskaksi pahan päiväisesti kun seuralla ei ollut varaa enää pitää edes Messiä riveissään...

Ronaldon tilanne on tällä hetkellä mielenkiintoinen. Hiljattain NBC Sports uutisoi, että Ronaldo olisi pyytänyt siirtoa muualle. Guardian taas kertoi muutaman tunti edellisen uutisen jälkeen, että Ronaldo tulee jäämään täksi kaudeksi Juventukseen. Ota tästä sitten selvää. Ronaldo aloitti Serie A kauden Udinesea vastaan vaihtopenkiltä ja huhut Juventuksen läheltä kertovat että penkityspyyntö tuli Ronaldolta itseltään joka haluaa välttyä loukkaantumiselta mahdollista siirto odotellessa.

PSG on ollut avoimesti kiinnostunut Ronaldosta aiemmin mutta Leo Messin liittyä ranskalaislegioonaan PSG ei ole valmis tuhlaamaan enempää rahaa tällä kaudella. Pariisissa toivotaan että he voisivat napata Ronaldon ensi kesänä ilmaisella siirrolla. Valioliigaseuroista Manchester City, Tottenham sekä luonnollisesti Manchester United on yhdistetty CR7:n nimeen. Pep Guardiola ei ole kuitenkaan vielä innostunut Ronaldon palkkaamisesta ja portugalilainen itse ei halua Tottenhamiin joka ei pelaa Mestarien liigaa. Tekisikö Ronaldo vaivaisella 29€ miljoonan hintalapulla Hollywood comebackin unelmien teatteriin?Haluatko lyödä vetoa Cristianoa Ronaldon ja muiden tähtien tulevista seuroista? Löydät tuoreimmat kertoimet sivuiltamme!

Harry Kane


Yksi kesän kuumimmista pelaajista siirtomarkkinoilla on Harry Kane. Tottenham-ikoni on itse ilmaisi keväällä haluavansa lähteä Pohjois-Lontoosta ja pelata ensi kaudella Mestarien liiga jalkapalloa. Tiettävästi Manchester City on tarjonnut Tottenhamille Kanesta yli 100 miljoonaa puntaa. Tottenham ei kuitenkaan missään vaiheessa käynyt täkyyn kiinni ja nyt Harry Kane on itse todennut että hän pelaa tämän kauden Tottenhamissa.

Kylian Mbappe


Ranskan maajoukkueen ja PSG:n nuori supertähti Kylian Mbappe on niin ikään ollut koko pitkän kesän siirtohuhujen kohteena. Tilanteesta tekee erittäin mielenkiintoisen se, että Mbappella on rinnallaan maailmanparhaita pelaajia kuten Neymar, Messi, Angel Di Maria, Gianluigi Donnarumma, Marco Verratti ja kumppanit mutta tästä huolimatta Mbappe haluaa nimenomaan itse vaihtaa maisemaa.

PSG on tiettävästi tarjonnut Mbappelle uutta viiden vuoden mittaista sopimusta, joka tekisi ranskalaisesta seuran kolmanneksi parhaiten palkatun pelaajan Neymarin ja Messin jälkeen. Mbappe on kuitenkin kieltäytynyt tästä ja PSG:llä on vaarassa menettää kärkipelaajansa ensi kesänä ilmaisella siirrolla ilman siirtokorvausta. 22 – vuotias maailmanmestari on itse osoittanut vuosien varrella suurta kiinnostusta Real Madridia kohtaan mutta Mbappe pitää myös Liverpoolista.

Lehtitietojen mukaan yksi englantilainen seura on osoittanut mielenkiintoa Mbappea kohtaan mutta seuran nimeä ei ole paljastettu. Liverpoolilla tuskin kuitenkaan on haluja räjäyttää palkkarakennettaan. Mbappen todennäköisimpänä vaihtoehtona voitaneen pitää Real Madridia mutta nähdäänkö siirto vielä tässä siirtoikkunassa vai mahdollisesti vasta ensi kesänä?

Liverpool-fanien märkä uni!Antonio Conte Arsenaliin?


Valioliigan TOP 6 joukkueista viime vuosina selvästi heikoiten suorittanut seura Arsenal harkitsee huhujen mukaan valmentajanvaihtoa. Seuran oma ikoni Mikel Arteta ei ole saanut Gunners-joukkuetta voittavaan vireeseen ja aika espanjalaisen tiimalasissa alkaa lehtitietojen mukaan loppua. Arsenal on aloittanut tämän Valioliigakauden kahdella peräkkäisellä tappiolla ja maalierolla -4.

Englantilaislehdet kirjoittavat, että Arsenalin seurajohto antaisi Artetalle aikaa näyttää kyntensä lokakuun maajoukkuetauolla asti. Jos otteet eivät tuohon mennessä ole parantuneet niin Arteta saa väistyä. Vahvin kandidaatti tykkimiesten uudeksi luotsiksi on Chelseassa ja Interissä viimeksi kovaa jälkeä tehnyt Antonio Conte. Vaativa italialainen kieltäytyi aiemmin tänä kesänä Tottenham-pestistä, kun miehelle ei luvattu tarpeeksi pelimerkkejä siirtomarkkinoilla. Arsenal taas olisi tiettävästi valmis isoihinkin hankintoihin, jotta seura saataisiin palautettua pokaalikantaan mikä saattaisi houkuttaa omapäistä Contea.

Pierre-Emerick Aubameyang


Arsenalin mangerin ympärillä pyörivien huhujen lisäksi seuran kapteenia Pierre-Emerick Aubameyangia ollaan viemässä pois seurasta. Arsenal on käyttänyt siirtomarkkinoilla paljon rahaa Aaron Ramsdalen, Ben Whiten sekä Martin Odegaardin hankintoihin ja taloutta pitäisi myös tasapainottaa toisesta päästä, erityisesti siinä tapauksessa, että vielä tehtäisiin uusia hankintoja. Gabonilaisen Aubameyangin aika Artetan alaisuudessa on ollut vaikea. Mies teki uuden sopimuksen seuran kanssa syyskuussa 2020 ja sen jälkeen tilille on kertynyt vain 15 maalia sekä malaria ja koronatartunnat.

Viime kaudella Aubameyang myös penkitettiin Pohjois-Lontoon derbyn alla ”kurinpidollisista syistä”. Aubameyang tienaa Arsenalissa 250 000£ viikossa, joten miehen palkka ei houkuttele ostajia mutta Arsenal on tiettävästi valmis kantamaan osan palkasta, mikäli kauden kahdessa ensimmäisessä ottelussa vain 20. minuuttia pelannut 32-vuotias poistuisi seurasta.Adama Traore


Wolverhampton Wanderersin espanjalainen öljytty lihaskimppu Adama Traore saattaa pelata pian tutun ja turvallisen managerin Nuno Espirito Santon alaisuudessa. Entinen Wolves-luotsi teki Traoresta susipaidassa vastahyökkäyspelotteen oikealle laidalle ja espanjalainen sopisi Spursissa samaan rooliin yhdessä Lucas Mouran, Heung-min Sonin ja Steven Bergwijn kanssa.

Traoren menetys olisi Wolvesille luonnollisesti iso isku mutta mikäli seura haluaa rahastaa hyökkääjällä mahdollisimman paljon, niin nyt on se hetki. Traoren sopimus päättyy kesällä 2023 ja miehen arvo laskenee siirtoikkunan sulkeuduttua. Tämän hetken tietojen mukaan Wolves ja Spurs ovat puhuneet vuoden lainasopimuksesta, jonka jälkeen Spurs voisi lunastaa Traoren noin 55€ miljoonan kauppahinnalla.

Weston McKennie


Juventuksen loistava jenkkinuorukainen Weston McKennie on huhujen mukaan Adama Traoren tavoin tuleva Tottenham-pelaaja. Schalkesta Italiaan ja Juventukseen siirtynyt McKennie pelasi hienon debyyttikauden Andrea Pirlon alaisuudessa Torinossa mutta uuden valmentajan Max Allegrin suunnitelmiin jenkkien maajoukkuepelaaja ei sovi. Juventus ei halua myydä nuorta ja potentiaalista pelaajaa vaan ilmassa on leijunut puhe vaihtokaupasta, jossa McKennie suuntaisi hakemaan peliaikaa Lontoosta ja toiseen suuntaan matkaisi Tanguy Ndombele.Jessie Lingard


Yksi pelaajauransa merkittävimmässä vaiheessa tällä oleva peluri on Manchester Unitedin Jesse Lingard. Lingard ei ole saanut vuosiin kunnolla vastuuta Manchester United paidassa mutta mies osoitti viime kauden lopulla West Ham lainapelurina vaarallisuutensa ja ammattimaisuutensa. ManU:ssa pidettiin Lingardin kevätkauden tempuista ja Ole Gunnar Solskjaer on sanonut haluavansa pitää englannin maajoukkuepelaajan Old Traffordilla. Tällä hetkellä näyttää kuitenkin siltä, että Lingard on ManU:n vaihtopenkillä nokkimisjärjestyksessä Edison Cavanin, Marcus Rashfordin sekä Mason Greenwoodin perässä. Siirto pois Red Devils penkiltä saattaisi olla Lingardille paras ratkaisu oman uran kannalta.

West Ham on lehtitietojen mukaan tehnyt yhden tarjouksen Lingardista mutta ManU torppasi sen. ManU-legenda Gary Neville kuitenkin vihjasi viimeksi maanantaina 23.8 Sky Sportsin Monday Night Football lähetyksessä, että West Ham yrittää vielä tehdä kaupat Manchester Unitedin kanssa ennen siirtoikkunan umpeutumista. Lingardin tämän hetken hintalappu on 30£ miljoonaa.

Youri Tielemans


Belgian maajoukkuepelaajaa ja Leicester Cityn yksi avauskokoonpanon vakiokasvo Youri Tielemans on yhdistetty sekä Valioliigaseura Liverpooliin että Torinon jättiläiseen Juventukseen. Italialaisten lehtitietojen mukaan Juventus olisi jäämässä nuolemaan näppejään sillä Liverpoolilla näyttäisi olevan tällä hetkellä tarjota paremmat taloudelliset kannustimet Tielemansille.

Robin Gosens


Serie A seura Atalantan saksalainen laitapakki Robin Goosens on pelannut pari upeaa kautta Italiassa ja loistavat EM-kisat. Ei olekaan mikään ihme että miehellä piisaa ottajia. Goosens on ehkä tämän hetken huhutuin pelaaja, jonka perässä on ainakin: Manchester City, Manchester United, Leeds, Inter Milan, Bayern München, FC Barcelona sekä Juventus. Atalantan on lähes mahdoton olla myymättä miestä, jonka hintalappu on tällä hetkellä 30-40 miljoonan punnan paikkeilla. Manchester City on tällä hetkellä kilpailuissa ehkä vahvimmassa asemassa mutta Gosens itse on sanonut haaveilevansa urasta Bundesliigassa...Lyö vetoa pelaajasiirroista täältä!