Kaksinkertainen Grand Slam-voittaja Azarenka haastajan asemassa puolivälierissä
Jessica Pegula ja
Victoria Azarenka kohtaavat
Australian avointen naisten turnauksen puolivälierässä tiistaiaamupäivällä Suomen aikaa. Pegula on turnauksen kolmanneksi sijoitettu ja alla on neljä voittoa ilman ainuttakaan erätappiota. 24. sijoitetulla Azarenkalla on korkea vuori kiivettävänään Rod Laver Arenalla tiistaina.
Pegula on ollut oikeastaan jo ennen Australian avoimia loistavassa vireessä – voittoputki on jo kahdeksan ottelua ja itse asiassa missään näistä ei yhdysvaltalainen ole hävinnyt erääkään. Mukana on muun muassa 0-2-voitto (2-6, 2-6) maailmanlistan kärkinimi
Iga Swiatekista United Cupissa. Peli luistaa juuri nyt niin hyvin kuin se voi luistaa ja nimi on ehdottomasti pidettävä mielessä, kun mietitään tämän turnauksen suurimpia voittajakandidaatteja tällä hetkellä.
Neljännesvälierässä Pegulan tiellä oli tshekkiläinen
Barbora Krejcíková. Ensimmäinen erä oli tasainen ja ensimmäinen breikki saatiin seitsemännessä pelissä, kun Pegula murti Krejcíkován syötön. Krejcíková onnistui murtamaan takaisin kymmenennessä pelissä, mutta Pegula sai seuraavan breikin heti perään ja erä meni 7-5-lukemin Pegulalle. Toinen erä olikin sitten Pegulan suvereenia näytöstä 6-2-tuloksella.
Vuosina 2012 ja 2013 Australian avoimet voittanut Azarenka on ollut kertoimien valossa ennakkosuosikkina neljässä ensimmäisessä ottelussaan, mutta puolivälierissä vaaka keikahtaa tukevasti vastustajalle. Entinen maailmanlistan ykkösnimi on voittanut Grand Slameja uransa aikana vain Melbournessa.
33-vuotiaalla Azarenkalla oli neljännesvälieräottelussaan Kiinan
Lin Zhuta vastaan yllättäviäkin vaikeuksia. Avauserä meni Zhulle 6-4, mutta kaksi seuraavaa valkovenäläinen onnistui voittamaan. Myös tätä edeltävässä ottelussa Azarenka joutui pelaamaan kolme erää
Madison Keysiä vastaan, joten rasitusta on päässyt kertymään Pegulaa enemmän. Ottelu Zhuta vastaan kesti lähes kolme tuntia, kun Pegula selvisi omasta neljännesvälierästään vajaassa kahdessa tunnissa.
Pegulan hurjalle tuloskunnolle jatkumoa!
Viime vuonna Pegula ja Azarenka kohtasivat kertaalleen Meksikon Guadalajaran kovan kentän turnauksessa lokakuussa – ottelu meni Pegulan hyväksi 2-0. Nytkin on hypättävä Pegulan vankkureihin vedoissa – pelataan yhdysvaltalaisen voittoa suoraan kahdessa erässä maukkaalla kertoimella! Pegula on loistovedossa ja Azarenka on joutunut urakoimaan. Vaikka Azarenka on taistelija isolla T:llä, on nyt nousemassa tie pystyyn.