Yleisurheilun MM-kisat 2022

Yleisurheilun MM-kisat 2022 järjestettiin Yhdysvaltojen Oregonissa. VB:n kisaoppaasta löydät kaiken kisoihin, aina Suomen joukkueesta aikatauluun ja vedonlyöntikertoimiin.


Yleisurheilun MM-kisat 2022

Yleisurheilun MM päättyy kahteen maailmanennätykseen!


Yleisurheilun MM-kisat käytiin Oregonin Eugenessa, Yhdysvalloissa 15.-24. heinäkuuta. Näyttämönä toimi Hayward Field -stadion Eugenessa, joka oli remontoitu kilpailuja varten. Katsojia Hayward Fieldille mahtuu noin 30 000.

Päätöspäivä huipentui kahteen ME:hen. Ruotsalainen Armand Duplantis hyppäsi jo uransa neljännen maailmanennätyksen huimalla tuloksella 6.21. 100 m aidoissa puolestaan Nigerian Tobi Amusan kellotti jo välierässä uuden maailmanennätyksen 12.12. Finaalissa hän paransi tuosta vielä 12.06, mutta tuulen avustamana, joten se ei enää ollut päivän toinen ME samalle naiselle.

Suomalaisittain päätöspäivänä sykähdytti eritoten Aleksi Ojalan 35 km kävelysuoritus, jossa hän oli 13. Suorituksen jälkeen silmin nähden herkistynyt Ojala oli kisan eurooppalaisista neljäs.

Kaiken kaikkiaan Yhdysvalloissa nähtiin mahtavat kisat, vaikkakin Suomi jäi toista kertaa peräjälkeen mitaleitta.

Lue myös: Mitä jos MM-yleisurheilu olisi ollut EM-yleisurheilu?

Yleisurheilun MM-kisat 2022Kuva:Oliver Helander- REUTERS / Alamy Stock Photo


Yleisurheilun MM 2022: Suomen joukkue


Suomen kisajoukkueesta tuli lopulta aikamoinen joukko, sillä kisoihin valittiin kaikkiaan 32 urheilijaa. Katso alta kaikki Eugenessa kisaavat suomalaiset.

Urheilija
Laji
Aaron Kangas
Moukari
Aku Partanen
35 km kävely
Aleksi Ojala
35 km & 20 km kävely
Alisa Vainio
Maraton
Camilla Richardsson
5000 m
Elina Lampela
Seiväshyppy
Elisa Neuvonen
35 km kävely
Ella Junnila
Korkeushyppy
Elmo Lakka
110 m aitajuoksu
Enni Nurmi
20 km kävely
Eveliina Määttänen
800 m
Heta Tuuri
Korkeushyppy
Krista Tervo
Moukari
Kristian Pulli
Pituushyppy
Kristiina Halonen
400m aitajuoksu
Kristiina Mäkelä
Kolmiloikka
Lassi Etelätalo
Keihäänheitto
Mikko Paavola
Seiväshyppy
Nathalie Blomqvist
1500 m
Oliver Helander
Keihäänheitto
Reetta Hurske
100m aitajuoksu
Salla Sipponen
Kiekonheitto
Sanne Erkkola
Keihäänheitto
Sara Kuivisto
800 m & 1500 m
Senni Salminen
Kolmiloikka
Silja Kosonen
Moukari
Sini Lällä
Korkeushyppy
Tiia Kuikka
35 km kävely
Toni Keränen
Keihäänheitto
Toni Kuusela
Keihäänheitto
Topi Raitanen
3000 m estejuoksu
Tuomas Seppänen
Moukari
Veli-Matti Partanen
35 km kävely
Viivi Lehikoinen
400m aitajuoksu
Wilma Murto
Seiväshyppy

MM-kisojen tulosrajat 2022

Yleisurheilun MM-kisojen tulosrajat Eugenen kisaradoille on julkaistu. Kisojen tulosrajoja on rukattu rankasti ylöspäin edellisestä Dohan MM-kisoista. Suomalaisittain rajat laittavat hikikarpalot valumaan otsalle, sillä vain kourallinen urheilijoita pystyy viime kesän tulosten perusteella hätyyttelemään alta nähtäviä tulosrajoja.

Eugene MM 2022: Tulosrajat

LajiMiehetNaiset
100m10,0511,15
200m20,2422,80
400m44,9051,35
800m1.45,201.59,50
1500m3.35,004.04,20
5000m13.13,5015.10,00
10000m27.28,0031.25,00
Maraton2.11.302.29.30
3000m esteet8.22,009.30,00
100/110 m aidat13,3212,84
400m aidat48,9055,40
Korkeus233196
Seiväs580470
Pituus822682
Kolmiloikka17,1414,32
Kuula21,1018,50
Kiekko66,0063,50
Moukari77,5072,50
Keihäs85,0064,00
7-/10-ottelu83506420
20 km kävely1:21.001:31.00
35 km (50 km)2:33.00 (3.50.00)2:54.00 (4.25.00)

Alkukesän 2022 tilastokärjet ja paras suomalainen (Päivitetty 5.6.)

Naiset

100 m
1 10.67 Shelly-Ann Fraser-Pryce Jamaika
2 10.79 Elaine Thopmson-Herah Jamaika
3 10.81 Julien Alfred Saint Lucia
11.51 Anniina Kortetmaa
200 m
1 21.87 Christine Mboma Namibia
2 21.96 Favour Ofili Nigeria
3 21.98 Gabrielle Thomas USA
23.44 Anniina Kortetmaa
400 m
1 49.49 Marileidy Paulino Dominikaaninen tasavalta
2 49.87 Charokee Young Jamaika
3 49.91 Shaunae Miller-Uibo Bahama
53.10 Mette Baas
800 m
1 1:57.72 Keely Hodgkinson Iso-Britannia
2 1:58.06 Ajee Wilson USA
3 1:58.18 Allie Wilson USA
2:04.01 Eveliina Määttänen
1500 m
1 3:52.59 Faith Kipyegon Kenia
2 3:54.21 Gudaf Tsegay Etiopia
3 3:58.62 Gabriela Debues-Stafford Kanada
4:04.17 Kristiina Mäki
500 0m
1 14:12.98 Ejgayehu Taye Etiopia
2 14:24.59 Letesenbet Gidey Etiopia
3 14:36.66 Rahel Daniel Eritrea
15:43.20 Ilona Mononen
10 000 m
1 30:14.66 Elise Cranny USA
2 30:49.56 Karissa Schweizer USA
3 30:51.09 Alicia Monson USA
32:27.65 Camilla Richardsson
Maraton
1 2:16:02 Brigid Kosgei Kenia
2 2:17:18 Ruth Chepngetich Kenia
3 2:17:23 Yalemzerf Yehualaw Etiopia
2:29.56 Alisa Vainio
100 m aidat
1 12.39 Jasmine Camacho-Quinn Puerto Rico
2 12.44 Demisha Roswell Jamaika
3 12.45 Ackera Nugent Jamaika
12.92 Reetta Hurske
400 m aidat
1 53.75 Britton Wilson USA
2 53.88 Dalilah Muhammad USA
3 54.09 Janieve Russell Jamaika
57.04 Kristiina Halonen
3000 m esteet
1 8:57.97 Norah Jeruto Kazakstan
2 8:58.71 Winfred Mutile Yavi Bahrai
3 9:03.26 Mekides Abebe Etiopia
10:36.33 Sofie Lövdahl
Korkeushyppy
1 200 Yaroslava Mahucikh Ukraina
2 197 Lamara Distin Jamaika
3 196 Vashti Cunningham USA
190 Ella Junnila ja Heta Tuuri
Seiväshyppy
1 473 Sandi Morris USA
2 471 Olivia Gruver USA
3 470 Nina Kennedy Australia
440 Elina Lampela
Pituushyppy
1 709 Malaika Mihambo Saksa
2 697 Monae Nichols USA
3 695 Khaddi Sagnia Ruotsi
625 Saga Vanninen
Kolmiloikka
1 14.58 Leyanis Perez Hernandez Kuuba
2 14.53 Thea Lafond Dominika
3 14.46 Ana Lucia Jose Tima Dominikaaninen tasavalta
14.14 Kristiina Mäkelä
Kuulantyöntö
1 19.76 Chase Ealey USA
2 19.68 Auriol Dongmo Portugali
3 19.58 Sarah Mitton Kanada
17.51 Eveliina Rouvali
Kiekonheitto
1 71.46 Valarie Allman USA
2 67.26 Sandra Perkovic Kroatia
3 66.69 Krisin Pudenz Saksa
58.38 Salla Sipponen
Moukarinheitto
1 79.02 Brooke Andersen USA
2 78.06 Anita Wlodarczyk Puola
3 78.00 Janee Kassanavoid USA
74.40 Krista Tervo
Keihäänheitto
1 65.70 Tatsiana Khaladovich Valko-Venäjä
2 65.40 Elina Tzengko Kreikka
3 64.87 Christin Hussong Saksa
56.83 Anni-Linnea Alanen
Seitsenottelu
1 6693 Anouk Vetter Hollanti
2 6458 Anna Hall USA
3 6429 Adrianna Sulek Puola
6097 Saga Vanninen
20 km kävely
1 1:26:42 Elvira Chepareva Venäjä
2 1:27:14 Jiayu Yang Kiina
3 1:27:27 Jemima Montag Australia
1:34:56 Enni Nurmi
50 km kävely
ei tilastoja
4x100 m viesti
1 42.29 Iso-Britannia
2 42.40 USA
3 42.54 Saksa
4x400 m viesti
ei vielä kelvollisia maajoukkuetilastoja
 

Miehet

100 m
1 9.85 Ferdinand Omanyala Kenia
2 9.86 Oblique Seville Jamaika
3 9.86 Micah Williams USA
10.36 Santeri Örn
200 m
1 19.49 Erriyon Knighton USA
2 19.80 Fred Kerley USA
3 19.83 Michael Norman USA
20.74 Santeri Purola
400 m
1 43.60 Michael Norman USA
2 44.02 Kirani James Grenada
3 44.22. Steven Gardiner Bahama
47.41 Erik Back
800 m
1 1:43.69 Moad Zahafi Marokko
2 1:44.15 Emmanuel Wanyony Kenia
3 1:44.19 Slimane Moula Algeria
1:48.20 Joonas Rinne
1500 m
1 3:31.01 Abel Kipsang Kenia
2 3:33.74 Eliud Kipsang Kenia
3 3:33,97 William Paulson Kanada
3:41.09 Joonas Rinne
5000 m
1 12:50.05 Berihu Aregawi Etiopia
2 12:57.99 Joshua Cheptegei Uganda
3 13:01.11 Milkesa Mengesha Etiopia
13:45.08 Mika Kotiranta
10 000 m
1 26:33.84 Grant Fisher USA
2 26:34.14 Mohammed Ahmed Kanada
3 27:15.35 Jack Rayner Australia
29:42.70 Hannu Granberg
Maraton
1 2:02:40 Eliud Kipchoge Kenia
2 2:03:13 Amos Kipruto Kenia
3 2:04:14 Tamirat Tola Etiopia
2:22:45 Aki Nummela
110 m aidat
1 13.07 Trey Cunningham USA
2 13.09 Hansle Parchment Jamaika
3 13.11 Devon Allen USA
13:55 Elmo Lakka
400 m aidat
1 47.23 Alison Dos Santos Brasilia
2 47.49 Rai Benjamin USA
3 48.10 Khallifah Rosser USA
51.42 Jonni Blomqvist
3000 m esteet
1 7:58.68 Lamecha Girma Etiopia
2 8:07.70 Hailemariyam Tegegn Etiopia
3 8:09.66 Soufiane El Bakkali Marokko
8:24.62 Topi Raitanen
Korkeushyppy
1 233 Sanghyeok Woo Etelä-Korea
2 230 Hamish Kerr Uusi-Seelanti
2 230 Vernon Turner USA
2 230 Earnest Sears USA
2 230 Darius Carbin USA
2 230 Yonathan Kapitolnik Israel
2 230 Mutaz Essa Barshim Qatar
2 230 Tomohiro Shinno Japani
2 230 Gianmarco TAmberi Italia
214 Arttu Mattila
Seiväshyppy
1 600 Christopher Nilsen USA
2 591 Armand Duplantis Ruotsi
3 585 Ernest John Pbiena Filippiinit
555 Mikko Paavola
Pituushyppy
1 845 Simon Ehammer Sveitsi
2 836 Sreeshankat Intia
2 836 Miltiadis Tentoglou Kreikka
775 Kristian Pulli
Kolmiloikka
1 17.64 Andy Diaz Kuuba
2 17.30 Lazaro Martinez Kuuba
2 17.30 Jordan Alejandro Diaz Fortun
14.39 Miro Tanninen
Kuulantyöntö
1 23.02 Ryan Crouser USA
2 22.49 Joe Kovacs USA
3 21.99 Zane Weir Italia
17.69 Arttu Korkeasalo
Kiekonheitto
1 71.27 Kristjan Ceh Slovenia
2 69.39 Andrius Gudzius Liettua
3 69.27 Daniel Ståhl Ruotsi
56.65 Franz Kruger
Moukarinheitto
1 81.43 Wojciech Nowicki Puola
2 81.12 Valreriy Pronkin Venäjä
3 80.19 Pawel Fajdek Puola
75.32 Henri Liipola
Keihäänheitto
1 93.07 Anderson Peters Grenada
2 90.88 Jakub Vadlejch Tsekki
3 87.53 Aliaksei Katkavets Valko-Venäjä
80.36 Oliver Helander
Kymmenottelu
1 8867 Garrett Scantling USA
2 8797 Damian Warner Kanada
3 8720 Kyle Garland USA
7186 Juuso Hassi
20 km kävely
1 1:17:47 Vasili Mizinov Venäjä
2 1:18:36 Sergei Shirobokov Venäjä
3 1:18:46 Anton Kurbatov Venäjä
1:22:41 Aleksi Ojala
50 km kävely
ei tilastoja
4x100 m viesti
1 37.99 Saksa
2 38.09 USA
3 38.31 Kanada
4x400 m viesti
ei varteenotettavia maajoukkuetilastoja

/div>

Yleisurheilun MM 2022: Vedonlyönti

Yleisurheilun MM-kisat on yksi maailman seuratuimmista urheilutapahtumista. Tämän vuoksi myös vedonlyönti kisojen aikaan on huomattavasti suositumpaa kuin yleisurheiluun yleensä. Myös kohdevalikoimaa löytyy selvästi normaalikisoja enemmän. VB tarjoaa pelivihjeet kisojen jokaiseen lajiin.

Parhaat vedonlyöntisivustot yleisurheiluun

Arvostelu

Bonus

Kierrätys

Pelaa

Posido100% bonus 200€ asti5x (T+B)Pelaa nyt
STS Bet100% bonus 100€ asti5x (T+B)Pelaa nyt
3.Campobet100% bonus 200€ asti5x Pelaa nyt
4.888sport30 €:lla ilmaisvetoja + 10€ pelirahaa kasinolle0xPelaa nyt
5.Mr Green100€ ilmaisvetoEi kierrätystä!Pelaa nyt
6.Fastbet50€ vedonlyöntibonusEi kierrätystäPelaa nyt
7.Sportaza100% bonus 200€ asti5x (T+B)Pelaa nyt
Lucky Elektra100% talletusbonus 150€ asti5x (T+B)Pelaa nyt
9.Mozzart100%/100€ + 20€ ilmaisveto!4xPelaa nyt

Tarjoukset

Vihjeiden lisäksi VB nostaa kisoja ennen ja kisojen ajan parhaita vedonlyöntitarjouksia lukijoidemme käyttöön. Kisojen aikaan vedonlyöntiyhtiöt tarjoavat paljon maukkaita kampanjoita vedonlyöjille. Kampanjoiden lisäksi kannattaa käyttää hyväkseen myös uusien pelaajien vedonlyöntibonukset.

Vedonlyöntivihjeet

Löydät sivustoltamme reilusti pelivihjeitä Yleisurheilun MM-kisoihin! Voit lukea sivuiltamme ennakot jokaiseen finaaliin. Katso uusimmat vihjeet alta.

Yleisurheilun MM 2022 - Ohjelma ja aikataulu

Pe 15.7.
19:05 M Moukarinheitto Karsinta - Ryhmä A
20:10 M Korkeushyppy Karsinta
20:30 M Moukarinheitto Karsinta - Ryhmä B
21:45 M/N 4x400 m viesti Alkuerät
22:05 N Moukarinheitto Karsinta - Ryhmä A
22:30 M 100 m Esikarsinta
23:10 N 20 km kävely Finaali
23:30 N Moukarinheitto Karsinta - Ryhmä B
La 16.7.
1:10 M 20 km kävely Finaali
3:05 N Kuulantyöntö Karsinta
3:15 M 3000 m esteet Alkuerät
3:20 N Seiväshyppy Karsinta
4:00 M Pituushyppy Karsinta
4:10 N 1500 m Alkuerät
4:50 M 100 m Alkuerät
4:55 M Kuulantyöntö Karsinta
5:50 M/N 4x400 m viesti Finaali
20:30 N Kolmiloikka Karsinta
20:35 N 3000 m esteet Alkuerät
21:10 N Korkeushyppy Karsinta
21:25 M 110 m aidat Alkuerät
22:00 M Moukarinheitto Finaali
22:20 N 10 000 m Finaali
23:20 M 400 m aidat Alkuerät
Su 17.7.
3:10 N 100 m Alkuerät
4:00 M 100 m Välierät
4:20 M Pituushyppy Finaali
4:25 N Kuulantyöntö Finaali
4:30 M 1500 m Alkuerät
5:05 N 1500 m Välierät
5:50 M 100 m Finaali
16:15 M Maraton Finaali
20:35 N 100 m aidat 7-ottelu
21:05 M 400 m Alkuerät
21:35 N Korkeushyppy 7-ottelu
21:35 N Moukarinheitto Finaali
22:00 N 400 m Alkuerät
23:00 M 10 000 m Finaali
23:45 N Kuulantyöntö 7-ottelu
Ma 18.7.
3:05 M 110 m aidat Välierät
3:05 M Kiekonheitto Karsinta - Ryhmä A
3:25 N Seiväshyppy Finaali
3:33 N 100 m Välierät
4:03 M 400 m aidat Välierät
4:27 M Kuulantyöntö Finaali
4:30 M Kiekonheitto Karsinta - Ryhmä B
4:38 N 200 m 7-ottelu
5:00 M 1500 m Välierät
5:30 M 110 m aidat Finaali
5:50 N 100 m Finaali
16:15 N Maraton Finaali
19:35 N Pituushyppy 7-ottelu
20:55 N Keihäänheitto 7-ottelu - Ryhmä A
22:05 N Keihäänheitto 7-ottelu - Ryhmä B
Ti 19.7.
3:05 M 200 m Alkuerät
3:10 N Kiekonheitto Karsinta - Ryhmä A
3:45 M Korkeushyppy Finaali
4:00 N 200 m Alkuerät
4:20 N Kolmiloikka Finaali
4:35 N Kiekonheitto Karsinta - Ryhmä B
4:55 N 800 m 7-ottelu
5:20 M 3000 m esteet Finaali
5:50 N 1500 m Finaali
Ke 20.7.
3:15 N 400 m aidat Alkuerät
3:40 N Korkeushyppy Finaali
4:05 N 200 m Välierät
4:33 M Kiekonheitto Finaali
4:50 M 200 m Välierät
5:30 M 1500 m Finaali
5:50 M 400 m aidat Finaali
To 21.7.
1:20 N Keihäänheitto Karsinta - Ryhmä A
2:25 N 5000 m Alkuerät
2:50 N Keihäänheitto Karsinta - Ryhmä B
3:20 M 800 m Alkuerät
4:15 N 400 m aidat Välierät
4:30 N Kiekonheitto Finaali
4:45 N 400 m Välierät
5:15 M 400 m Välierät
5:45 N 3000 m esteet Finaali
Pe 22.7.
3:05 M Keihäänheitto Karsinta - Ryhmä A
3:10 N 800 m Alkuerät
4:10 M 5000 m Alkuerät
4:20 M Kolmiloikka Karsinta
4:35 M Keihäänheitto Karsinta - Ryhmä B
5:00 M 800 m Välierät
5:35 N 200 m Finaali
5:50 M 200 m Finaali
16:15 N 35 km kävely Finaali
La 23.7.
3:05 M Seiväshyppy Karsinta
3:40 N 4x100 m viesti Alkuerät
4:05 M 4x100 m viesti Alkuerät
4:20 N Keihäänheitto Finaali
4:35 N 800 m Välierät
5:15 N 400 m Finaali
5:35 M 400 m Finaali
5:50 N 400 m aidat Finaali
19:50 M 100 m 10-ottelu
20:40 M Pituushyppy 10-ottelu
21:20 N 100 m aidat Alkuerät
22:00 N Pituushyppy Karsinta
22:10 M Kuulantyöntö 10-ottelu
Su 24.7.
2:10 M Korkeushyppy 10-ottelu
3:10 N 4x400 m viesti Alkuerät
3:40 M 4x400 m viesti Alkuerät
4:00 M Kolmiloikka Finaali
4:10 M 800 m Finaali
4:25 N 5000 m Finaali
4:35 M Keihäänheitto Finaali
4:55 M 400 m 10-ottelu
5:30 N 4x100 m viesti Finaali
5:50 M 4x100 m viesti Finaali
16:15 M 35 km kävely Finaali
19:35 M 110 m aidat 10-ottelu
20:30 M Kiekonheitto 10-ottelu - Ryhmä A
21:40 M Kiekonheitto 10-ottelu - Ryhmä B
22:15 M Seiväshyppy 10-ottelu - Ryhmä A
23:15 M Seiväshyppy 10-ottelu - Ryhmä B
Ma 25.7.
3:05 N 100 m aidat Välierät
3:05 M Keihäänheitto 10-ottelu - Ryhmä A
3:25 M Seiväshyppy Finaali
3:50 N Pituushyppy Finaali
4:05 M 5000 m Finaali
4:10 M Keihäänheitto 10-ottelu - Ryhmä B
4:35 N 800 m Finaali
5:00 N 100 m aidat Finaali
5:20 M 1500 m 10-ottelu
5:35 M 4x400 m viesti Finaali
5:50 N 4x400 m viesti Finaali

IAAF pitää Venäjän suljettuna Yleisurheilun MM-kisoista

Venäjä ei ole mukana Eugenen MM-kisoissa. Maan hyökättyä Ukrainaan, venäläiset urheilijat eivät saa osallistua useimpiin kansainvälisiin urheilukisoihin. Yleisurheilu on sulkenut venäläiset pois.

Yleisurheilun MM 2019 - Tulokset

/div>

Maraton

Naiset 28.9.2019

1. Ruth Chepngetich KEN 2.32.43
2. Rose Chelimo BRN 2.33.46
3. Helalia Johannes NAM 2.34.15
4. Edna N Kiplagat KEN 2.35.36
5. Volha Mazuronak BLR 2.36.21
6. Roberta Groner USA 2.38.44
7. Mizuki Tanimoto JPN 2.39.09
8. Ji Hyang Kim PRK 2.41.24
9. Lyndsay Tessier CAN 2.42.03
10. Un Ok Jo PRK 2.42.23
11. Madoka Nakano JPN 2.42.39
12. Desi Jisa Mokonin BRN 2.43.19

19. Anne-Mari Hyryläinen FIN 2.51.26
26. Alisa Vainio FIN 2.56.30
 
 

Miehet 5.10.2019

1. Lelisa Desisa ETH 2.10.40
2. Mosinet Geremew ETH 2.10.44
3. Amos Kipruto KEN 2.10.51
4. Callum Hawkins GBR 2.10.57
5. Stephen Mokoka RSA 2.11.09
6. Zersenay Tadese ERI 2.11.29
7. El Hassan El Abbassi BRN 2.11.44
8. Hamza Sahli MAR 2.11.49
9. Tadesse Abraham SUI 2.11.58
10. Daniel Mateo ESP 2.12.15
11. Laban Kipngetich Korir KEN 2.12.38
12. Yassine Rachik ITA 2.12.41
13. Fred Musobo UGA 2.13.42
14. Geoffrey Kirui KEN 2.13.54

/div>

Moukarinheitto

Naiset 28.9.2019

1. DeAnna Price USA 77,54
2. Joanna Fiodorow POL 76,35 PB
3. Wang Zheng CHN 74,76
4. Zalina Petrivskaja MDA 74,33
5. Irina Klimets UKR 73,56 PB
6. Alexandra Tavernier FRA 73,33
7. Hanna Skydan AZE 72,83
8. Luo Na CHN 72,04
9. Martina Hrasnova CZE 71,28
10. Hanna Malyshik BLR 71,24
11. Alena Sobaleva BLR 70,45
12. Gwen Berry USA X
 
 

Miehet 2.10.2019

1. Pawel Fajdek POL 80,50
2. Quentin Bigot FRA 78,19
3. Bence Halasz HUN 78,18
4. Wojciech Nowicki POL 77,69
5. Mykhaylo Kokhan UKR 77,39
6. Eivind Henriksen NOR 77,38
7. Javier Cienfuegos ESP 76,57
8. Hleb Dudarau BLR 76,00
9. Ashraf Amgad El Seify QAT 75,41
10. Nick Miller GBR 75,31
11. Rudy Winkler USA 75,20
12. Jevgeni Korotovski ANA 75,14

/div>

Pituushyppy

Miehet 28.9.2019

1. Tajay Gayle JAM 869
2. Jeff Henderson USA 839
3. Juan Miguel Echevarria CUB 834
4. Luvo Manyonga RSA 828
5. Ruswahl Samaai RSA 823 SB
6. Wang Jianan CHN 820 SB
7. Eusebio Caceres ESP 801
8. Yuki Hashioka JPN 797
9. Thobias Montler SWE 796
10. Miltiadis Tentoglou GRE 779
11. Shoutarou Shiroyama JPN 777
12. Steffin McCarter USA X
 
 

Naiset 6.10.2019

1. Malaika Mihambo GER 730 kk
2. Maryna Bekh-Romanchuk UKR 692
3. Ese Brume NGR 691
4. Tori Bowie USA 681
5. N Mironchyk-Ivanova BLR 676
6. Alina Rotaru ROU 671
7. Abigail Irozuru GBR 664
8. Chanice Porter JAM 656
9. Sha'keela Saunders USA 654
10. Brooke Stratton AUS 646
11. Shara Proctor GBR 643
12. Anasztazia Nguyen HUN 626

/div>

10 000m

Naiset 28.9.2019

1. Sifan Hassan NED 30.17,62
2. Letesenbet Gidey ETH 30.21,23
3. Agnes Jebet Tirop KEN 30.25,20
4. Rosemary Monica Wanjiru KEN 30.35,75
5. Hellen Obiri KEN 30.35,82
6. Senbere Teferi ETH 30.44,23
7. Susan Krumins NED 31.05,40
8. Marielle Hall USA 31.05,71
9. Molly Huddle USA 31.07,24
10. Emily Sisson USA 31.12,56
11. Hitomi Niiya JPN 31.12,99
12. Camille Buscomb NZL 31.13,21
 
 

Miehet 6.10.2019

1. Joshua Cheptegei UGA 26.48,36
2. Yomif Kejelcha ETH 26.49,34
3. Rhonex Kipruto KEN 26.50,32
4. Rodgers Kwemoi KEN 26.55,36
5. Andamlak Belihu ETH 26.56,71
6. Mohammed Ahmed CAN 26.59,35
7. Lopez Lomong USA 27.04,72
8. Yemaneberhan Crippa ITA 27.10,76
9. Hagos Gebrhiwet ETH 27.11,37
10 Shadrack Kipchirchir USA 27.24,74
11. Alex Korio KEN 27.28,74
12. Sondre Nordstad Moen NOR 28.02,18
13. Leonard Korir USA 28.05,73
14. Soufiane Bouchikhi BEL 28.15,43

/div>

100m

Miehet 28.9.2019

1. Christian Coleman USA 9,76 kk
2. Justin Gatlin USA 9,89
3. Andre De Grasse CAN 9,90
4. Akani Simbine RSA 9,93
5. Yohan Blake JAM 9,97
6. Zharnel Hughes GBR 10,03
7. Filippo Tortu ITA 10,07
8. Aaron Brown CAN 10,08
 
 

Naiset 29.9.2019

1. Shelly-Ann Fraser-Pryce JAM 10,71
2. Dina Asher-Smith GBR 10,83
3. Marie-Jose Talou CIV 10,90
4. Elaine Thompson JAM 10,93
5. Murielle Ahoure CIV 11,02
6. Jonielle Smith JAM 11,06
7. Teahna Daniels USA 11,19
Dafne Schippers NED dns

/div>

50km kävely

Miehet 29.9.2019

1. Yusuke Suzuki JPN 4.04.20
2. Joao Vieira POR 4.04.59
3. Evan Dunfee CAN 4.05.02
4. Niu Wenbin CHN 4.05.36
5. Luo Yadong CHN 4.06.49
6. Brendan Boyce IRL 4.07.46
7. Carl Dohmann GER 4.10.22
8. Jesus Angel Garcia ESP 4.11.28
9. Maryan Zakalnytskyy UKR 4.12.28
10. Narcis Stefan Mihaila ROM 4.13.56
11. Quentin Rew NZL 4.15.54
12. Ato Ibanez SWE 4.17.04

20. Jarkko Kinnunen FIN 4.25.36
Veli-Matti Partanen keskeytti.
 
 

Naiset 29.9.2019

1. Liang Rui CHN 4.23.26
2. Li Maocou CHN 4.26.40
3. Eleonora Anna Giorgi ITA 4.29.13
4. Olena Sobchuk UKR 4.33.38
5. Ma Faying CHN 4.34.56
6. Khrystyna Yudkina UKR 4.36.00
7. Magaly Bonilla ECU 4.37.03
8. Julia Takacs ESP 4.38.20
9. Paola Perez ECU 4.38.54
10. Maria Juarez ESP 4.39.28
11. Masumi Fuchise JPN 4.41.02
12. Nastassia Jatsevitsh BLR 4.44.01

Tiia Kuikka ei osallistunut flunssan takia

/div>

Seiväshyppy

Naiset 29.9.2019

1. Anzelika Sidorova ANA 495
2. Sandi Morris USA 490
3. Katerina Stefanidi GRE 485
4. Holly Brandshaw GBR 480
5. Alysha Newman CAN 480
6. Angelica Bengtsson SWE 480
7. Katie Nageotte USA 470
Robeilys Peinado VEN 470
Jennifer Suhr USA 470
Iryna Zhuk BLR 470
11. Yarisley Silva CUB 470
12. Ninon Guillon-Romarin FRA 470
13. Nikoleta Kiriakopoulou GRE 450
Li Ling CHN 450
Angelica Moser SUI 450
Tina Sutej SLO 450
17. Lisa Ryzih GER
 
 

Miehet 1.10.2019

1. Sam Kendricks USA 597
2. Armand Duplantis SWE 597
3. Piotr Lisek POL 587
4. Bo Kanda Lita Bähre GER 570
5. Thiago Braz BRA 570
6. Raphael Holzdeppe GER 570
Valentin Lavillenie FRA 570
8. Claudio Michel Stecchi ITA 570
9. Huang Bokai CHN 555
10. Augusto Dutra BRA 555
Cole Walsh USA 555
12. Ben Broeders BEL 555

/div>

Kolmiloikka

Miehet 29.9.2019

1. Christian Taylor USA 17,92
2. Will Claye USA 17,74
3. Hugues Fabrice Zango BUR 17,66
4. Pedro Pablo Pichardo POR 17,62
5. Christian Napoles CUB 17,38
6. Donald Scott USA 17,17
7. Alexis Copello AZE 17,10
8. Jordan A Diaz Fortun CUB 17,06
9. Wu Ruiting CHN 16,97
10. Fang Yaoqing CHN 16,65
11. Necati Er TUR 16,34
12. Almir Dos Santos BRA 15,01
 
 

Naiset 5.10.2019

1. Yulimar Rojas VEN 15,37
2. Shanieka Ricketts JAM 14,92
3. Caterina Ibarguen COL 14,73
4. Kimberly Williams JAM 14,64
5. Olga Saladukha UKR 14,52
6. Ana Peleteiro ESP 14,47
7. Keturah Orji USA 14,46
8. Patricia Mamona POR 14,40
9. Tori Franklin USA 14,08
10. Rouguy Diallo FRA 14,08
11. Andreea Panturoiu ROU 14,07
12. Kristiina Mäkelä FIN 13,99

/div>

Sekaviesti

Miehet/Naiset 29.9.2019

1. Yhdysvallat 3.09,34 (London, Felix, Okolo, Cherry)
2. Jamaika 3.11,78 (Allen, McGregor, James, Francis)
3. Bahrain 3.11,82 (Isah, Jamal, Naser, Abbas)
4. Iso-Britannia 3.12,27
5. Puola 3.12,33
6. Belgia 3.14,22
7. Intia 3.15,77
8. Brasilia 3.16,22

/div>

20km kävely

Naiset 29.9.2019

1. Liu Hong CHN 1.32.53
2. Qieyang Shenjie CHN 1.33.10
3. Yang Liujing CHN 1.33.17
4. Erica Rocha De Sena BRA 1.33.36
5. Sandra Lorena Arenas COL 1.34.16
6. Kumiko Okada JPN 1.34.36
7. Nanako Fujii JPN 1.34.50
8. Maria Pérez ESP 1.35.43
9. Ana Cabecinha POR 1.36.31
10. Jemima Montag AUS 1.36.54
11. Saskia Feige GER 1.37.14
12. Mirna Ortiz GUA 1.37.32
13. Antonella Palmisano ITA 1.37.36
14. Darya Paluektava BLR 1.37.42
 
 

Miehet 5.10.2019

1. Toshikazu Yamanishi JPN 1.26.34
2. Vasili Mizinov ANA 1.26.49
3. Perseus Karlström SWE 1.27.00
4. Christopher Linke GER 1.27.19
5. Salih Korkmaz TUR 1.27.35
6. Koki Ikeda JPN 1.29.02
7. Tom Bosworth GBR 1.29.34
8. Wang Kaihua CHN 1.29.52
9. Yin Jiaxing CHN 1.29.53
10. Eiki Takahashi JPN 1.30.04
11. Marius Ziukas LTU 1.30.22
12. Erick B Barrondo GUA 1.30.40
13. Caio Bonfim BRA 1.31.32
14. Massimo Stano ITA 1.31.36

/div>

Korkeushyppy

Naiset 30.9.2019

1. Maria Lasitskene ANA 204
2. Yaroslava Mahutshik UKR 204
3. Vashti Gunningham USA 200
4. Yulija Levtshenko UKR 200
5. Kamila Licwinko POL 198
6. Karyna Demidik BLR 196
7. Ana Simic CRO 193
8. Tynita Butts USA 193
9. Imke Onnen GER 189
10. Mirela Demireva BUL 189
11. Claire Orcel BEL 189
12. Svetlana Radzivil UZB 189
 
 

Miehet 4.10.2019

1. Mutaz Essa Barshim QAT 237
2. Mihail Akimenko ANA 235
3. Iija Ivanjuk ANA 235
4. Maksim Nedasekau BLR 233
5. Luis Enrique Zayas CUB 230
6. Brandon Starc AUS 230
7. Michael Manson CAN 230
8. Hup Wei Lee MAS 227
Gianmarco Tamberi ITA 227
10. Wang Yu CHN 224
11. Jeron Robinson USA 224
12. Luis Castro Rivera PUR 219

/div>

Kiekonheitto

Miehet 30.9.2019

1. Daniel Ståhl SWE 67,59
2. Fedrick Dacres JAM 66,94
3. Lukas Weisshaidinger AUT 66,82
4. Alin Alexandru Firfirica ROM 66,46
5. Apostolos Parellis CYP 66,32
6. Matthew Denny AUS 65,43
7. Ehsan Hadadi IRI 65,16
8. Martin Wierig GER 64,98
9. Simon Pettersson SWE 63,72
10. Ola Stunes Isene NOR 63,67
11. Sam Mattis USA 63,42
12. Andrius Gudzius LTU 61,55
 
 

Naiset 4.10.2019

1. Yaimé Perez CUB 69,17
2. Denia Caballero CUB 68,44
3. Sandra Perkovic CRO 66,72
4. Chen Yang CHN 63,38
5. Feng Bin CHN 62,48
6. Fernanda Martins BRA 62,44
7. Valarie Allman USA 61,82
8. Nadine Miller GER 61,55
9. Claudine Vita GER 60,77
10. Mélina Robert-Michon FRA 59,99
11. Kristin Pudenz GER 57,69
Laulauga Tausaga USA ei tulosta

/div>

3000m esteet

Naiset 30.9.2019

1. Beatrice Chepkoech KEN 8.57,84
2. Emma Coburn USA 9.02,35
3. Gesa Felicitas Krause GER 9.03,30
4. Winfred Mutile Yavi BRN 9.05,68
5. Peruth Chemutai UGA 9.11,08
6. Courtney Frerichs USA 9.11,27
7. Anna Emilie Moller DEN 9.13,46
8. Hyvin Kiyeng KEN 9.13,53
9. Luiza Gega ALB 9.19,93
10. Geneviere Gregson AUS 9.23,84
11. Mekides Abebe ETH 9.25,66
12. Marusa Mismas SLO 9.25,80
13. Karoline B Grovdal NOR 9.29,41
14. Genevieve Lalonde CAN 9.32,92
Celliphine C. Chespol KEN dnf
 
 

Miehet 4.10.2019

1. Conseslus Kipruto KEN 8.01,35
2. Lamecha Girma ETH 8.01,36
3. Soufiane El Bakkali MAR 8.03,76
4. Getnet Wale ETH 8.05,21
5. Djilali Bedrani FRA 8.05,23
6. Benjamin Kigen KEN 8.06,95
7. Abraham Kibiwot KEN 8.08,52
8. Hillary Bor USA 8.09,33
9. Leonard Kipkemoi Bett KEN 8.10,64
10. Stanley Kipkoech Kebenei USA 8.11,15
11. Fernando Carro ESP 8.12,31
12. Andrew Bayer USA 8.12,47

/div>

800m

Naiset 30.9.2019

1. Halimah Nakaayi UGA 1.58,04
2. Raevyn Rogers USA 1.58,18
3. Ajee Wilson USA 1.58,84
4. Winnie Nanyondo UGA 1.59,18
5. Eunice Jepkoech Sum KEN 1.59,71
6. Natoya Goule JAM 2.00,11
7. Rababe Arafi MAR 2.00,48
8. Ce'Aira Brown USA 2.02,97
 
 

Miehet 1.10.2019

1. Donavan Brazier USA 1.42,34
2. Amel Tuka BIH 1.43,47
3. Ferguson C. Rotich KEN 1.43,82
4. Bryce Hoppel USA 1.44,25
5. Wasley Vazquez PUR 1.44,48
6. Adrian Ben ESP 1.45,58
7. Marco Arop CAN 1.45,78
8. Clayton Murphy USA 1.47,84

/div>

400m aidat

Miehet 30.9.2019

1. Karsten Warholm NOR 47,42
2. Rai Benjamin USA 47,66
3. Abderrahman Samba QAT 48,03
4. Kyron McMaster IVB 48,10
5. TJ Holmes USA 48,20
6. Yasmine Copello TUR 48,25
7. Alison Dos Santos BRA 48,28
8. Abdelmalik Lahoulou ALG 49,46
 
 

Naiset 4.10.2019

1. Dalilah Muhammad USA 52,16 ME
2. Sydney McLaughlin USA 52,23
3. Rushell Clayton JAM 53,74
4. Lea Sprunger SUI 54,06
5. Zuzana Hejnova CZE 54,23
6. Ashley Spencer USA 54,45
7. Anna Ryzhykova UKR 54,45
8. Sage Watson CAN 54,82

/div>

5000m

Miehet 30.9.2019

1. Muktar Edris ETH 12.58,85
2. Selemon Barega ETH 12.59,70
3. Mohammed Ahmed CAN 13.01,11
4. Telahun Haile Bekele ETH 13.02,29
5. Jakob Ingebrigtsen NOR 13.02,93
6. Jacob Krop KEN 13.03,08
7. Paul Chelimo USA 13.04,60
8. N Kipkorir Kimeli KEN 13.05,27
9. Birhanu Balew BRN 13.14,66
10. Justyn Knigth CAN 13.26,63
11. Hassan Mead USA 13.27,05
12. Stewart McSweyn AUS 13.30,41
13. Henrik Ingebrigtsen NOR 13.36,25
14. Isaac Kimeli BEL 13.44,29
Filip Ingebrigtsen NOR dnf
 
 

Naiset 5.10.2019

1. Hellen Obiri KEN 14.26,72
2. Marget C. Kipkemboi KEN 14.27,49
3. Konstanze Klosterhalfen GER 14.28,43
4. Tsehay Gemechu ETH 14.29,60
5. Lilian K. Rengeruk KEN 14.36,05
6. Fantu Worku ETH 14.40,47
7. Laura Weightman GBR 14.44,57
8. Hawi Feysa ETH 14.44,92
9. Karissa Schweizer USA 14.45,18
10. Eilish McColgan GBR 14.46,17
11. Elinor Purrier USA 14.58,17
12. Camille Buscomb NZL 14.58,59
13. Andrea Seccafien CAN 14.59,95

/div>

200m

Miehet 1.10.2019

1. Noah Lyles USA 19,83
2. Andre De Grasse CAN 19,95
3. Alex Quinonez ECU 19,98
4. Adam Gemili GBR 20,03
5. Ramil Guliyev TUR 20,07
6. Aaron Brown CAN 20,10
7. Xie Zhenye CHN 20,14
8. Kyle Greaux TTO 20,39
 
 

Naiset 2.10.2019

1. Dina Asher-Smith GBR 21,88 NR
2. Brittany Brown USA 22,22
3. Mujinga Kambundji SUI 22,51
4. Anglerne Annelus USA 22,59
5. Dezerea Bryant USA 22,63
6. Gina Bass GAM 22,71
7. Ivet Lalova-Collio BUL 22,77
8. Tynia Gaither BAH 22,90

/div>

Keihäänheitto

Naiset 1.10.2019

1. Kelsey-Lee Barber AUS 66,56
2. Liu Shiying CHN 65,88
3. Lyu Huihui CHN 65,49
4. Christin Hussong GER 65,21
5. Kara Winger USA 63,23
6. Tatsiana Khaladovich BLR 62,54
7. Sara Kolak CRO 62,28
8. Annu Rani IND 61,12
9. Barbora Spotakova CZE 59,87
10. Martina Ratej SLO 58,98
11. Nikola Ogrodnikova CZE 57,24
12. Irena Sediva CZE 55,86
 
 

Miehet 6.10.2019

1. Anderson Peters GRN 86,89
2. Magnus Kirt EST 86,21
3. Johannes Vetter GER 85,37
4. Lassi Etelätalo FIN 82,49
5. Jakub Vadlejch CZE 82,19
6. Julian Weber GER 81,26
7. Marcin Krukowski POL 80,56
8. Kim Amb SWE 80,42
9. Norbert Rivasz-Toth HUN 79,73
10. Chao-Tsun Cheng TPE 77,99
11. Keshorn Walcott TTO 77,47
Julius Yego KEN ei tulosta

/div>

7-ottelu

Naiset 3.10.2019

1. Katarina Johnson-Thompson GBR 6981
2. Nafissatou Thiam BEL 6677
3. Verena Preiner AUT 6560
4. Erica Bougard USA 6470
5. Kendell Williams USA 6415
6. Nadine Broersen NED 6392
7. Emma Oosterwegel NED 6250
8. Odile Ahouanwanou BEN 6210
9. Geraldine Ruckstuhl SUI 6159
10. Ekaterina Voronina UZB 6099
11. Hanne Maudens BEL 6088
12. Chari Hawkins USA 6073
13. Annie Kunz USA 6067

Maria Huntington keskeytti

/div>

10-ottelu

Miehet 3.10.2019

1. Niklas Kaul GER 8691
2. Maicel Uibo EST 8604
3. Damian Warner CAN 8529
4. Ilja Shkurenjov ANA 8494
5. Pierce Lepage CAN 8445
6. Janek Öiglane EST 8297
7. Pieter Braun NED 8222
8. Solomon Simmons USA 8151
9. T Van Der Plaetsen BEL 8125
10. Tim Novak GER 8122
11. Cedric Dubler AUS 8101
12. Pawel Wiesiolek POL 8064
13. Vitali Zhuk BLR 8058

/div>

Kuulantyönto

Naiset 3.10.2019

1. Gong Lijiao CHN 19,55
2. Danniel Thomas-Dodd JAM 19,47
3. Christina Schwanitz GER 19,17
4. Maggie Ewen USA 18,93
5. Anita Marton HUN 18,86
6. Aliona Dubitskaya BLR 18,86
7. Chase Ealey USA 18,82
8. Brittany Crew CAN 18,55
9. Michelle Carter USA 18,41
10. Paulina Guba POL 18,02
11. Sophie McKinna GBR 17,99
12. Dimitriana Surdu MDA 17,64
 
 

Miehet 5.10.2019

1. Joe Kovacs USA 22,91
2. Ryan Crouser USA 22,90
3. Tomas Walsh NZL 22,90
4. Darlan Romani BRA 22,53
5. Darrell Hill USA 21,65
6. Konrad Bukowiecki POL 21,46
7. Jacko Gill NZL 21,45
8. Chukwuebuka Enekwechi NGR 21,18
9. Tim Nedow CAN 20,85
10. Tomas Stanek CZE 20,79
11. Filip Mihaljevic CRO 20,48
Armin Sinancevic SRB ei tulosta

/div>

400m

Naiset 3.10.2019

1. Salwa Eid Naser BRN 48,14
2. Shaunae Miller-Uibo BAH 48,37
3. Sherika Jackson JAM 49,47
4. Wadeline Jonathas USA 49,60
5. Phyllis Francis USA 49,61
6. Stephenie Ann McPherson JAM 50,89
7. Justyna Siety-Ersetic POL 50,95
8. Iga Baumgart-Witan POL 51,29
 
 

Miehet 4.10.2019

1. Steven Gardiner BAH 43,48
2. Anthony Jose Zambrano COL 44,15
3. Fred Kerley USA 44,17
4. Demish Gaye JAM 44,46
5. Kirani James GRN 44,54
6. Emmanuel Kipkurui Korir KEN 44,94
7. Machel Cedenio TTO 45,30
8. Akeem Bloomfield JAM 45,36

/div>

1500m

Naiset 5.10.2019

1. Sifan Hassan NED EE 3.51,95
2. Faith Kipyegon KEN 3.54,22
3. Gudaf Tsegay ETH 3.54,38
4. Shelby Houlihan USA 3.54,99
5. Laura Muir GBR 3.55,76
6. G. Debues-Stafford CAN 3.56,12
7. Winny Chebet KEN 3.58,20
8. Jenny Simpson USA 3.58,42
9. Rababe Arafi MAR 3.59,93
10. Ciara Mageean IRL 4.00,15
11. Winnie Nanyondo UGA 4.00,63
12. Nikki Hiltz USA 4.06,68
 
 

Miehet 6.10.2019

1. Timothy Cheruiyot KEN 3.29,26
2. Taoufik Makhloufi ALG 3.31,38
3. Marcin Lewandowski POL 3.31,46
4. Jakob Ingebrigtsen NOR 3.31,70
5. Jake Wightman GBR 3.31,87
6. Josh Kerr GBR 3.32,52
7. Ronald Kwemoi KEN 3.32,72
8. Matthew Centrowitz USA 3.32,81
9. Kalle Berglund SWE 3.33,70
10. Craig Engels USA 3.34,24
11. Neil Gourley GBR 3.37,30
12. Youssouf Hiss Bachir DJI 3.37,96

/div>

4x100m

Miehet 5.10.2019

1. Yhdysvallat 37,10 (Coleman/Gatlin/Rodgers/Lyles)
2. Iso-Britannia 37,36 (Gemili/Hughes/Kilty/Mitchell-Blake)
3. Japani 37,43 (Tada/Shiraishi/Kiryu/Sani Brown)
4. Brasilia 37,72
5. Etelä-Afrikka 37,73
6. Kiina 38,07
Hollanti (37,80) dq
Ranska dnf
 
 

Naiset 5.10.2019

1. Jamaika 41,44 (Whyte/Fraser-Pryce/Smith/Jackson)
2. Iso-Britannia 41,85 (Philip/Asher-Smith/Nelson/Neita)
3. Yhdysvallat 42,10 (Bryant/Daniels/Akinosun/Parker)
4. Sveitsi 42,18
5. Saksa 42,48
6. Trinidad ja Tobago 42,71
7. Italia 42,98
8. Kiina dq

/div>

100m aidat

Naiset 6.10.2019

1. Nia Ali USA 12,34
2. Kendra Harrison USA 12,46
3. Danielle Williams JAM 12,47
4. Tobi Amusan NGR 12,49
5. Andrea Carolina Vargas CRC 12,64 NR
6. Nadine Visser NED 12,66
7. Janeek Brown JAM 12,88
Megan Tapper JAM dnf

/div>

4x400m

Miehet 6.10.2019

1. Yhdysvallat 2.56,69 (Kerley/Cherry/London/Benjamin)
2. Jamaika 2.57,90 (Bloomfield/Allen/Thomas/Gaye)
3. Belgia 2.58,78 (Sacoor/Vanderbemden/D Borlee/K Borlee)
4. Kolumbia 2.59,50
5. Trinidad ja Tobago 3.00,74
6. Italia 3.02,78
7. Ranska 3.03,06
Iso-Britannia dnf
 
 

Naiset 6.10.2019

1. Yhdysvallat 3.18,92 (Francis/McLaughlin/Muhammad/Jonathas)
2. Puola 3.21,89 (Baumgart-Witan/Wyciszkiewicz/
Holub-Kowalik/Swiety-Ersetic)
3. Jamaika 3.22,37 (Le-Roy/James/McPherson/Jackson)
4. Iso-Britannia 3.23,02
5. Kanada 3.25,91
6. Belgia 3.27,15
7. Ukraina 3.27,48
8. Hollanti 3.27,89

/div>

Yleisurheilun MM 2022 - Live Stream & Televisiointi

Yleisurheilun MM-kisat näytetään Suomessa kaikelle kansalle YLE:n kanavilta. YLE näyttää yleisurheilun mm-kisat televisiossa vuoteen 2023 saakka.

Suomalaiset yleisurheilun MM-kisoissa

Suomella on hieno historia yleisurheilun arvokisoissa, joskin viime vuosina menestys on jäänyt laihemmaksi. Suomelta kuitenkin löytyy historian saatossa monia maailmanmestareita ja mitalisteja. Suomi on osallistunut kaikkiin MM-kisoihin ja kerännyt niistä yhteensä 21 mitalia: 7 kultaa, 8 hopeaa ja 6 pronssia.

Suomalaiset yleisurheilun maailmanmestarit

Urheilija
Laji
Tulos
Missä?
Tero Pitkämäki
Keihäänheitto
90,33
Osaka 2007
Aki Parviainen
Keihäänheitto
89,52
Sevilla 1999
Valentin Kononen
50km kävely
3.43.32
Göteborg 1995
Sari Essayah
10km kävely
42.59
Stuttgart 1993
Kimmo Kinnunen
Keihäänheitto
90,82
Tokio 1991
Seppo Räty
Keihäänheitto
83,54
Rooma 1987
Tiina Lillak
Keihäänheitto
70,82
Helsinki 1983



Suomalaiset yleisurheilun hopeamitalistit



Suomalaiset yleisurheilun pronssimitalistit