Kalevan Kisat 2020


Kalevan Kisat käydään historian 12. kerran Turussa 13-16. elokuuta 2020. Lue sivuilta kaikki tarvittava Kalevan Kisoista!

Kalevan Kisat 2020 - Turku


Yleisurheilun Kalevan kisat on Suomen suurin kansallinen yleisurheilutapahtuma, missä kilpaillaan eri lajien Suomen mestaruuksista. Vuonna 2020 Kalevan kisat on määrä järjestää elokuun puolessa välissä.

Turku saa Kalevan kisat tänä vuonna jo 12. kerran, kun kilpailut käydään legendaarisella Paavo Nurmen Stadionilla. Samalla stadionilla käydään elokuussa samalla viikolla myös kansainvälinen yleisurheilukilpailu Paavo Nurmi Games.


Kalevan Kisat Ohjelma


Kalevan kisojen lopullinen aikataulu ei ole vielä selvillä. Vielä on hieman epäselvää, miten Kalevan kisojen käy. Lajit ovat kuitenkin päätetty kullekin kilpailupäivälle, jotka näet alta.

Torstai 13.8.2020
M 400m alkuerät
M 10000m finaali
M korkeus karsinta
M kuula karsinta
M kiekko karsinta
M 20km kävely finaali
N 400m alkuerät
N 5000m finaali
N seiväs karsinta
N pituus karsinta
N moukari karsinta
N 10km kävely finaali

Perjantai 14.8.2020
M 400m finaali
M 1500m finaali
M korkeus finaali
M seiväs karsinta
M 3-loikka karsinta
M kuula finaali
M kiekko finaali
M moukari karsinta
M 10-ottelu finaali
N 400m finaali
N 1500m finaali
N 100m aj. alkuerät + finaali
N korkeus karsinta
N pituus finaali
N kuula karsinta
N moukari finaali
N keihäs karsinta

Lauantai 15.8.2020
M 100m alkuerät + finaali
M 800m alkuerät
M 5000m finaali
M 110m aj. alkuerät + finaali
M 400m aj. alkuerät
M pituus karsinta
M 3-loikka finaali
M moukari finaali
M keihäs karsinta
N 100m alkuerät + finaali
N 800m alkuerät
N 10000m finaali
N 400m aj. alkuerät
N korkeus finaali
N seiväs finaali
N 3-loikka karsinta
N kuula finaali
N kiekko karsinta
N keihäs finaali
N 7-ottelu finaali

Sunnuntai 16.8.2020
M 200m alkuerät + finaali
M 800m finaali
M 400m aj. finaali
M 3000m ej. finaali
M seiväs finaali
M pituus finaali
M keihäs finaali
N 200malkuerät + finaali
N 800m finaali
N 400m aj. finaali
N 3000m ej. finaali
N 3-loikka finaali
N kiekko finaali

Kalevan kisat vedonlyönti


Kalevan Kisat ovat iso vedonlyöntikohde Suomessa ja useat eri vedonlyöntisivustot tarjoavat kertoimia näihin kisoihin. Alta näet parhaat vedonlyöntisivustot ja suosittelemme myös hyödyntämään uusien pelaajien vedonlyöntibonukset.

Arvostelu

Bonus

Kierrätys

Pelaa

1.Betway - Lue arvosteluBetway50€ bonus kolmelle ensimmäiselle talletukselle6x bonusPelaa nyt
2.888sport - Lue arvostelu888sport100% bonus 100€ asti6x bonusPelaa nyt
Casino Winner - Lue arvosteluCasino Winner100% bonus 25€ saakka1x (T+B)Pelaa nyt
Eaglebet - Lue arvosteluEaglebet100% bonus 100€ asti5x (T+B)Pelaa nyt
5.NordicBet - Lue arvosteluNordicBet100% bonus 100€ asti6x bonusPelaa nyt
6.Betfair - Lue arvosteluBetfair100% bonus 100€ asti3x (T+B)Pelaa nyt
7.Mr Green - Lue arvosteluMr Green100€ ilmaisvetoEi kierrätystä!Pelaa nyt
8.Coolbet - Lue arvosteluCoolbet100% / 150€ tai 400% / 40€6x bonusPelaa nyt
9.Unibet - Lue arvosteluUnibet100% bonus 100€ asti4x bonusPelaa nyt
10.Mobilebet - Lue arvosteluMobilebet100% bonus 100€ asti8x (T+B)Pelaa nyt

Kalevan Kisat Tulokset 2020


Torstai 13.8.2020


M 10000m
1. Eero Saleva 29.52,65
2. Arttu Vattulainen 29.57,90
3. Frédéric Tranchand 30.07,18
4. Jarkko Järvenpää 30.24,47
5. Niklas Wihlman 30.24,67
6. Jaakko Nieminen 30.45,62
7. Mika Kotiranta 31.15,21
8. Aki Nummela 31.30,61
9. Henrik Goesch 31.32,81
10. Ali Abdulrahman 31.33,49 PB
11. Matti Rauma 31.42,52
12. Mikko Patana 31.47,79
13. Jan Kaas 32.10,45
14. Juho Ylinen 32.19,88
15. Jukka Kero 32.24,31
DNF Björn Sandler
DNF Antti-Pekka Niinistö
DNF Jaakko Piesanen
DNF Fredric Portin
DNF Antti Ihamäki
DNF Tommi Hytönen
N 5000m
1. Annemari Kiekara 16.21,69
2. Johanna Peiponen 16.33,99
3. Janica Rauma 16.44,64
4. Taru Häyrinen 16.58,95 PB
5. Noora Hyyrynen 17.02,07 PB
6. Suvi Selvenius 17.02,87 PB
7. Hennariikka Rahkola 17.04,78 PB
8. Oona Kettunen 17.05,62
9. Katri Niemistö 17.07,40 PB
10. Sara-Elise Ruokonen 17.26,07 PB
11. Edith Eikkinen 17.29,37 PB
12. Aino Niemi 17.30,36 PB
13. Mona Jäppinen 17.35,71 PB
14. Laura Karkkulainen 17.36,66
15. Iida Haataja 18.01,47

N 10km kävely
1. Anniina Kivimäki 47.11,84 PB
2. Elisa Neuvonen 47.17,84 PB
3. Tiia Kuikka 47.26,17 PB
4. Enni Nurmi 49.36,67
5. Elina Heikkinen 49.51,01 PB
6. Venla Laiho 50.57,33
7. Peppi Ahponen 51.39,62
8. Ellen Seisto 52.40,60
9. Cindy Ahponen 53.02,63
10. Venla-Nora Nirkkonen 53.03,25
11. Sanna Mäenpää 54.10,05
M 20km kävely
1. Aleksi Ojala 1:23.49,7
2. Joni Hava 1:28.57,5
3. Matias Korpela 1:31.55,7
4. Jaakko Määttänen 1:32.15,5 PB
5. Lauri Joukas 1:33.06,0
6. Jere Niemi 1:39.25,2
7. Sajan Irincheev 1:40.19,8

Perjantai 14.8.2020


N 100m aidat
1. Annimari Korte 12,79
2. Nooralotta Neziri 13,01
3. Reetta Hurske 13,02
4. Lotta Harala 13,15
5. Anni Siirtola 13,71
6. Lotta Vento 13,84
7. Viivi Avikainen 13,87
8. Saara Keskitalo 13,87
N Moukari
1. Silja Kosonen 68,40
2. Kati Ojaloo 67,16
3. Suvi Koskinen 65,17
4. Krista Tervo 64,52
5. Kiira Väänänen 63,90
6. Tiina Rinnekari 61,39
7. Sara Killinen 59,83
8. Heli Rinnekari 59,63
9. Tytti Oikarainen 53,08
10. Kaisu Eskelinen 51,73

M 400m
1. Tommi Mäkinen 47,85 PB
2. Ilari Ryyppö 48,22 PB
3. Christian Vänttinen 48,27 PB
4. Filiph Johansson 48,29
5. Ville Lampinen 48,34
6. Erik Back 48,51
7. Joel Turkka 48,80 PB
8. Eemeli Välimäki 48,87
N 400m
1. Mette Baas 54,29
2. Amira Chokairy 54,69 PB
3. Milja Thureson 54,91
4. Alisa Aalto 55,85
5. Inka Pöyry 56,33
6. Jeanine Nygård 56,44
7. Hertta Hankimaa 56,65
8. Eerika Koivuniemi 56,99

N Pituushyppy
1. Senni Salminen 656 PB
2. Kira Kytölä 618
3. Sini Sanaslahti 612
4. Neea Käyhkö 606 PB
5. Roosa Määttälä 592
6. Katja Kangas 582
7. Oona Nieminen 582
8. Henriikka Aaltonen 570
9. Minttu-Maaria Alanen 564
10. Nathalie Westman 562
N 1500m
1. Sara Kuivisto 4.29,39
2. Ilona Mononen 4.31,61
3. Kaisa Tyni 4.32,78
4. Noora Hyyrynen 4.33,63 PB
5. Kaisa Honkaharju 4.33,82 PB
6. Moona Latvala 4.34,08
7. Mona Jäppinen 4.34,25
8. Katja Blunden 4.34,43
9. Alisa Virtanen 4.34,53
10. Jemina Forss 4.36,14
11. Pinja Kotinurmi 4.36,99
12. Satu Rautiainen 4.40,80

M 1500m
1. Joonas Rinne 3.49,84
2. Konsta Hämäläinen 3.51,85
3. Samu Mikkonen 3.52,50
4. Otto Kaario 3.53,21
5. Niklas Heikkilä 3.54,37
6. Panu Jantunen 3.54,59
7. Wilho Hautala 3.55,19
8. Santtu Heikkinen 3.55,26
9. Samuli Hussa 3.55,58
10. Tuomo Salonen 3.55,59
11. Robin Kronqvist 3.56,16
12. Tuure Haapanen 3.57,10
13. Tuomas Puputti 4.02,78
DNS Antton Launto -
M Korkeushyppy
1. Arttu Mattila 217
2. Daniel Kosonen 217
3. Samuli Eriksson 207
4. Ville Eikkula 207
5. Matias Mustonen 204
6. Ville Waher 201
7. Jesse Huttunen 201
8. Julius Kuusela 197
9. Artturi Tiipiö 197
10. Valtteri Välimäki 197

M Kiekonheitto
1. Frantz Krüger 58,38
2. Oskari Perälampi 56,43
3. Ville Kivioja 55,11
4. Pyry Niskala 54,39
5. Antti Pränni 53,19 PB
6. Olli-Pekka Korhonen 52,16
7. Teemu Poikolainen 51,97
8. Olli Takala 51,42
9. Raine Munukka 49,69
10. Juha Lahdenranta 49,20
M Kuulantyöntö
1. Eero Ahola 18,30
2. Arttu Kangas 18,21
3. Arttu Korkeasalo 17,93
4. Nico Oksanen 17,71
5. Timo Kööpikkä 17,68
6. Panu Tirkkonen 17,38
7. Tomas Söderlund 17,20
8. Samuli Kyrönviita 16,80
9. Mikko Toiviainen 16,53
10. Lauri Lindqvist 16,23

Lauantai 15.8.2020


N 100m
1. Lotta Kemppinen 11,62
2. Anniina Kortetmaa 11,71
3. Nooralotta Neziri 11,75
4. Alina Strömberg 11,84 PB
5. Sara Francis 11,87 PB
6. Elisabet Salmela 11,89 PB
7. Johanna Kylmänen 11,89
8. Taika Koilahti 12,05
M 100m
1. Viljami Kaasalainen 10,35
2. Samuli Samuelsson 10,43
3. Riku Illukka 10,49
4. Tuukka Huuskola 10,53
5. Oskari Lehtonen 10,59
6. Jonathan Brace 10,71
7. Arttu Peltola 10,79
8. Willem Kajander 10,80

M Kolmiloikka
1. Simo Lipsanen 16,30
2. Tuomas Kaukolahti 16,12
3. Topias Koukkula 15,88
4. Veikko Nugraha 15,86 PB
5. Arttu Tyystjärvi 15,62
6. Iikka Alingue 15,60
7. Aaro Davidila 15,56 PB
8. Antti Tiekso 15,25
9. Daniel Ofosu 15,05
10. Aapo Karvinen 14,99
M 10-ottelu
1. Juuso Hassi 7379
2. Leo Uusimäki 7288
3. Ville Toivonen 7152
4. Petri Ihander 7123
5. Tarmo Savola 7029
6. Joni Heikkinen 7014
7. Petri Lemmetyinen 6758
8. Aleksi Salminen 6567
9. Otto Ylöstalo 6212
10. Jere Liskojärvi 5886
11. Toma Lahtinen 5644
12. Lassi Saarela 4911
DNF Eetu Kangas
DNF Victor Fagerholm

M Moukarinheitto
1. Aaron Kangas 76,94
2. Aleksi Jaakkola 72,77
3. Henri Liipola 72,19
4. Tuomas Seppänen 72,08
5. Marco Kammer 66,65
6. Markus Kokkonen 66,51
7. Roope Auvinen 66,29
8. Petri Rautio 61,19
- Oskari Lahtinen NM
- Tommi Remes NM
M 110m aidat
1. Elmo Lakka 13,70
2. Ilari Manninen 14,25
3. Valtteri Kalliokulju 14,36
4. Pyry Santahuhta 14,60
5. Viktor Kantele 14,65
6. Jere Lehto 14,68
7. Miska Sundberg 15,66
- Juuso Peltola DQ

N Seiväshyppy
1. Wilma Murto 432
2. Elina Lampela 412
3. Saga Andersson 404
4. Minttu Koskiaho 388
5. Pinja Koivumäki 388
5. Essi Melender 388
7. Maria Kytölä 378
8. Miisa Koskiaho 378 PB
9. Kiia Jullenmaa 366
- Laura Ollikainen NH
N 10000m
1. Annemari Kiekara 34.12,33
2. Johanna Peiponen 34.17,31
3. Laura Manninen 35.01,48
4. Päivi Kauppinen 35.35,91
5. Taru Häyrinen 37.04,56 PB
6. Minna Syvälä 37.39,91
7. Laura Karkkulainen 37.56,50
8. Sofia Muinonen 38.44,51
9. Laura Heikkilä 38.44,82
10. Johanna Sällinen 38.47,19
11. Emilia Siltanen 38.56,69
12. Iida Haataja 39.26,37
13. Mari Uikuniemi 39.53,88
14. Saara Malinen 42.22,32
DNF Katri Niemistö
DNF Natalia Nylund

N Korkeushyppy
1. Heta Tuuri 186
2. Sini Lällä 186 PB
3. Jessica Kähärä 180
4. Linda Sandblom 177
5. Laura Rautanen 177
6. Elin Pajunen 174
7. Venla Pulkkanen 174
8. Ilona Äyräväinen 174
9. Miia Lindholm 174
10. Viivi Voutilainen 170
N Kuulantyöntö
1. Senja Mäkitörmä 16,35
2. Eveliina Rouvali 15,75
3. Helena Leveelahti 15,36 PB
4. Kaisa Kymäläinen 15,30
5. Henna Sallinen 15,23 PB
6. Emilia Kangas 14,81
7. Katri Hirvonen 14,44
8. Suvi Helin 14,43
9. Kaisu Eskelinen 13,55
10. Niina Kelo 13,05

N Keihäänheitto
1. Sanne Erkkola 57,04 PB
2. Jatta-Mari Jääskeläinen 56,50
3. Jenni Kangas 56,16
4. Jelena Jaakkola 55,89
5. Saara Lipsanen 55,77
6. Siiri Elomaa 54,47 PB
7. Julia Valtanen 52,80
8. Minna Hollanti 51,87
9. Emilia Karell 48,86
- Janette Lepistö NM
M 5000m
1. Konsta Hämäläinen 14.28,54
2. Eemil Helander 14.29,53
3. Eero Saleva 14.30,68
4. Hannu Granberg 14.33,59
5. Samu Mikkonen 14.36,20 PB
6. Mika Kotiranta 14.38,82
7. Otto Kaario 14.41,36
8. Frédéric Tranchand 14.42,39
9. Jarkko Järvenpää 14.46,06
10. Ossi Kekki 14.47,63
11. Niklas Wihlman 14.56,82
12. Samuli Hussa 15.06,58 PB
13. Juho Ylinen 15.14,44
14. Henrik Goesch 15.15,80
15. Aki Nummela 15.23,13
16. Akseli Ruohola 15.32,98
17. Jesse Laukkarinen 16.17,09
DNF Robin Kronqvist
DNF Leevi Keronen
DNF Tuomas Heikkilä

Sunnuntai 16.8.2020


N 200m
1. Anniina Kortetmaa 23,74
2. Lotta Kemppinen 23,86
3. Milja Thureson 23,90
4. Alina Strömberg 24,00
5. Mette Baas 24,17
6. Elisabet Salmela 24,34 PB
7. Aino Pulkkinen 24,67
8. Kerttu Latvala 24,94
M 200m
1. Samuli Samuelsson 21,15
2. Roope Saarinen 21,20
3. Samuel Purola 21,21
4. Viljami Kaasalainen 21,49
5. Tuukka Huuskola 21,60
6. Aleksi Lehto 21,78
7. Ilari Manninen 22,05
8. Konsta Alatupa 22,08

M 400m aidat
1. Tuomas Lehtonen 50,53 PB
2. Oskari Mörö 50,90
3. Jonni Blomqvist 51,44 PB
4. Joni Vainio-Kaila 52,81
5. Samuli Raikunen 53,62 PB
6. Tomi Laakso 53,91 PB
7. Anton Tallbacka 53,91 PB
8. Pekka Sinkkonen 55,83
N 400m aidat
1. Viivi Lehikoinen 58,58
2. Martta Rautala 58,87 PB
3. Aada Aho 58,88 PB
4. Heidi Salminen 59,58 PB
5. Frida Hämäläinen 60,30
6. Hilla Uusimäki 60,36
7. Mathilda Kvist 60,60
8. Meeri Salomaa 64,56

M Keihäänheitto
1. Lassi Etelätalo 82,20
2. Antti Ruuskanen 79,22
3. Toni Kuusela 77,22
4. Teemu Wirkkala 76,84
5. Topias Laine 76,52
6. Jami Kinnunen 75,26
7. Toni Keränen 74,78
8. Jarmo Marttila 74,11
9. Sampo Lehtola 71,31
10. Patrik Torn 66,51
N 7-ottelu
1. Maria Huntington 6074
2. Saga Vanninen 5861
3. Amanda Liljendal 5467
4. Jessica Rautelin 5380
5. Janette Hanski 5263
6. Laura Lepistö 5073
7. Minttu Mattinen 5057
8. Vilma Itälinna 4954
9. Sanni Säntti 4845
10. Miina Palonen 4814
11. Eucabeth Kivikangas 4698
12. Valentina Lemettinen 4310
- Reeta Valve DNF
- Miia Sillman DNF
- Maria Peura DNF

N 3000m esteet
1. Janica Rauma 10.17,26
2. Alisa Virtanen 10.27,15 PB
3. Sofie Lövdahl 10.32,77
4. Pinja Kotinurmi 10.32,83 PB
5. Vilma Pere 10.51,06 PB
6. Sara-Elise Ruokonen 10.51,21 PB
7. Amanda Virtanen 10.54,42 PB
8. Oona-Mari Hakulinen 10.58,99
9. Oona Kettunen 11.09,90
10. Janette Vänttinen 11.24,11
11. Lotta-Maria Maine 11.25,19
12. Emma Hietaranta 11.35,29
13. Anni Suominen 11.37,60
- Emma Hakala DQ
M 3000m esteet
1. Hannu Granberg 8.56,07
2. Wilho Hautala 8.56,71 PB
3. Miika Tenhunen 8.56,85
4. Eemil Helander 8.58,70 PB
5. Santtu Heikkinen 9.07,19 PB
6. Mikko Hirvonen 9.20,80
7. Kari Poutiainen 9.23,85 PB
8. Oskari Kangasniemi 9.27,19 PB
9. Eero Heinonen 9.28,58 PB
10. Jussi Eskola 9.31,74 PB
11. Walte Hautala 9.33,15
12. Samuel Auvinen 9.33,31
13. Johannes Brunila 10.18,18

N 800m
1. Sara Kuivisto 2.03,24
2. Viola Westling 2.11,94
3. Ilona Mononen 2.12,46
4. Amira Chokairy 2.12,51
5. Kaisa Honkaharju 2.12,88
6. Moona Latvala 2.13,12
7. Heini Ikonen 2.14,25
8. Ronja Koskela 2.17,66
N Kolmiloikka
1. Kristiina Mäkelä 13,61
2. Emma Pullola 13,05
3. Elina Kostiainen 12,92 PB
4. Jessica Miettinen 12,77 PB
5. Roosa Mähönen 12,60 PB
6. Lotta Kirvesmies 12,56 PB
7. Ella Nisula 12,45
8. Tilda Lipasti 12,10
9. Pinja Kössi 12,02
- Kira Kytölä NM

M 800m
1. Joonas Rinne 1.50,14
2. Ville Lampinen 1.50,53
3. Benjamin Lee 1.50,81 PB
4. Niko Viljola 1.51,27 PB
5. Markus Teijula 1.51,52
6. Elias Tuominen 1.52,13
7. Niklas Heikkilä 1.53,41
8. Olli Ahlgren 1.55,38
M Seiväshyppy
1. Mikko Paavola 531
2. Johan-Antti Kivilahti 531 PB
3. Tomas Wecksten 521
4. Urho Kujanpää 508
5. Juho Alasaari 508
6. Eetu Turakainen 495
7. Mikael Westö 479
8. Einari Välimäki 479
- Jami Siira NH
- Severi Niittymäki NH
- Tommi Holttinen DNS

N Kiekonheitto
1. Salla Sipponen 58,19
2. Sanna Kämäräinen 55,50
3. Helena Leveelahti 54,06
4. Lotta-Kaisa Eliander 53,13
5. Katri Hirvonen 52,44
6. Vilma Paakkala 50,83
7. Pauliina Aalto 49,58
8. Elina Mattila 49,55
9. Johanna Lehtiö 48,10
10. Sanni Kuparinen 47,89
M Pituushyppy
1. Kristian Pulli 783
2. Kristian Bäck 777
3. Roni Ollikainen 753
4. Topias Koukkula 744
5. Otto Pulkkinen 721
6. Julius Toivola 705
7. Joska Tommola 698
8. Jimi Nukala 690
9. Janne Etelämäki 690
10. Juho Nieminen 670
11. Tuomas Rouvali 653
12. Miika Mäkinen 648

Seuratuimmat lajit Kalevan kisoissa


Kalevan kisoissa monet lajit ovat hyvin suosittuja, mutta perinteisesti etenkin keihäänheitto on ollut suomalaisten seuratuin laji Kalevan kisoissa. Viime vuosina kuitenkin naisten 100m aitajuoksu on noussut lähes jo kärkilajiksi suomalaisessa yleisurheilussa.

Lajiin on muodostunut hyvin mielenkiintoinen asetelma, kun kilpailukykyisiä ja tasaisia juoksijoita on Suomessa viivalla useita. Myös Suomen ennätys on mennyt hiljattain uusiksi, kun Annimari Korte rikkoi pitkään Nooralotta Nezirin hallussa olleen ennätyksen vuonna 2019. Ennätys ei mennyt uusiksi Kalevan kisoissa, vaan GP-kisassa Joensuussa heinäkuussa 2019.

Hallitseva Suomen mestari Kalevan kisoista kuitenkin naisten pika-aidoissa on Reetta Hurske, joka voitti dramaattisesti Nooralotta Nezirin tuhannesosien erolla. Naiset juoksivat täsmälleen saman ajan, mutta Hurske voitti pitkän tutkinnan jälkeen tuhannesosilla maalinkamerkuvien perusteella Suomen mestaruuden.

Naisten 100m aitajuoksu tulokset 2019


  1. Reetta Hurske 13,05
  2. Nooralotta Neziri 13,05
  3. Annimari Korte 13,12
  4. Matilda Bogdanoff 13,15
  5. Julia Enarvi 13,79
  6. Anni Siirtola 13,88
  7. Saara Keskitalo 13,96
  8. Viivi Avikainen 14,15