Emil Ruusuvuorelle (ATP-56) ei olisi voinut tulla juuri karumpaa arvontatulosta kuin Mallorcan pienessä ATP-kisassa tuli.
Ilja Ivashka (ATP-42) on ollut suomalaiselle melkoinen mörkö, ja ottelun voittamalla olisi edessä
Stefanos Tsitsipasin kohtaaminen.
Ruusuvuori ja Ivashka kohtaavat hämmentävästi jo viidettä kertaa ATP-tasolla vain hieman yli vuoden aikana. Kaikki neljä kohtaamista on vienyt Ivashka erin 8-1 ja pelein 52-23.
Erot ovat siis olleet hurjat ottaen huomioon pelaajien yleisen tasaisuuden ATP-maailmassa. Vaikka keskinäisille kohtaamille ei yleisesti ole syytä antaa määräänsä suurempaa painoarvoa, on tällainen historia jo pakko noteerata. Kun vedonlyöntiyhtiöt pitävät tätä kohdetta lähes tasabuukkina, on mentävä Ivashkalla.
Esimerkiksi Ivashkan urakehitystä, Ruusuvuoresta puhumattakaan on käyty vaikkapa
tässä vihjeessä läpi jo paljon. Keskitytäänpä siis siihen, mitä näiden miesten poikkeuksellisen monessa keskinäisessä ottelussa on tapahtunut.
Isoja eroja
Ivashka on syöttänyt lähes kaikissa otteluissa ykkösensä ruutuun paremmalla prosentilla. Ylivoimaisesti suurin ero on siinä, miten valkovenäläinen on pystynyt voittamaan ykkössyöttöpisteitä vastustajaansa verrattuna. Nämä prosentit ovat olleet ottelu ottelulta seuraavat, Ivashka ensin mainittuna: 78-61, 65-64, 83-49, 73-58.
Merkittävä marginaali on ollut myös kakkossyöttöpisteissä. Tosin kahdessa viimeisimmässä kohtaamisessa Ruusuvuori on jo pystynyt voittamaan prosentuaalisesti Ivashkaa enemmän pisteitä, jotka ovat alkaneet kakkosilla.
Kaikista karuin tilasto on murtopalloissa. Kahdessa ottelussa Ruusuvuori ei pystynyt hankkimaan niitä ainuttakaan ja kolmannessakin vain yhden! Esimerkiksi viimeisimmässä 's-Hertogenboschin nurmiottelussa Ivashkalla oli yhdeksän murtopalloa, suomalaisella ei yhtään.
Mainitussa ottelussa Ivashka voitti yksittäisistä pisteistä 66, Ruusuvuori 53. Vaikka ero näissä ei ollut aivan murtopallojen tai erälukemien 6-4, 6-2 luokkaa, se oli kuitenkin olemassa.
Ei puolivälieriä pidemmälle
Tällä kaudella Ruusuvuoren voitto-tappiolukemat ovat olleet Ivashkaa paremmat. Näkymät
Wimbledonia ajatellen ovat suhteellisen hyvät, sillä tulosta on tullut nyt myös nurmella merkittävästi viime vuotta paremmin.
Ivashka putosi 's-Hertogenboschissa puolivälierässä 6-7, 4-6-lukemin
Daniil Medvedeviä vastaan. Kaikkiaan suurimmat menestykset ovat tänä vuonna jääneet puuttumaan, kun missään kisassa hän ei ole edennyt puolivälierää pidemmälle.
Tietyt lähihistorian seikat puhuisivat Ruusuvuoren voiton puolesta. Tässä kohdassa ei kuitenkaan voi sivuuttaa keskinäisten ottelujen tapahtumia. Ivashkaa on pidettävä tässä suosikkina.
Loading...