Norjalla Håland ja Ruotsilla levänneet Isak ja Kulusevski = maaleja?
Kun Norja ja Ruotsi kohtasivat viikko sitten Solna Friends Arenalla, niin Norjan superstara
Erling Braut Håland voitti matsin Norjalle. Håland teki maalin kummallakin puoliajalla, ja Norja vei matsin 2-1. Voitto oli Norjan ensimmäinen voitto Ruotsin kotikentällä sitten vuoden 1938.
Håland teki ensimmäisensä parinkymmenen minuutin kohdalla rankkarista. Maali merkkasi sitä, että Håland oli tehnyt maalin seitsemässä perättäisessä maaottelussa.
Ruotsi sai toisella puoliajalla hyvin painetta aikaiseksi, mutta maalit jäivät tekemättä. Tunnin pelin kohdalla Ruotsi johti kulmuritilastoa 8-2.
Illan toisen maalinsa Håland teki noin 70 minuutin kohdalla. Pari minuuttia tästä oli lähellä, että Håland ei olisi tehnyt jo hattutempun, mutta Ruotsin veskari
Olsen torjui hyvin.
Ruotsi sai kavennuksen aikaan vasta yliajalla. Manchester Unitedin nuori
Elanga pamautti tarkan kudin tolpan juureen.
Kaiken kaikkiaan ottelun juoni oli se, että suht tasaiset joukkueet, paitsi vain toisella oli Håland.
Viime matsissaan Ruotsi meni häviämään Serbialle 0-1. Norja pelasi Slovenian kanssa maalittoman tasurin. Ei Hålandkaan aina osu.
Liian tiukka otteluohjelma
Tämä ottelu tulee olemaan neljäs kymmenen päivän aikana.
Kansojen liigan ohjelma on aivan liian rankka. Joukkueiden on pakko tehdä vaihtoja.
Norjan puolelta Håland ja
Elyounoussi varmaan pelaavat edelleen kärjessä, mutta
Sorloth voisi tulla
Kingin tilalle ja
Thorsby Aursnersin tilalle
Odegaardin ja
Bergen kanssa keskikentälle. Tai sitten aivan jotain muuta, mutta jonkinlaisia vaihtoja varmasti tulee.
Puolustus saattaisi olla Norjalla sama, eli maalilla
Nyland ja linjassa
Pedersen, Hanche-Olsen, Ostigard sekä
Meling.
Ruotsilta puuttuvat ainakin keskikentän
Svanberg sekä
Olsson pelikiellon vuoksi. Toppari
Nilsson sai viimeksi kolhun, eikä ehkä nyt pysty pelaamaan.
Lindelöf ja
Starfelt ovat sivussa, joten nyt saattaa olla Ruotsilta avauksessa kokematon topparipari.
Viime ottelussa
Kulusevski oli pelikiellossa, mutta nyt mukana, ja se on toki Ruotsille kova juttu.
Krafth on myös pelikieltonsa istunut.
Norja on toki suosikki, kertoimet ovat noin 2.15 – 3.40 – 3.40. Yli 2.5 maalia saa kertoimeksi yli 2.15, ja se kelpaa. Ruotsin puolustuksessa on ongelmia, ja jos Ruotsikin saisi nyt tehoja peliin. Tähän saakka joukkue on ollut vaisu, vaikka potentiaalia on.
Isak ja Kulusevski olivat viimeksi sivussa, nyt varmaan avauksessa.