Yleisurheilun Timanttiliiga 2019


Yleisurheilun Timanttiliiga - Katso ohjelma, aikataulu ja lajit! Kesällä 2019 nähdään kolmas näytös nykymuotoisesta Timanttiliigasta. Yhdeksän miljoonan dollarin palkintopotista taistelee myös suomalaisurheilijoita.


Yleisurheilun Timanttiliiga on kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n vuosittain järjestämä turnaus, tai sarja, missä kilpailevat maailman parhaat urheilijat. Timanttiliiga syntyi vanhan Kultainen liiga -sarjan tilalle.

Lue myös: 20€ kierrätysvapaa ilmaisveto!
Royal Panda tarjoaa suomalaispelaajille tällä hetkellä 20€ ilmaisvedon ilman kierrätystä. Voit lukea lisää ilmaisvedosta Royal Pandan arvostelusta

Timanttiliigan tarkoituksena on saada yleisurheilun huipputapahtumia ympäri vuoden, mutta samalla myös markkinoida lajia maailmanlaajuisesti. Tämän vuoksi kilpailuja käydäänkin laajalta kaikilla pallonpuoliskoilla toisin kuin Kultaisessa liigassa, minkä osakilpailuja nähtiin vain Euroopassa.

Vihjeet Timanttiliigan vedonlyöntiin


Veikkausbonukset tarjoaa myös vedonlyöntivihjeet Timanttiliigan tapahtumiin! Poimimme parhaita helmiä ennen kaikkea H2H- ja voittajavetokohteista.


Timanttiliiga 2019 - Ohjelma, aikataulu ja lajit


Timanttiliigan osakilpailut:

  • 3.5. Doha
  • 18.5. Shanghai
  • 30.5. Tukholma
  • 6.6. Rooma
  • 13.6. Oslo
  • 16.6 Rabat
  • 30.6. Eugene
  • 5.7. Lausanne
  • 12.7. Monaco
  • 20.-21.7. Lontoo
  • 18.8 Birmingham
  • 24.8. Pariisi
  • 29.8 Zürich
  • 6.9 Bryssel
IAAF World Challenge:

  • 4.5. Kingston
  • 18.5. Braganca Paulista
  • 19.5. Osaka
  • 9.6. Hengelo
  • 11.6. Turku (Paavo Nurmi Games)
  • 20.6. Ostrava
  • 7.7. Madrid
  • 1.9. Berliini
  • 3.9. Zagreb


Parhaat vedonlyöntisivustot yleisurheiluun


Arvostelu

Bonus

Kierrätys

Pelaa

1.888sport - Lue arvostelu888sport100% bonus 100€ asti6x bonusPelaa nyt
Casino Winner - Lue arvosteluCasino Winner100% bonus 25€ saakka1x (T+B)Pelaa nyt
3.Betsson - Lue arvosteluBetsson100% bonus 100€ asti6x bonusPelaa nyt
4.NordicBet - Lue arvosteluNordicBet100% bonus 100€ asti6x bonusPelaa nyt
5.Betfair - Lue arvosteluBetfair100% bonus 100€ asti3x (T+B)Pelaa nyt
6.Mr Green - Lue arvosteluMr Green200€ voitontehostusEi kierrätystä!Pelaa nyt
7.Coolbet - Lue arvosteluCoolbet100% / 150€ tai 400% / 40€6x bonusPelaa nyt
8.Unibet - Lue arvosteluUnibet100% bonus 100€ asti4x bonusPelaa nyt
9.Mobilebet - Lue arvosteluMobilebet300% / 60€ tai 100% / 300€8x(T+B)Pelaa nyt


Timanttiliiga osakilpailut 2019


Doha, Qatar

3. toukokuuta

Miehet: 200m, 800m, 1500m, 3000m esteet, seiväshyppy, kuula, kiekko
Naiset: 200m, 800m, 3000m, 100m aidat, 400m aidat, pituushyppy, korkeushyppy

Shanghai, Kiina

18. toukokuuta

Miehet: 100m, 400m, 5000m, 110m aidat, 400m aidat, pituuhyppy, korkeushyppy, keihäs
Naiset: 100m, 400m, 1500m, 3000m esteet, seiväshyppy, kuula, keihäs

Tukholma, Ruotsi

30. toukokuuta

Miehet: 200m, 400m, 1500m, 400m aidat, seiväshyppy, pituushyppy, kiekko
Naiset: 200m, 800m, 5000m, 100m aidat, korkeushyppy, kiekko

Rooma, Italia

6. kesäkuuta

Miehet: 200m, 800m, 5000m, 110m aidat, korkeushyppy, kolmiloikka, kuula
Naiset: 100m, 400m, 1500m, 400m aidat, seiväshyppy, pituushyppy, keihäs

Oslo, Norja

13. kesäkuuta

Miehet: 100m, dream mile, 5000m, 400m aidat, seiväshyppy, keihäs
Naiset: 200m, 100m aidat, 400m aidat, 3000m esteet, korkeushyppy, kolmiloikka, kuula

Rabat, Marokko

16. kesäkuuta

Miehet: 200m, 800m, 110m aidat, 3000m esteet, korkeushyppy, pituushyppy, kiekko
Naiset: 100m, 400m, 800m, 1500m, seiväshypy, kiekko

Eugene, Yhdysvallat

30. kesäkuu

Miehet: 100m, 400m, 1500m, 110m aidat, 400m aidat, seiväshyppy, kuula
Naiset: 200m, 800m, 5000m, 3000m esteet, korkeushyppy, kuula

Lausanne, Sveitsi

5. heinäkuuta

Miehet: 200m, 800m, 1500m, 5000m, 110m aidat, seiväshyppy, pituushyppy
Naiset: 100m, 400m, 400m aidat, korkeushyppy, kolmiloikka, kuula, keihäs

Monaco

12. heinäkuuta

Miehet: 100m, 400m, 800m, 3000m esteet, seiväshyppy, kolmiloikka, keihäs
Naiset: 200m, 1500m, 100m aidat, 400m aidat, korkeushyppy, kolmiloikka

Lontoo, Iso-Britannia

20. heinäkuuta

Miehet: 100m, 400m, 800m, korkeushyppy, kolmiloikka, kiekko
Naiset: 100m, 400m, 1500m, 5000m, 100m aidat, 400m aidat, seiväshyppy, pituushyppy, keihäs

Birmingham, Iso-Britannia

18. elokuuta

Miehet: 100m, 400m, 400m aidat, korkeushyppy, keihäs
Naiset: 200m, 800m, 1500m, 100m aidat, 3000m esteet, seiväshyppy, pituushyppy, kiekko

Pariisi, Ranska

24. elokuuta

Miehet: 200m, 1500m, 110m aidat, 400m aidat, 3000m esteet, korkeushyppy, kolmiloikka, kuula
Naiset: 100m, 400m, 800m, seiväshyppy, kolmiloikka, kiekko

Zürich, Sveitsi (1. Finaali)

29. elokuuta

Miehet: 100m, 800m, 5000m, 400m aidat, korkeushyppy, seiväshyppy, pituushyppy, keihäs
Naiset: 200m, 400m, 1500m, 400m aidat, 3000m esteet, kolmiloikka, kuula, keihäs

Bryssel, Belgia (2. Finaali)

6. syyskuuta

Miehet: 200m, 400m, 1500m, 110m aidat, 3000m esteet, kolmiloikka, kuula, kiekko
Naiset: 100m, 800m, 5000m, 100m aidat, pituushyppy, seiväshyppy, korkeushyppy, kiekko

Timanttiliiga 2019 - Palkintorahat ja Diamond Trophy -pysti


Timanttiliigan henki on vuonna 2019 lähivuosilta tuttu. Osakilpailuista saa pisteitä, joilla voi lunastaa paikkansa Zürichin ja Brysselin finaaleihin.

Jokaisessa “karsintaosakilpailussa” parhaat urheilijat keräävät rahapotit sekä pisteet. Kahdeksan parasta saa pisteitä yksinkertaisella systeemillä: voittaja kahdeksan, toiseksi sijoittunut seitsemän, kolmanneksi sijoittunut kuusi ja niin edelleen.

Karsinnoissa eniten pisteitä keränneet pääsevät finaaliosakilpailuun, missä voittanut kerää isoimman rahapotin sekä Diamond Trophy -lajipokaalin.

Finaali on jaettu kahteen osaan. Ensimmäiset 16 lajia käydään Zürichissa 29. elokuuta ja seuraavat 16 lajia 6. syyskuuta Brysselissä.

Timanttiliiga 2019 - Vedonlyönti


Timanttiliigaan voi lyödä vetoja useammilla vedonlyöntisivustoilla netissä. Tarjolla on kertoimia usein voittajavetoon ja h2h-sijoituksiin. H2H-vedoissa siis tehtävänäsi on veikata, kumpi urheilijoista sijoittuu paremmin.

Timanttiliigan kilpailuihin kertoimet tulevat julki verrattain melko myöhään, kun lähtölistat ovat kaikkiin lajeihin selvillä. Hyviä vedonlyöntisivustoja yleisurheilun vedonlyöntiin on muun muassa Mr Green ja Nopeampi.com. Lisäksi NordicBet tarjoaa usein yhdessä Betsafen kanssa paljon kertoimia varsinkin yleisurheilun arvokisoihin.

Kertoimet vaihtelevat yleisurheiluun paljon, eikä vedonvälittäjillä tunnu aina olevan myöskään ihan yhtenäistä linjaa. Esimerkiksi Rion Olympialaisissa nähtiin harvinaislaatuinen arbitraasi-tilanne, missä pelaajilla ei ollut mahdollisuutta hävitä! Olemalla hereillä yleisurheilun kisoissa, voit napata samanlaisia varmoja voittoja!

Timanttiliiga 2019 - Televisointi


Timanttiliigan kilpailut ja IAAF:n World Challenge -kilpailut lähettää Suomessa ainakin vuoden 2019 loppuun C More -maksukanavat. Vapailta kanavilta Timanttiliigaa ei siis ikävä kyllä voi seurata. CMorella Timanttiliigan kilpailuja selostaa Mika Saukkonen, Antero Mertaranta ja asiantuntijoina mm. Mika Järvinen. Asiantuntijoina nähdään varmasti muitakin yleisurheilumaailman henkilöitä, kuten viime vuonna asiantuntijatehtävissä ollut Tommi Evilä.

Timanttiliiga 2019 - Tulokset


Dohan osakilpailu - tulokset


Miehet


200m
1. Ramil GULIYEV TUR 19.99
2. Alex QUIÑÓNEZ ECU 20.19
3. Aaron BROWN CAN 20.20
4. Jereem RICHARDS TTO 20.21
5. Alonso EDWARD PAN 20.56
6. Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 20.83
7. Leon REID IRL 20.93
8. Jaber Hilal AL MAMARI QAT 21.47
9. Owaab BARROW QAT 21.55
800m
1. Nijel AMOS BOT 1:44.29
2. Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:44.50
3. Donavan BRAZIER USA 1:44.70
4. Abubaker Haydar ABDALLA QAT 1:44.82
5. Jonathan KITILIT KEN 1:44.97
6. Cornelius TUWEI KEN 1:45.39
7. Adam KSZCZOT POL 1:45.60
8. Wyclife KINYAMAL KEN 1:45.66
9. Álvaro DE ARRIBA ESP 1:45.94
10. Jamal HAIRANE QAT 1:46.27
11. Rabi Mohamoud MUBARAK QAT 1:46.40
12. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:46.77
13. Abdirahman Saeed HASSAN QAT 1:48.52
Bram SOM NED DNF


1500m
1. Elijah Motonei MANANGOI KEN 3:32.21
2. Timothy CHERUIYOT KEN 3:32.47
3. Bethwell BIRGEN KEN 3:33.12
4. Vincent KIBET KEN 3:33.21
5. Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:33.31
6. Ronald KWEMOI KEN 3:33.99
7. George Meitamei MANANGOI KEN 3:34.00
8. Brahim KAAZOUZI MAR 3:34.57
9. Ryan GREGSON AUS 3:35.10
10. Abdelaati IGUIDER MAR 3:36.28
11. Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:36.35
12. Muhand Khamis SAIFELDIN QAT 3:43.62
13. Idriss Moussa YOUSSOUF QAT 3:50.92
Jackson Mumbwa KIVUVA KEN DNF
Timothy SEIN KEN DNF
3000m Aidat
1. Soufiane EL BAKKALI MAR 8:07.22
2. Hillary BOR USA 8:08.41
3. Leonard Kipkemoi BETT KEN 8:08.61
4. Chala BEYO ETH 8:10.55
5. Abraham KIBIWOT KEN 8:12.42
6. Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:13.59
7. Nicholas Kiptanui BETT KEN 8:16.66
8. Benjamin KIGEN KEN 8:19.57
9. Kennedy NJIRU KEN 8:21.62
10. Barnabas KIPYEGO KEN 8:21.67
11. Emmanuel KIPRONO KEN 8:25.35
12. Andrew BAYER USA 8:27.80
13. Hailemariyam AMARE ETH 8:30.72
14. Amos KIRUI KEN 8:32.35
15. Mounaime SASSIOUI MAR 8:43.16
16. Yaser Salem BAGHARAB QAT 8:45.83
17. Muhyadin ISMAIL SOM 8:50.82
Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF


Seiväshyppy
1. Sam KENDRICKS USA 5.80
2. Thiago BRAZ BRA 5.71
3. Seito YAMAMOTO JPN 5.61
4. Piotr LISEK POL 5.46
4. Ernest John OBIENA PHI 5.46
6. Charlie MYERS GBR 5.46
7. Konstantinos FILIPPIDIS GRE 5.46
7. Bo Kanda LITA BAEHRE GER 5.46
9. Stanley JOSEPH FRA 5.31
Andrew IRWIN USA NM
Kuula
1. Ryan CROUSER USA 22.13
2. Tomas WALSH NZL 22.06
3. Darlan ROMANI BRA 21.60
4. Darrell HILL USA 21.28
5. Michał HARATYK POL 21.18
6. Joe KOVACS USA 20.83
7. Tomáš STANĚK CZE 20.61
8. Konrad BUKOWIECKI POL 20.46
9. Meshari Saad SUROOR KUW 18.07


Kiekko
1 Daniel STÅHL SWE 70.56
2 Lukas WEISSHAIDINGER AUT 66.90
3 Ehsan HADADI IRI 66.78
4 Reggie JAGERS III USA 64.89
5 Christoph HARTING GER 64.49
6 Piotr MAŁACHOWSKI POL 64.45
7 Mason FINLEY USA 63.52
8 Ola STUNES ISENE NOR 62.63
9 Moaaz Mohamed IBRAHIM QAT 58.98



Naiset


200m
1. Dina ASHER-SMITH GBR 22.26
2. Jamile SAMUEL NED 22.90
3. Blessing OKAGBARE NGR 23.14
4. Kyra JEFFERSON USA 23.15
5. Ángela Gabriela TENORIO ECU 23.28
6. Jeneba TARMOH USA 23.39
7. Phyllis FRANCIS USA 23.47
8. Sarah ATCHO SUI 23.89
Shannon HYLTON GBR DQ
800m
1. Caster SEMENYA RSA 1:54.98
2. Francine NIYONSABA BDI 1:57.75
3. Ajee WILSON USA 1:58.83
4. Nelly JEPKOSGEI KEN 1:59.00
5. Raevyn ROGERS USA 1:59.07
6. Margaret Nyairera WAMBUI KEN 2:00.61
7. Habitam ALEMU ETH 2:00.61
8. Natoya GOULE JAM 2:00.96
9. Lynsey SHARP GBR 2:01.51
10. Mahlet MULUGETA ETH 2:02.14
11. Olha LYAKHOVA UKR 2:03.38
Noélie YARIGO BEN DNF


3000m
1. Hellen OBIRI KEN 8:25.60
2. Genzebe DIBABA ETH 8:26.20
3. Lilian Kasait RENGERUK KEN 8:29.02
4. Beatrice CHEPKOECH KEN 8:29.83
5. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KEN 8:29.89
6. Gloriah KITE KEN 8:29.91
7. Gudaf TSEGAY ETH 8:30.65
8. Yasemin CAN TUR 8:33.29
9. Lemlem HAILU ETH 8:34.03
10. Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 8:34.65
11. Loice CHEMNUNG KEN 8:40.08
12. Ejgayehu TAYE ETH 8:40.96
13. Hyvin KIYENG KEN 8:44.59
14. Hanna KLEIN GER 8:45.00
15. Meskerem MAMO ETH 8:48.26
16 Beatrice CHEBET KEN 8:49.05
17. Mary KURIA KEN 8:49.16
18. Eva CHERONO KEN 8:50.22
Winny CHEBET KEN DNF
100m Aidat
1. Danielle WILLIAMS JAM 12.66
2. Tobi AMUSAN NGR 12.73
3. Sharika NELVIS USA 12.78
4. Christina CLEMONS USA 12.83
5. Jasmine CAMACHO-QUINN PUR 12.85
6. Elvira HERMAN BLR 12.88
7. Brianna MCNEAL USA 12.94
8. Amber HUGHES USA 12.97
9. Isabelle PEDERSEN NOR 13.26


400m Aidat
1. Dalilah MUHAMMAD USA 53.61
2. Ashley SPENCER USA 54.72
3. Anna RYZHYKOVA UKR 54.82
4. Janieve RUSSELL JAM 55.28
5. Lauren WELLS AUS 55.60
6. Meghan BEESLEY GBR 56.01
7. Wenda NEL RSA 56.16
8. Zenéy VAN DER WALT RSA 56.45
9. Yadisleidis PEDROSO ITA 57.20
Korkeushyppy
1. Yaroslava MAHUCHIKH UKR 1.96
2. Mirela DEMIREVA BUL 1.91
2. Erika KINSEY SWE 1.91
2. Ana ŠIMIĆ CRO 1.91
5. Levern SPENCER LCA 1.88
6. Airiné PALŠYTÉ LTU 1.88
7. Elena VALLORTIGARA ITA 1.85
8. Nicola MCDERMOTT AUS 1.85
8. Svetlana RADZIVIL UZB 1.85


Pituushyppy
1. Caterine IBARGUEN COL 6.76 +0.5
2. Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.74 +0.4
3. Brooke STRATTON AUS 6.73 +0.1
4. Lorraine UGEN GBR 6.62 0.0
5. Christabel NETTEY CAN 6.55 -0.1
6. Naa ANANG AUS 6.52 +0.3
7. Sha'keela SAUNDERS USA 6.37 -0.3
8. Shara PROCTOR GBR 6.35 +0.3
9. Tianna BARTOLETTA USA 5.92 -0.1



Shanghain osakilpailu - tulokset


Miehet


100m
1. Noah LYLES USA 9.86
2. Christian COLEMAN USA 9.86
3. Akani SIMBINE RSA 9.95
4. Reece PRESCOD GBR 9.97
5. Bingtian SU CHN 10.05
6. Zhenye XIE CHN 10.09
7. Isiah YOUNG USA 10.14
8. Michael RODGERS USA 10.15
9. Tyquendo TRACEY JAM 10.18
200m
1. Aaron BROWN CAN 20.07
2. Andre DE GRASSE CAN 20.21
3. Clarence MUNYAI RSA 20.37
4. Kyle GREAUX TTO 20.40
5. Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 20.60
6. Alonso EDWARD PAN 20.62
7. Jak Ali HARVEY TUR 20.96
8. Kei TAKASE JPN 21.43


400m
1. Fred KERLEY USA 44.81
2. Michael CHERRY USA 45.48
3. Nathan STROTHER USA 45.52
4. Nathon ALLEN JAM 45.73
5. Bralon TAPLIN GRN 45.93
6. Yuang WU CHN 47.13
Isaac MAKWALA BOT DNF
5000m
1. Yomif KEJELCHA ETH 13:04.16
2. Selemon BAREGA ETH 13:04.71
3. Hagos GEBRHIWET ETH 13:04.83
4. Birhanu BALEW BRN 13:05.04
5. Telahun Haile BEKELE ETH 13:05.94
6. Nicholas Kipkorir KIMELI KEN 13:06.16
7. Joshua CHEPTEGEI UGA 13:06.68
8. Stanley Waithaka MBURU KEN 13:08.97
9. Chala REGASA ETH 13:12.71
10. Richard YATOR KEN 13:13.24
11. Soufiyan BOUQANTAR MAR 13:13.68
12. Paul CHELIMO USA 13:13.94
13. Mogos TUEMAY ETH 13:15.04
14. Nibret MELAK ETH 13:15.35
15. Stephen KISSA UGA 13:19.85
16. Hassan MEAD USA 13:23.15
17. Albert ROP BRN 13:29.88
18. Jianhua PENG CHN 14:24.63
Abdelaati IGUIDER MAR DNF
Cornelius KIPLANGAT KEN DNF
Bram SOM NED DNF


110m aidat
1. Omar MCLEOD JAM 13.12
2. Wenjun XIE CHN 13.17
3. Sergey SHUBENKOV ANA 13.28
4. Orlando ORTEGA ESP 13.28
5. Freddie CRITTENDEN USA 13.36
6. Andrew POZZI GBR 13.39
7. Milan TRAJKOVIC CYP 13.41
8. Antonio ALKANA RSA 13.47
9. Jianhang ZENG CHN 13.71
400m aidat
1. Abderrahman SAMBA QAT 47.27
2. Rai BENJAMIN USA 47.80
3. Thomas BARR IRL 49.41
4. Patryk DOBEK POL 49.64
5. Rasmus MÄGI EST 50.06
6. Takatoshi ABE JPN 50.27
7. Marcio TELES BRA 50.90
8. Zhiqiang FENG CHN 52.11


Korkeushyppy
1. Yu WANG CHN 2.28
2. Maksim NEDASEKAU BLR 2.28
3. Ilya IVANYUK ANA 2.28
4. Jeron ROBINSON USA 2.25
4. Brandon STARC AUS 2.25
4. Jamal WILSON BAH 2.25
7. Majd Eddin GHAZAL SYR 2.25
8. Michael MASON CAN 2.22
9. Mateusz PRZYBYLKO GER 2.22
10. Bohdan BONDARENKO UKR 2.19
Bryan MCBRIDE USA NM
Donald THOMAS BAH DNS
Pituushyppy
1. Tajay GAYLE JAM 8.24 +0.1
2. Jianan WANG CHN 8.16 +0.1
3. Ruswahl SAMAAI RSA 8.14 -0.2
4. Yaoguang ZHANG CHN 7.98 +0.7
5. Miltiadis TENTOGLOU GRE 7.97 -0.2
6. Zarck VISSER RSA 7.90 +0.1
7. Changzhou HUANG CHN 7.90 -0.2
8. Emiliano LASA URU 7.85 +0.2
9. Zack BAZILE USA 7.55 -0.1
Damar FORBES JAM NM


Keihäs
1. Andreas HOFMANN GER 87.55
2. Chao-Tsun CHENG TPE 87.12
3. Marcin KRUKOWSKI POL 84.51
4. Thomas RÖHLER GER 82.95
5. Qizhen LIU CHN 80.35
6. Jakub VADLEJCH CZE 80.00
7. Julius YEGO KEN 77.82
8. Qun MA CHN 74.11 1
Petr FRYDRYCH CZE NM
Bryan MCBRIDE USA NM
Donald THOMAS BAH DNS


Naiset


100m
1. Aleia HOBBS USA 11.03
2. Blessing OKAGBARE NGR 11.07
3. Elaine THOMPSON JAM 11.14
4. Vitoria Cristina ROSA BRA 11.16
5. Jenna PRANDINI USA 11.19
6. Xiaojing LIANG CHN 11.22
7. Michelle-Lee AHYE TTO 11.23
8. Yongli WEI CHN 11.40
9. Ashley HENDERSON USA 11.53
400m
1. Salwa Eid NASER BRN 50.65
2. Sydney MCLAUGHLIN USA 50.78
3. Christine BOTLOGETSWE BOT 51.29
4. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 51.39
5. Jessica BEARD USA 51.40
6. Lisanne DE WITTE NED 51.80
7. Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 51.85
8. Shakima WIMBLEY USA 52.69
9. Guifen HUANG CHN 54.17


1500m
1. Rababe ARAFI MAR 4:01.15
2. Gudaf TSEGAY ETH 4:01.25
3. Winnie NANYONDO UGA 4:01.39
4. Dawit SEYAUM ETH 4:01.40
5. Sifan HASSAN NED 4:01.91
6. Axumawit EMBAYE ETH 4:01.95
7. Winny CHEBET KEN 4:02.94
8. Alemaz SAMUEL ETH 4:03.79
9. Alexa EFRAIMSON USA 4:04.53
10. Nelly JEPKOSGEI KEN 4:05.07
11. Georgia GRIFFITH AUS 4:05.39
12. Esther CHEBET UGA 4:07.75
13. Xiaoqian ZHENG CHN 4:15.21
14. Emily LIPARI USA 4:19.94
15. Kristiina MÄKI CZE 4:24.86
Josephine Chelangat KIPLANGAT KEN DNF
Morgan MITCHELL AUS DNF
3000m aidat
1. Beatrice CHEPKOECH KEN 9:04.53
2. Celliphine Chepteek CHESPOL KEN 9:11.10
3. Peruth CHEMUTAI UGA 9:17.78
4. Winfred Mutile YAVI BRN 9:19.63
5. Mercy CHEPKURUI KEN 9:23.59
6. Maruša MIŠMAŠ SLO 9:29.48
7. Geneviève LALONDE CAN 9:29.82
8. Fancy CHERONO KEN 9:31.00
9. Shuangshuang XU CHN 9:33.89
10. Luiza GEGA ALB 9:34.94
11. Weynshet ANSA ETH 9:43.32
12. Mel LAWRENCE USA 9:44.36
13. Lucie SEKANOVÁ CZE 9:49.23
14. Özlem KAYA TUR 9:58.95
Viktória GYÜRKÉS HUN DNF
Caroline TUIGONG KEN DNF


Seiväs
1. Katerina STEFANIDI GRE 4.72
2. Nikoleta KIRIAKOPOULOU GRE 4.72
2. Ling LI CHN 4.72
4. Sandi MORRIS USA 4.72
5. Katie NAGEOTTE USA 4.62
6. Iryna ZHUK BLR 4.52
7. Alysha NEWMAN CAN 4.52
8. Holly BRADSHAW GBR 4.42
9. Annie RHODES-JOHNIGAN USA 4.42
10. Huiqin XU CHN 4.27
Kristen LELAND USA NM
Kuula
1. Chase EALEY USA 19.58
2. Lijiao GONG CHN 19.44
3. Aliona DUBITSKAYA BLR 18.78
4. Jessica RAMSEY USA 18.61
5. Danniel THOMAS-DODD JAM 18.54
6. Maggie EWEN USA 18.48
7. Fanny ROOS SWE 18.30
8. Paulina GUBA POL 17.86
9. Anita MÁRTON HUN 17.65
10. Daniella HILL USA 17.36
11. Ka BIAN CHN 16.79


Keihäs
1. Huihui LYU CHN 66.89
2. Lina MUZE LAT 64.87
3. Christin HUSSONG GER 64.10
4. Madara PALAMEIKA LAT 62.45
5. Nikola OGRODNÍKOVÁ CZE 61.68
6. Kelsey-Lee BARBER AUS 61.40
7. Ariana INCE USA 60.26
8. Sunette VILJOEN RSA 57.56
Tatsiana KHALADOVICH BLR NM



Tukholman osakilpailu - tulokset


Miehet


200m
1. Aaron BROWN CAN 20.06
2. Ramil GULIYEV TUR 20.40
3. Jereem RICHARDS TTO 20.45
4. Alex QUIÑÓNEZ ECU 20.56
5. Bernardo BALOYES COL COL 20.74
6. Henrik LARSSON SWE 20.81
7. Kyle GREAUX TTO 20.87
8. Alonso EDWARD PAN 20.88
400m
1. Michael NORMAN USA 44.53
2. Rai BENJAMIN USA 45.13
3. Michael CHERRY USA 46.30
4. Vernon NORWOOD USA 46.39
5. Luka JANEŽIČ SLO 46.60
6. Nathan STROTHER USA 46.64
7. Bralon TAPLIN GRN 46.87
8. Baboloki THEBE BOT 48.85


800m
1. Amel TUKA BIH 1:46.68
2. Ryan SÁNCHEZ PUR 1:46.77
3. Marcin LEWANDOWSKI POL 1:46.79
4. Andreas KRAMER SWE 1:47.20
5. Erik SOWINSKI USA 1:47.24
6. Peter BOL AUS 1:47.53
7. Tshepo TSHITE RSA 1:47.98
8. Nicholas Kiplangat KIPKOECH KEN 1:48.38
9. Joseph DENG AUS 1:48.47
Harun ABDA USA DNF
1500m
1. Timothy CHERUIYOT KEN 3:35.79
2. Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:37.30
3. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:37.30
4. Bethwell BIRGEN KEN 3:39.18
5. Samuel TEFERA ETH 3:40.19
6. Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:40.65
7. Aman WOTE ETH 3:42.68
8. George Meitamei MANANGOI KEN 3:43.83
9. Henrik INGEBRIGTSEN NOR 3:45.46
10. Elijah Motonei MANANGOI KEN 3:48.83
11. Elmar ENGHOLM SWE 3:50.12
Brahim KAAZOUZI MAR DNF
Timothy SEIN KEN DNF
Cornelius TUWEI KEN DNF


400m aidat
1. Karsten WARHOLM NOR 47.85
2. TJ HOLMES USA 49.25
3. Thomas BARR IRL 50.28
4. Sebastian RODGER GBR 50.50
5. Kenneth SELMON USA 51.15
6. Jacob PAUL GBR 51.29
7. Carl BENGTSTRÖM SWE 51.35
8. Abdelmalik LAHOULOU ALG 51.82
10000m
1. Rhonex KIPRUTO KEN 26:50.16
2. Hagos GEBRHIWET ETH 27:01.02
3. Aron KIFLE ERI 27:27.68
4. Mogos TUEMAY ETH 27:34.36
5. Paul CHELIMO USA 27:43.89
6. Julien WANDERS SUI 27:44.36
7. Amos KURGAT KEN 27:48.15
8. Kirubel ERASSA USA 27:52.75
9. Ali KAYA TUR 27:53.39
10. Timothy TOROITICH UGA 28:06.87
11. Awet HABTE ERI 28:11.12
12. Charles MUNERIA KEN 28:13.91
13. Soufiane BOUCHIKHI BEL 28:20.97
14. Shadrack KIPCHIRCHIR USA 28:21.26
15. Leonard KORIR USA 28:23.00
16. Juan Antonio PÉREZ ESP 28:27.14
17. Peter KIPROTICH KEN 28:32.78
18. Amanal PETROS GER 28:42.59
19. Aras KAYA TUR 28:49.21
20. Vincent Kipsang RONO KEN 29:01.82
21. Robel FSIHA SWE 29:15.45
22. Juan Luis BARRIOS MEX 29:26.99
Gevin KERICH KEN DNF
Isaac KIPSANG KEN DNF
Kelvin KIPTUM KEN DNF
Jemal Yimer MEKONNEN ETH DNF
Napoleon SOLOMON SWE DNF


Seiväs
1. Sam KENDRICKS USA 5.72
2. Piotr LISEK POL 5.60
3. Seito YAMAMOTO JPN 5.48
4. Emmanouil KARALIS GRE 5.36
5. Raphael HOLZDEPPE GER 5.36
5. Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.36
Thiago BRAZ BRA NM
Konstantinos FILIPPIDIS GRE NM
Pituushyppy
1. Thobias MONTLER SWE 8.22 +1.5
2. Juan Miguel ECHEVARRÍA CUB 8.12 +2.3
3. Jeff HENDERSON USA 8.09 +1.2
4. Luvo MANYONGA RSA 8.07 +2.9
5. Tajay GAYLE JAM 8.05 +2.3
6. Miltiadis TENTOGLOU GRE 7.99 +6.0
7. Serhiy NYKYFOROV UKR 7.97 +0.1
8. Zarck VISSER RSA 7.77 +3.9
9. Andreas OTTERLING SWE 7.70 +1.4


Kuula
1. Wictor PETERSSON SWE 20.11
2. Maksim AFONIN ANA 19.78
3. Joe KOVACS USA 19.77
4. Franck ELEMBA CGO 18.99
5. Arttu KANGAS FIN 18.48
6. Viktor GARDENKRANS SWE 17.28
7. Arwid KOSKINEN SWE 16.88
Kiekko
1. Daniel STÅHL SWE 69.57
2. Fedrick DACRES JAM 68.96
3. Lukas WEISSHAIDINGER AUT 66.97
4. Ola STUNES ISENE NOR 66.65
5. Ehsan HADADI IRI 65.34
6. Christoph HARTING GER 62.88
7. Mason FINLEY USA 62.16
8. Simon PETTERSSON SWE 61.50


Naiset


200m
1. Dina ASHER-SMITH GBR 22.18
2. Elaine THOMPSON JAM 22.66
3. Dafne SCHIPPERS NED 22.78
4. Ivet LALOVA-COLLIO BUL 22.99
5. Jenna PRANDINI USA 23.09
6. Crystal EMMANUEL CAN 23.14
7. Jamile SAMUEL NED 23.25
8. Irene EKELUND SWE 23.77
800m
1. Ajee WILSON USA 2:00.87
2. Habitam ALEMU ETH 2:01.26
3. Nelly JEPKOSGEI KEN 2:01.98
4. Raevyn ROGERS USA 2:02.35
5. Lovisa LINDH SWE 2:02.95
6. Renée EYKENS BEL 2:03.34
7. Lynsey SHARP GBR 2:03.52
8. Hanna HERMANSSON SWE 2:03.70
9. Natoya GOULE JAM 2:03.89
Noélie YARIGO BEN DNF


1500m
1. Laura MUIR GBR 4:05.37
2. Malika AKKAOUI MAR 4:09.70
3. Yolanda NGARAMBE SWE 4:10.05
4. Jemma REEKIE GBR 4:10.16
5. Sarah MCDONALD GBR 4:11.01
6. Caterina GRANZ GER 4:11.22
7. Esther GUERRERO ESP 4:12.50
8. Amy GRIFFITHS GBR 4:13.80
9. Katie MACKEY USA 4:14.19
10. Diana MEZULIÁNÍKOVÁ CZE 4:14.55
11. Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:15.44
12. Olha LYAKHOVA UKR 4:23.42
Kerry MACANGUS GBR DNF
5000m
1. Agnes Jebet TIROP KEN 14:50.82
2. Fantu WORKU ETH 14:51.31
3. Lilian Kasait RENGERUK KEN 14:51.34
4. Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 14:51.59
5. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KEN 14:52.05
6. Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 14:52.11
7. Eilish MCCOLGAN GBR 14:52.40
8. Melissa COURTNEY GBR 14:53.82
9. Yasemin CAN TUR 14:53.92
10. Gloriah KITE KEN 14:56.50
11. Alina REH GER 15:04.10
12. Hellen OBIRI KEN 15:07.70
13. Anna Emilie MØLLER DEN 15:22.69
Loice CHEMNUNG KEN DNF
Mary KURIA KEN DNF
Liv WESTPHAL FRA DNF


100m aidat
1. Kendra HARRISON USA 12.52
2. Sharika NELVIS USA 12.69
3. Tobi AMUSAN NGR 12.85
4. Cindy ROLEDER GER 12.94
5. Elvira HERMAN BLR 12.94
6. Pedrya SEYMOUR BAH 12.97
7. Eefje BOONS NED 13.32
8. Nadine VISSER NED 13.39
Korkeushyppy
1. Mariya LASITSKENE ANA 1.92
2. Yuliya LEVCHENKO UKR 1.90
3. Erika KINSEY SWE 1.90
4. Yaroslava MAHUCHIKH UKR 1.83
5. Mirela DEMIREVA BUL 1.83
5. Sofie SKOOG SWE 1.83
7. Marie-Laurence JUNGFLEISCH GER 1.78
7. Elena VALLORTIGARA ITA 1.78
9. Levern SPENCER LCA 1.78


Seiväs
1. Angelica BENGTSSON SWE 4.57
2. Michaela MEIJER SWE 4.47
3. Olga MULLINA ANA 4.35
3. Iryna ZHUK BLR 4.35
5. Eleni-Klaoudia POLAKGRE GRE 4.15
Kuula
1. Aliona DUBITSKAYA BLR 18.49
2. Fanny ROOS SWE 18.36
3. Brittany CREW CAN 18.28
4. Sara GAMBETTA GER 18.11
5. Sarah MITTON CAN 17.18
6. Frida ÅKERSTRÖM SWE 16.18


Kiekko
1. Denia CABALLERO CUB 65.10
2. Yaimé PÉREZ CUB 65.09
3. Yang CHEN CHN 64.25
4. Bin FENG CHN 63.87
5. Sandra PERKOVIĆ CRO 63.71
6. Valarie ALLMAN USA 63.45
7. Andressa DE MORAIS BRA 61.86
8. Mélina ROBERT-MICHON FRA 59.63
9. Vanessa KAMGASWE SWE 57.54


Rooman osakilpailu - tulokset


Miehet


200m
1. Michael NORMAN USA 19.70
2. Noah LYLES USA 19.72
3. Alex QUIÑÓNEZ ECU 20.17
4. Ramil GULIYEV TUR 20.35
5. Filippo TORTU ITA 20.36
6. Jereem RICHARDS TTO 20.52
7. Bernardo BALOYES COL 20.59
8. Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 20.68
9. Leon REID IRL 20.83
800m
1. Donavan BRAZIER USA 1:43.63
2. Nijel AMOS BOT 1:43.65
3. Brandon MCBRIDE CAN 1:43.90
4. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:44.11
5. Clayton MURPHY USA 1:44.59
6. Wyclife KINYAMAL KEN 1:44.65
7. Adam KSZCZOT POL 1:44.74
8. Marcin LEWANDOWSKI POL 1:45.32
9. Andreas KRAMER SWE 1:45.33
10. Abubaker Haydar ABDALLA QAT 1:45.53
Harun ABDA USA DNF


5000m
1. Telahun Haile BEKELE ETH 12:52.98
2. Selemon BAREGA ETH 12:53.04
3. Hagos GEBRHIWET ETH 12:54.92
4. Birhanu BALEW BRN 12:56.26
5. Abadi HADIS ETH 12:56.48
6. Mohammed AHMED CAN 12:58.16
7. Edward Zakayo PINGUA KEN 13:03.19
8. Andrew BUTCHART GBR 13:09.33
9. Yemaneberhan CRIPPA ITA 13:09.52
10. Justyn KNIGHT CAN 13:09.76
11. Ben TRUE USA 13:09.81
12. Bethwell BIRGEN KEN 13:10.21
13. Davis KIPLANGAT KEN 13:11.65
14. Filip INGEBRIGTSEN NOR 13:11.75
15. Aron KIFLE ERI 13:13.85
16. Oscar CHELIMO UGA 13:20.10
17. Paul Kipngetich TANUI KEN 13:23.13
18. Milkesa MENGESHA ETH 13:25.74
19. Nicholas WILLIS NZL 13:56.94
Youssouf HISS BACHIR DJI DNF
Vincent LETTING KEN DNF
3000m esteet
1. Benjamin KIGEN KEN 8:06.13
2. Getnet WALE ETH 8:06.83
3. Chala BEYO ETH 8:09.95
4. Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:15.68
5. Fernando CARRO ESP 8:15.73
6. Andrew BAYER USA 8:16.52
7. Albert CHEMUTAI UGA 8:16.66
8. Abdelkarim BEN ZAHRA MAR 8:18.12
9. Barnabas KIPYEGO KEN 8:20.12
10. Daniel ARCE ESP 8:20.16
11. Osama ZOGHLAMI ITA 8:20.88
12. Zak SEDDON GBR 8:21.28
13. Ibrahim EZZAYDOUNY ESP 8:23.36
14. Yohanes CHIAPPINELLI ITA 8:24.26
15. Nicholas Kiptanui BETT KEN 8:29.45
16. Yemane HAILESELASSIE ERI 8:32.62
17. Abraham KIBIWOT KEN 8:32.64
Wilberforce Chemiat KONES KEN DNF
Bernard NGANGA KEN DNF


110m aidat
1. Sergey SHUBENKOV ANA 13.26
2. Andrew POZZI GBR 13.29
3. Antonio ALKANA RSA 13.30
4. Gabriel CONSTANTINO BRA 13.50
4. Milan TRAJKOVIC CYP 13.50
6. Aurel MANGA FRA 13.51
7. Lorenzo PERINI ITA 13.58
8. Johnathan CABRAL CAN 13.61
9. Orlando ORTEGA ESP 14.00
400m aidat
1. Rai BENJAMIN USA 47.58
2. David KENDZIERA USA 48.99
3. Takatoshi ABE JPN 49.57
4. Thomas BARR IRL 49.65
5. Kenneth SELMON USA 49.83
6. Mamadou Kasse HANN FRA 50.00
7. José Reynaldo BENCOSME DE LEON ITA 50.36
8. Patryk DOBEK POL 50.38
9. Rasmus MÄGI EST 50.52


Korkeushyppy
1. Bohdan BONDARENKO UKR 2.31
2. Majd Eddin GHAZAL SYR 2.28
3. Maksim NEDASEKAU BLR 2.28
4. Gianmarco TAMBERI ITA 2.28
5. Ilya IVANYUK ANA 2.28
6. Brandon STARC AUS 2.22
7. Andriy PROTSENKO UKR 2.22
8. Mateusz PRZYBYLKO GER 2.19
9. Takashi ETO JPN 2.19
9. Django LOVETT CAN 2.19
11. Naoto TOBE JPN 2.15
Bryan MCBRIDE USA NM
Kolmiloikka
1. Omar CRADDOCK USA 17.50 +0.5
2. Pedro Pablo PICHARDO POR 17.47 -0.6
3. Donald SCOTT USA 17.43 -0.5
4. Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.30 -0.5
5. Nazim BABAYEV AZE 17.06 +0.2
6. Andy DÍAZ CUB 17.00 +0.4
7. Chris BENARD USA 16.88 -0.6
8. Alexis COPELLO AZE 16.74 -0.7
9. Yaming ZHU CHN 16.73 -0.4
10. Nelson ÉVORA POR 16.69 -0.5
11. Pablo TORRIJOS ESP 16.25 -0.1


Kuula
1. Konrad BUKOWIECKI POL 21.97
2. Darrell HILL USA 21.71
3. Darlan ROMANI BRA 21.68
4. Joe KOVACS USA 21.46
5. Michał HARATYK POL 21.26
6. O'Dayne RICHARDS JAM 20.93
7. Tim NEDOW CAN 20.57
8. Chukwuebuka ENEKWECHI NGR 20.54
9. Curtis JENSEN USA 19.84
10. Tomáš STANĚK CZE 19.66
11. Leonardo FABBRI ITA 19.36


Naiset


100m
1. Elaine THOMPSON JAM 10.89
2. Dina ASHER-SMITH GBR 10.94
3. Aleia HOBBS USA 11.12
4. Marie-Josée TA LOU CIV 11.14
5. Jenna PRANDINI USA 11.17
6. Vitoria Cristina ROSA BRA 11.22
7. Shania COLLINS USA 11.34
8. Ángela Gabriela TENORIO ECU 11.38
9. English GARDNER USA 11.42
400m
1. Salwa Eid NASER BRN 50.26
2. Shericka JACKSON JAM 51.05
3. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 51.39
4. Jessica BEARD USA 51.55
5. Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 52.04
6. Kendall ELLIS USA 52.09
7. Lisanne DE WITTE NED 52.17
8. Courtney OKOLO USA 52.17
9. Raphaela Boaheng LUKUDO ITA 52.98


1500m
1. Genzebe DIBABA ETH 3:56.28
2. Laura MUIR GBR 3:56.73
3. Gudaf TSEGAY ETH 3:59.96
4. Jenny SIMPSON USA 4:01.18
5. Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:01.28
6. Eilish MCCOLGAN GBR 4:02.29
7. Elinor PURRIER USA 4:02.34
8. Axumawit EMBAYE ETH 4:02.65
9. Rababe ARAFI MAR 4:03.25
10. Winny CHEBET KEN 4:03.86
11. Alemaz SAMUEL ETH 4:04.43
12. Lemlem HAILU ETH 4:04.78
13. Marta PÉREZ ESP 4:07.14
14. Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:07.61
15. Dawit SEYAUM ETH 4:18.78
Emily Cherotich TUEI KEN DNF
Noélie YARIGO BEN DNF
400m aidat
1. Dalilah MUHAMMAD USA 53.67
2. Shamier LITTLE USA 54.40
3. Zuzana HEJNOVÁ CZE 54.82
4. Kori CARTER USA 55.09
5. Janieve RUSSELL JAM 55.42
6. Anna RYZHYKOVA UKR 55.64
7. Sage WATSON CAN 55.71
8. Ayomide FOLORUNSO ITA 55.99
9. Léa SPRUNGER SUI 56.36


Seiväshyppy
1. Angelica BENGTSSON SWE 4.76
2. Sandi MORRIS USA 4.66
2. Robeilys PEINADO VEN 4.66
4. Yarisley SILVA CUB 4.66
5. Katie NAGEOTTE USA 4.66
5. Katerina STEFANIDI GRE 4.66
7. Ninon GUILLON-ROMARIN FRA 4.56
7. Anzhelika SIDOROVA ANA 4.56
9. Ling LI CHN 4.56
10. Nikoleta KIRIAKOPOULOU GRE 4.56
11. Sonia MALAVISI ITA 4.31
Angelica MOSER SUI NM
Jennifer SUHR USA NM
Pituushyppy
1. Malaika MIHAMBO GER 7.07 +0.5
2. Caterine IBARGUEN COL 6.87 -1.4
3. Brittney REESE USA 6.76 +1.5
4. Yelena SOKOLOVA ANA 6.68 +0.1
5. Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.64 +0.2 4
6. Ivana ŠPANOVIĆ SRB 6.62 -1.8
7. Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA BLR 6.59 -0.1
8. Éloyse LESUEUR-AYMONIN FRA 6.39 +0.5
9. Shara PROCTOR GBR 6.30 0.0
10. Laura STRATI ITA 6.27 +1.6
11. Chantel MALONE IVB 6.27 -0.8
12. Lorraine UGEN GBR 6.23 0.0


Keihäs
1. Huihui LYU CHN 66.47
2. Eda TUĞSUZ TUR 64.51
3. Lina MUZE LAT 63.72
4. Kara WINGER USA 63.11
5. Christin HUSSONG GER 63.02
6. Nikola OGRODNÍKOVÁ CZE 62.02
7. Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE 61.51
8. Tatsiana KHALADOVICH BLR 61.32
9. Martina RATEJ SLO 57.96
10. Shiying LIU CHN 57.37
11. Zahra BANI ITA 56.95
12. Sara JEMAI ITA 55.32


Oslon osakilpailu - tulokset


Miehet


100m
1. Christian COLEMAN USA 9.85
2. Zhenye XIE CHN 10.01
3. Michael RODGERS USA 10.04
4. Filippo TORTU ITA 10.10
5. Yuki KOIKE JPN 10.15
6. Chijindu UJAH GBR 10.18
7. Tommy RAMDHAN GBR 10.28
8. Reece PRESCOD GBR 10.76
800m
1. Ryan SÁNCHEZ PUR 1:46.34
2. Cornelius TUWEI KEN 1:46.52
3. Michał ROZMYS POL 1:46.71
4. Andreas KRAMER SWE 1:46.77
5. Thomas Arne ROTH NOR 1:46.85
6. Markus EINAN NOR 1:47.74
7. Andrés ARROYO PUR 1:47.88
8. Joseph DENG AUS 1:48.79


Maili
1. Marcin LEWANDOWSKI POL 3:52.34
2. Vincent KIBET KEN 3:52.38
3. Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:52.66
4. John GREGOREK USA 3:52.94
5. Clayton MURPHY USA 3:52.97
6. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:53.04
7. Ryan GREGSON AUS 3:53.51 2
8. Kalle BERGLUND SWE 3:53.83
9. Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:54.41
10. Bethwell BIRGEN KEN 3:54.92
11. Ismael DEBJANI BEL 3:57.37
12. Justus SOGET KEN 3:57.90
13. Aman WOTE ETH 3:59.37
Harun ABDA USA DNF
Jordan WILLIAMSZ AUS DNF
3000m
1. Selemon BAREGA ETH 7:32.17
2. Joshua CHEPTEGEI UGA 7:33.26
3. Nicholas Kipkorir KIMELI KEN 7:34.85
4. Henrik INGEBRIGTSEN NOR 7:36.85
5. Birhanu BALEW BRN 7:37.37
6. Stewart MCSWEYN AUS 7:38.22
7. Andrew HUNTER USA 7:39.85
8. Ben TRUE USA 7:40.49
9. Davis KIPLANGAT KEN 7:42.20
10. Andrew BUTCHART GBR 7:43.57
11. Muktar EDRIS ETH 7:45.35
12. Matthew RAMSDEN AUS 7:45.68
13. Milkesa MENGESHA ETH 7:49.23
14. Paul Kipngetich TANUI KEN 7:55.77
Cornelius KANGOGO KEN DNF
Paul ROBINSON IRL DNF
Hagos GEBRHIWET ETH DNS


400m aidat
1. Karsten WARHOLM NOR 47.33
2. Thomas BARR IRL 49.11
3. Kyron MCMASTER IVB 49.12
4. David KENDZIERA USA 49.27
5. Takatoshi ABE JPN 49.78
6. Patryk DOBEK POL 49.80
7. TJ HOLMES USA 50.60
Seiväs
1. Sam KENDRICKS USA 5.91
2. Piotr LISEK POL 5.81
3. Cole WALSH USA 5.81
4. Armand DUPLANTIS SWE 5.81
5. Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.71
6. Seito YAMAMOTO JPN 5.61
7. Sondre GUTTORMSEN NOR 5.61
8. Alioune SENE FRA 5.51


Keihäs
1. Johannes VETTER GER 85.27
2. Magnus KIRT EST 84.74
3. Chao-Tsun CHENG TPE 84.30
4. Andreas HOFMANN GER 82.92
5. Jakub VADLEJCH CZE 82.73
6. Thomas RÖHLER GER 82.63
7. Bernhard SEIFERT GER 82.33
8. Shivpal SINGH IND 80.87
9. Marcin KRUKOWSKI POL 78.19


Naiset


200m
1. Dafne SCHIPPERS NED 22.56
2. Crystal EMMANUEL CAN 22.89
3. Jenna PRANDINI USA 23.10
4. Gabrielle THOMAS USA 23.11
5. Jamile SAMUEL NED 23.21
6. Kyra JEFFERSON USA 23.23
7. Vitoria Cristina ROSA BRA 23.26
8. Helene RØNNINGEN NOR 24.16
800m
1. Halimah NAKAAYI UGA 2:01.93
2. Selina BÜCHEL SUI 2:02.32
3. Diribe WELTEJI ETH 2:02.85
4. Hanna HERMANSSON SWE 2:02.90
5. Lovisa LINDH SWE 2:03.08
6. Renée EYKENS BEL 2:03.40
7. Shelayna OSKAN-CLARKE GBR 2:03.45
8. Noélie YARIGO BEN 2:04.88
9. Carley THOMAS AUS 2:05.78
10. Hedda HYNNE NOR 2:05.94
11. Yngvild ELVEMO NOR 2:07.25
Lynsey SHARP GBR DNF


3000m esteet
1. Norah JERUTO KEN 9:03.71
2. Beatrice CHEPKOECH KEN 9:04.30
3. Hyvin KIYENG KEN 9:07.56
4. Emma COBURN USA 9:08.42
5. Daisy JEPKEMEI KEN 9:10.54
6. Celliphine Chepteek CHESPOL KEN 9:15.04
7. Peruth CHEMUTAI UGA 9:16.72
8. Gesa Felicitas KRAUSE GER 9:20.31
9. Maruša MIŠMAŠ SLO 9:20.97
10. Winfred Mutile YAVI BRN 9:21.36
11. Anna Emilie MØLLER DEN 9:24.21
12. Karoline Bjerkeli GRØVDAL NOR 9:28.99
13. Mel LAWRENCE USA 9:29.81
14. Rosie CLARKE GBR 9:31.68
15. Viktória WAGNER-GYÜRKÉS HUN 9:34.56
Fancy CHERONO KEN DNF
Caroline TUIGONG KEN DNF
100m aidat
1. Christina CLEMONS USA 12.69
2. Sharika NELVIS USA 12.74
3. Elvira HERMAN BLR 12.84
4. Cindy ROLEDER GER 12.93
5. Nadine VISSER NED 13.00
6. Isabelle PEDERSEN NOR 13.08
7. Nooralotta NEZIRI FIN 13.18
Brianna MCNEAL USA DQ


400m aidat
1. Sydney MCLAUGHLIN USA 54.16
2. Dalilah MUHAMMAD USA 54.35
3. Shamier LITTLE USA 54.92
4. Kori CARTER USA 55.67
5. Amalie IUEL NOR 55.80
6. Anna RYZHYKOVA UKR 56.26
7. Léa SPRUNGER SUI 56.46
8. Meghan BEESLEY GBR 57.13
Korkeushyppy
1. Mariya LASITSKENE ANA 2.01
2. Erika KINSEY SWE 1.96
3. Mirela DEMIREVA BUL 1.94
4. Karyna TARANDA BLR 1.94
5. Iryna GERASHCHENKO UKR 1.94
6. Yuliya LEVCHENKO UKR 1.94
7. Tonje ANGELSEN NOR 1.88
8. Morgan LAKE GBR 1.85
9. Yaroslava MAHUCHIKH UKR 1.85


Kolmiloikka
1. Caterine IBARGUEN COL 14.79 -0.2
2. Keturah ORJI USA 14.53 +1.2
3. Shanieka RICKETTS JAM 14.41 +1.5
4. Kimberly WILLIAMS JAM 14.36 +1.4
5. Paraskevi PAPACHRISTOU GRE 14.34 +0.8
6. Olga SALADUKHA UKR 14.30 +0.8
7. Patrícia MAMONA POR 14.09 +1.3
8. Kristin GIERISCH GER 13.71 +0.8
9. Tori FRANKLIN USA 13.68 +0.7
10. Rouguy DIALLO FRA 11.85 +1.4
Kuula
1. Lijiao GONG CHN 19.51
2. Chase EALEY USA 19.20
3. Fanny ROOS SWE 18.75
4. Danniel THOMAS-DODD JAM 18.67
5. Christina SCHWANITZ GER 18.48
6. Aliona DUBITSKAYA BLR 18.41
7. Jessica RAMSEY USA 18.39
8. Michelle CARTER USA 18.28
9. Paulina GUBA POL 17.79
10. Maggie EWEN USA 17.30


Rabatin osakilpailu - tulokset


Miehet


200m
1. Andre DE GRASSE CAN 20.19
2. Ramil GULIYEV TUR 20.28
3. Alex QUIÑÓNEZ ECU 20.30
4. Kenneth BEDNAREK USA 20.51
5. Clarence MUNYAI RSA 20.63
6. Leon REID IRL 20.88
7. Bernardo BALOYES COL 20.91
8. Mehdi TAKORDMIOUI MAR 21.13
800m
1. Nijel AMOS BOT 1:45.57
2. Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:45.60
3. Clayton MURPHY USA 1:45.99
4. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:46.38
5. Álvaro DE ARRIBA ESP 1:46.64
6. Andreas KRAMER SWE 1:46.75
7. Jonathan KITILIT KEN 1:46.78
8. Mostafa SMAILI MAR 1:47.47
9. Guy LEARMONTH GBR 1:47.51
Saúl MARTÍNEZ ESP DNF


1500m
1. Vincent KIBET KEN 3:35.80
2. Hicham AKANKAM MAR 3:35.85
3. Alexis MIELLET FRA 3:35.98
4. Adel MECHAAL ESP 3:36.21
5. Stewart MCSWEYN AUS 3:36.30
6. Brahim KAAZOUZI MAR 3:36.67
7. Michael KIBET KEN 3:36.71
8. Hicham OULADHA MAR 3:37.05
9. Brimin KIPRONO KEN 3:37.20
10. Teddese LEMI ETH 3:37.40
11. Yemaneberhan CRIPPA ITA 3:37.81
12. Fouad EL KAAM MAR 3:38.13
13. Ryan GREGSON AUS 3:39.04
Mounir AKBACHE FRA DNF
Ismael DEBJANI BEL DNF
Mohammed Ayoub TIOUALI BRN DNF
5000m
1. Edward Zakayo PINGUA KEN 13:11.49
2. Solomon BERIHU ETH 13:16.08
3. Soufiyan BOUQANTAR MAR 13:17.26
4. Bouh IBRAHIM DJI 13:17.54
5. Abdelaati IGUIDER MAR 13:17.74
6. Said EL OTMANI ITA 13:19.30
7. Tariq Ahmed AL AMRI KSA 13:19.70
8. Yohans KIFLE ERI 13:27.06
9. Abe GASHAHUN ETH 13:29.49
10. Mouhcine OUTALHA MAR 13:35.33
11. Melesse BIRHAN ETH 13:44.08
12. Mathew Job CHEKWURUI UGA 13:44.53
Younéss ESSALHI MAR DNF
Nassim HASSAUS ESP DNF
Ayad LAMDASSEM ESP DNF
Alexandre SADDEDINE FRA DNF


3000m esteet
1. Getnet WALE ETH 8:06.01
2. Chala BEYO ETH 8:06.48
3. Benjamin KIGEN KEN 8:07.25
4. Leonard Kipkemoi BETT KEN 8:09.27
5. Hillary BOR USA 8:12.08
6. Mohamed TINDOUFT MAR 8:12.89
7. Abraham KIBIWOT KEN 8:17.25
8. Djilali BEDRANI FRA 8:18.44
9. Stanley Kipkoech KEBENEI USA 8:21.25
10. Nicholas Kiptanui BETT KEN 8:24.69
11. Soufiane EL BAKKALI MAR 8:27.56
Daniel ARCE ESP DNF
Andrew BAYER USA DNF
Lawrence Kemboi KIPSANG KEN DNF
Hicham SIGUENI MAR DNF
110m aidat
1. Sergey SHUBENKOV ANA 13.12
2. Andrew POZZI GBR 13.30
3. Gabriel CONSTANTINO BRA 13.41
4. Wilhem BELOCIAN FRA 13.43
5. Omar MCLEOD JAM 13.48
6. Antonio ALKANA RSA 13.51
7. Milan TRAJKOVIC CYP 13.53
8. Eduardo SANTOS RODRIGUES BRA 13.58
9. Aurel MANGA FRA 13.88


Korkeushyppy
1. Bohdan BONDARENKO UKR 2.28
2. Naoto TOBE JPN 2.28
3. Ilya IVANYUK ANA 2.28
4. Mathew SAWE KEN 2.28
5. Brandon STARC AUS 2.25
6. Andriy PROTSENKO UKR 2.22
7. Chris BAKER GBR 2.19
8. Gianmarco TAMBERI ITA 2.19
9. Sylwester BEDNAREK POL 2.15
10. Donald THOMAS BAH 2.15
Pituushyppy
1. Juan Miguel ECHEVARRÍA CUB 8.34 0.0
2. Luvo MANYONGA RSA 8.21 -0.4
3. Ruswahl SAMAAI RSA 8.16 -0.1
4. Eusebio CÁCERES ESP 7.80 -0.5
5. Yahya BERRABAH MAR 7.76 -0.6
6. Mouhcine KHOUA MAR 7.64 -0.1
7. Fabian HEINLE GER 7.56 +0.7
8. Zarck VISSER RSA 7.52 0.0
9. Tyrone SMITH BER 7.49 -0.4
10. Jeff HENDERSON USA 6.10 +0.2
Marouane KACIMI MAR NM


Kiekonheitto
1. Daniel STÅHL SWE 69.94
2. Fedrick DACRES JAM 69.50
3. Lukas WEISSHAIDINGER AUT 68.14
4. Piotr MAŁACHOWSKI POL 66.58
5. Martin WIERIG GER 64.65
6. Reggie JAGERS III USA 64.59
7. Andrius GUDŽIUS LTU 64.37
8. Victor HOGAN RSA 62.98
9. Ola STUNES ISENE NOR 61.43
10. Christoph HARTING GER 61.02


Naiset


100m
1. Blessing OKAGBARE NGR 11.05
2. Marie-Josée TA LOU CIV 11.09
3. Crystal EMMANUEL CAN 11.30
4. Orlann OMBISSA-DZANGUE FRA 11.32
5. Dafne SCHIPPERS NED 11.32
6. Gina LÜCKENKEMPER GER 11.36
7. Vitoria Cristina ROSA BRA 11.38
8. Jamile SAMUEL NED 11.40
9. Mikiah BRISCO USA 11.47
400m
1. Salwa Eid NASER BRN 50.13
2. Aminatou SEYNI NIG 50.24
3. Christine BOTLOGETSWE BOT 50.48
4. Phyllis FRANCIS USA 50.76
5. Jaide STEPTER USA 51.44
6. Lisanne DE WITTE NED 51.53
7. Kendall ELLIS USA 51.82
8. Madiea GHAFOOR NED 52.92


800m
1. Nelly JEPKOSGEI KEN 1:59.50
2. Habitam ALEMU ETH 1:59.90
3. Olha LYAKHOVA UKR 2:00.35
4. Lynsey SHARP GBR 2:00.61
5. Halimah NAKAAYI UGA 2:00.91
6. Ce'Aira BROWN USA 2:01.19
7. Emily Cherotich TUEI KEN 2:01.67
8. Malika AKKAOUI MAR 2:01.87
9. Selina BÜCHEL SUI 2:02.20
Noélie YARIGO BEN DNF
1500m
1. Genzebe DIBABA ETH 3:55.47
2. Sifan HASSAN NED 3:55.93
3. Gudaf TSEGAY ETH 3:57.40
4. Rababe ARAFI MAR 3:58.84
5. Axumawit EMBAYE ETH 3:59.02
6. Winnie NANYONDO UGA 3:59.56
7. Jenny SIMPSON USA 3:59.83
8. Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:00.46
9. Eilish MCCOLGAN GBR 4:00.97
10. Sarah MCDONALD GBR 4:01.50
11. Lemlem HAILU ETH 4:02.97
12. Siham HILALI MAR 4:05.80
13. Winny CHEBET KEN 4:13.31
14. Josephine Chelangat KIPLANGAT KEN 4:16.17
Esther GUERRERO ESP DNF
Ilona IVANOVA BLR DNF


Seiväshyppy
1. Sandi MORRIS USA 4.82
2. Anzhelika SIDOROVA ANA 4.77
3. Katie NAGEOTTE USA 4.67
4. Katerina STEFANIDI GRE 4.67
5. Robeilys PEINADO VEN 4.67
6. Yarisley SILVA CUB 4.67
7. Alysha NEWMAN CAN 4.67
8. Huiqin XU CHN 4.57
9. Holly BRADSHAW GBR 4.57
Nikoleta KIRIAKOPOULOU GRE NM
Kiekko
1. Yaimé PÉREZ CUB 68.28
2. Denia CABALLERO CUB 65.94
3. Sandra PERKOVIĆ CRO 64.77
4. Valarie ALLMAN USA 64.58
5. Nadine MÜLLER GER 64.01
6. Andressa DE MORAIS BRA 63.12
7. Kristin PUDENZ GER 62.82
8. Fernanda MARTINS BRA 62.51
9. Claudine VITA GER 60.59
10. Mélina ROBERT-MICHON FRA 59.24



Stanfordin osakilpailu - tulokset


Miehet


100m
1. Christian COLEMAN USA 9.81
2. Justin GATLIN USA 9.87
3. Zharnel HUGHES GBR 9.97
4. Cravon GILLESPIE USA 10.05
5. Michael RODGERS USA 10.08
6. Arthur CISSÉ CIV 10.12
7. Filippo TORTU ITA 10.21
8. Cameron BURRELL USA 10.21
9. Tyquendo TRACEY JAM 10.42
400m
1. Michael NORMAN USA 44.62
2. Kahmari MONTGOMERY USA 45.12
3. Fred KERLEY USA 45.33
4. Jonathan JONES BAR 45.46
5. Wilbert LONDON USA 45.57
6. Machel CEDENIO TTO 45.71
7. Michael CHERRY USA 45.92
8. Bralon TAPLIN GRN 45.94
9. Baboloki THEBE BOT 46.20


Maili
1. Timothy CHERUIYOT KEN 3:50.49
2. Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:51.22
3. Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:51.28
4. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:51.30
5. Craig ENGELS USA 3:51.60
6. Matthew CENTROWITZ USA 3:52.26
7. Ben BLANKENSHIP USA 3:52.51
8. Samuel TEFERA ETH 3:53.50
9. Bethwell BIRGEN KEN 3:54.32
10. Clayton MURPHY USA 3:54.37
11. John GREGOREK USA 3:54.50
12. Elijah Motonei MANANGOI KEN 3:57.48
13. Yomif KEJELCHA ETH 3:58.24
14. Nick WILLIS NZL 3:59.55
Harun ABDA USA DNF
Brahim KAAZOUZI MAR DNF
Timothy SEIN KEN DNF
Kaksi mailia
1. Joshua CHEPTEGEI UGA 8:07.54
2. Paul CHELIMO USA 8:07.59
3. Selemon BAREGA ETH 8:08.69
4. Mohammed AHMED CAN 8:15.76
5. Davis KIPLANGAT KEN 8:16.02
6. Stewart MCSWEYN AUS 8:16.28
7. Richard YATOR KEN 8:18.09
8. Getaneh MOLLA ETH 8:18.88
9. Justyn KNIGHT CAN 8:19.75
10. Birhanu BALEW BRN 8:20.56
11. Eric JENKINS USA 8:22.37
12. Kirubel ERASSA USA 8:25.14
13. Paul Kipngetich TANUI KEN 8:28.60
14. Justus SOGET KEN 8:33.00
15. Ronald KWEMOI KEN 8:42.41
Vincent KIBET KEN DNF
Bram SOM NED DNF
Milkesa MENGESHA ETH DNS


110m aidat
1. Orlando ORTEGA ESP 13.24
2. Wilhem BELOCIAN FRA 13.29
3. Omar MCLEOD JAM 13.29
4. Ronald LEVY JAM 13.30
5. Devon ALLEN USA 13.33
6. Wenjun XIE CHN 13.36
7. Freddie CRITTENDEN USA 13.38
8. Aleec HARRIS USA 13.39
9. Greggmar SWIFT BAR 13.56
400m aidat
1. Rai BENJAMIN USA 47.16
2. Kyron MCMASTER IVB 48.94
3. Yasmani COPELLO TUR 49.37
4. David KENDZIERA USA 49.46
5. TJ HOLMES USA 49.79
6. Khallifah ROSSER USA 49.87
7. Amere LATTIN USA 50.01
8. Ludvy VAILLANT FRA 50.23
9. Rasmus MÄGI EST 50.25


Seiväshyppy
1. Armand DUPLANTIS SWE 5.93
2. Sam KENDRICKS USA 5.88
3. Piotr LISEK POL 5.71
4. Christopher NILSEN USA 5.71
5. Cole WALSH USA 5.61
6. Valentin LAVILLENIE FRA 5.61
7. Thiago BRAZ BRA 5.61
8. Renaud LAVILLENIE FRA 5.46
Kuula
1. Darlan ROMANI BRA 22.61
2. Ryan CROUSER USA 22.17
3. Tomas WALSH NZL 21.76
4. Michał HARATYK POL 21.61
5. Joe KOVACS USA 21.39
6. Darrell HILL USA 21.35
7. Tomáš STANĚK CZE 20.77
8. Payton OTTERDAHL USA 20.58
9. Konrad BUKOWIECKI POL 19.28


Kiekonheitto
1. Daniel STÅHL SWE 69.94
2. Fedrick DACRES JAM 69.50
3. Lukas WEISSHAIDINGER AUT 68.14
4. Piotr MAŁACHOWSKI POL 66.58
5. Martin WIERIG GER 64.65
6. Reggie JAGERS III USA 64.59
7. Andrius GUDŽIUS LTU 64.37
8. Victor HOGAN RSA 62.98
9. Ola STUNES ISENE NOR 61.43
10. Christoph HARTING GER 61.02


Naiset


100m
1. Marie-Josée TA LOU CIV 11.02
2. Aleia HOBBS USA 11.04
3. Teahna DANIELS USA 11.13
4. Sha'Carri RICHARDSON USA 11.15
5. Michelle-Lee AHYE TTO 11.23
6. English GARDNER USA 11.24
7. Tori BOWIE USA 11.30
8. Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 11.39
9. Mujinga KAMBUNDJI SUI 11.42
200m
1. Blessing OKAGBARE NGR 22.05
2. Elaine THOMPSON JAM 22.21
3. Dina ASHER-SMITH GBR 22.42
4. Salwa Eid NASER BRN 22.51
5. Jenna PRANDINI USA 22.53
6. Dafne SCHIPPERS NED 22.62
7. Brittany BROWN USA 22.99
8. Kyra JEFFERSON USA 23.07
9. Ivet LALOVA-COLLIO BUL 23.12


800m
1. Caster SEMENYA RSA 1:55.70
2. Ajee WILSON USA 1:58.36
3. Raevyn ROGERS USA 1:58.65
4. Hanna GREEN USA 1:58.75
5. Habitam ALEMU ETH 1:59.25
6. Natoya GOULE JAM 1:59.82
7. Chunyu WANG CHN 2:05.68
8. Natalіya PRISHCHEPA UKR 2:50.33
Chrishuna WILLIAMS USA DNF
1500m
1. Faith KIPYEGON KEN 3:59.04
2. Laura MUIR GBR 3:59.47
3. Shelby HOULIHAN USA 3:59.64
4. Gudaf TSEGAY ETH 3:59.85
5. Winnie NANYONDO UGA 4:00.09
6. Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:02.06
7. Jessica HULL AUS 4:02.62
8. Kate GRACE USA 4:02.99
9. Lemlem HAILU ETH 4:06.61
10. Alexa EFRAIMSON USA 4:06.77
11. Rababe ARAFI MAR 4:06.78
12. Danielle JONES USA 4:07.28
13. Axumawit EMBAYE ETH 4:14.47
14. Winny CHEBET KEN 4:24.51
15. Linden HALL AUS 4:24.78
Laurence CÔTÉ CAN DNF
Jessica HARRIS USA DNF


3000m
1. Sifan HASSAN NED 8:18.49
2. Konstanze KLOSTERHALFEN GER 8:20.07
3. Letesenbet GIDEY ETH 8:20.27
4. Genzebe DIBABA ETH 8:21.29
5. Laura WEIGHTMAN GBR 8:26.07
6. Hellen OBIRI KEN 8:27.26
7. Agnes Jebet TIROP KEN 8:27.51
8. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KEN 8:31.45
9. Fantu WORKU ETH 8:32.10
10. Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 8:32.96
11. Senbere TEFERI ETH 8:36.26
12. Lilian Kasait RENGERUK KEN 8:37.31
13. Hawi FEYSA ETH 8:40.79
14. Karissa SCHWEIZER USA 8:42.15
15. Dominique SCOTT RSA 8:43.88
16. Beatrice CHEBET KEN 8:53.60
17. Weini KELATI FREZGHI ERI 8:53.89
18. Almaz AYANA ETH 8:57.16
Mary KURIA KEN DNF
Shannon OSIKA USA DNF
3000m esteet
1. Beatrice CHEPKOECH KEN 8:55.58 8
2. Emma COBURN USA 9:04.90 7
3. Hyvin KIYENG KEN 9:05.81 6
4. Daisy JEPKEMEI KEN 9:08.45 5
5. Courtney FRERICHS USA 9:09.75 4
6. Norah JERUTO KEN 9:10.61 3
7. Colleen QUIGLEY USA 9:11.41 2
8. Celliphine Chepteek CHESPOL KEN 9:12.37 1
9. Winfred Mutile YAVI BRN 9:12.98
10. Peruth CHEMUTAI UGA 9:24.32
11. Mercy CHEPKURUI KEN 9:25.32
12. Roseline CHEPNGETICH KEN 9:27.10
13. Allie OSTRANDER USA 9:31.44
14. Mel LAWRENCE USA 9:33.48
15. Gesa Felicitas KRAUSE GER 9:35.67
16. Shuangshuang XU CHN 9:49.80
Caroline TUIGONG KEN DNF


Korkeushyppy
1. Mariya LASITSKENE ANA 2.04
2. Vashti CUNNINGHAM USA 2.00
3. Yaroslava MAHUCHIKH UKR 2.00
4. Yuliya LEVCHENKO UKR 1.95
5. Erika KINSEY SWE 1.95
6. Levern SPENCER LCA 1.92
7. Nicola MCDERMOTT AUS 1.88
Kuula
1. Lijiao GONG CHN 19.79
2. Danniel THOMAS-DODD JAM 19.26
3. Chase EALEY USA 19.23
4. Aliona DUBITSKAYA BLR 18.98
5. Christina SCHWANITZ GER 18.77
6. Michelle CARTER USA 18.21
7. Maggie EWEN USA 18.04
8. Paulina GUBA POL 17.54
9. Anita MÁRTON HUN 17.46


Lausannen osakilpailu - tulokset


Miehet


100m
1. Justin GATLIN USA 9.92
2. Michael RODGERS USA 10.01
3. Aaron BROWN CAN 10.07
4. Arthur CISSÉ CIV 10.08
5. Cameron BURRELL USA 10.18
6. Devin QUINN USA 10.19
7. Kendal WILLIAMS USA 10.20
8. Devon ALLEN USA 10.33
200m
1. Noah LYLES USA 19.50
2. Alex QUIÑÓNEZ ECU 19.87
3. Andre DE GRASSE CAN 19.92
4. Aaron BROWN CAN 19.95
5. Ramil GULIYEV TUR 20.01
6. Alex WILSON SUI 20.29
7. Zhenye XIE CHN 20.32
8. Sydney SIAME ZAM 20.47


800m
1. Wyclife KINYAMAL KEN 1:43.78
2. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:43.93
3. Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:44.01
4. Brandon MCBRIDE CAN 1:44.14
5. Clayton MURPHY USA 1:44.47
6. Amel TUKA BIH 1:44.87
7. Wesley VÁZQUEZ PUR 1:45.16
8. Marcin LEWANDOWSKI POL 1:45.23
9. Adam KSZCZOT POL 1:45.75
10. Guy LEARMONTH GBR 1:45.86
Harun ABDA USA DNF
1500m
1. Timothy CHERUIYOT KEN 3:28.77
2. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:30.16
3. Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:30.79
4. Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:30.82
5. Ronald MUSAGALA UGA 3:31.33
6. Samuel TEFERA ETH 3:31.39
7. Vincent KIBET KEN 3:33.79
8. Adel MECHAAL ESP 3:33.91
9. Jake WIGHTMAN GBR 3:34.40
10. Kevin LÓPEZ ESP 3:34.83
11. Bethwell BIRGEN KEN 3:35.04
12. Aman WOTE ETH 3:36.68
13. Justus SOGET KEN 3:38.79
Boaz KIPRUGUT KEN DNF
Ronald KWEMOI KEN DNF
Timothy SEIN KEN DNF


5000
1. Yomif KEJELCHA ETH 13:00.56
2. Selemon BAREGA ETH 13:01.99
3. Telahun Haile BEKELE ETH 13:03.09
4. Joshua CHEPTEGEI UGA 13:03.59
5. Abadi HADIS ETH 13:04.50
6. Paul CHELIMO USA 13:05.70
7. Paul Kipngetich TANUI KEN 13:06.10
8. Nicholas Kipkorir KIMELI KEN 13:07.35
9. Davis KIPLANGAT KEN 13:08.09
10. Hagos GEBRHIWET ETH 13:09.59
11. Richard YATOR KEN 13:09.79
12. Dawit FIKADU BRN 13:10.40
13. Solomon BERIHU ETH 13:11.70
14. Julien WANDERS SUI 13:13.84
15. Tsegay KIDANU ETH 13:14.68
16. Birhanu BALEW BRN 13:17.82
17. Albert ROP BRN 13:18.25
18. Muktar EDRIS ETH 13:29.53
19. Aron KIFLE ERI 13:36.42
20. Richard RINGER GER 13:44.58
Soufiyan BOUQANTAR MAR DNF
Abdelaati IGUIDER MAR DNF
Cornelius KANGOGO KEN DNF
Thierry NDIKUMWENAYO BDI DNF
Getaneh MOLLA ETH DNS
110m aidat
1. Orlando ORTEGA ESP 13.05
2. Daniel ROBERTS USA 13.11
3. Ronald LEVY JAM 13.25
4. Andrew POZZI GBR 13.28
5. Wenjun XIE CHN 13.29
6. Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.34
7. Devon ALLEN USA 13.35
8. Jason JOSEPH SUI 13.80


400m esteet
1. Luke CAMPBELL GER 49.54
2. Rasmus MÄGI EST 49.54
3. Mamadou Kasse HANN FRA 49.90
4. Kariem HUSSEIN SUI 50.00
5. Dany BRAND SUI 50.80
6. Alain-Hervé MFOMKPA SUI 50.84
José Reynaldo BENCOSME DE LEON ITA DNF
Pituushyppy
1. Juan Miguel ECHEVARRÍA CUB 8.32
2. Miltiadis TENTOGLOU GRE 8.19
3. Luvo MANYONGA RSA 8.13
4. Tajay GAYLE JAM 8.13
5. Ruswahl SAMAAI RSA 8.08
6. Darcy ROPER AUS 8.05
7. Will CLAYE USA 7.74
8. Benjamin GFÖHLER SUI 7.68


Seiväshyppy
1. Piotr LISEK POL 6.01
2. Sam KENDRICKS USA 5.95
3. Armand DUPLANTIS SWE 5.81
3. Renaud LAVILLENIE FRA 5.81
5. Cole WALSH USA 5.71
6. Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.61
7. Alioune SENE FRA 5.61
8. Valentin LAVILLENIE FRA 5.51
8. Bo Kanda LITA BAEHRE GER 5.51
Thiago BRAZ BRA NM


Naiset


100m
1. Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 10.74
2. Dina ASHER-SMITH GBR 10.91
3. Marie-Josée TA LOU CIV 10.93
4. Dafne SCHIPPERS NED 11.04
5. Kayla WHITE USA 11.16
6. Gina LÜCKENKEMPER GER 11.16
7. Mujinga KAMBUNDJI SUI 11.27
8. Salomé KORA SUI 11.29
200m
1. Gabrielle THOMAS USA 22.69
2. Jodie WILLIAMS GBR 22.75
3. Anthonique STRACHAN BAH 22.81
4. Ashleigh NELSON GBR 22.85
5. Gunta VAIČULE LAT 23.08
6. Sarah ATCHO SUI 23.41
7. Olga SAFRONOVA KAZ 23.53
8. Yongli WEI CHN 23.68


400m
1. Salwa Eid NASER BRN 49.17
2. Aminatou SEYNI NIG 49.19
3. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 50.88
4. Laviai NIELSEN GBR 51.31
5. Christine BOTLOGETSWE BOT 51.50
6. Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 51.73
7. Courtney OKOLO USA 51.85
8. Shericka JACKSON JAM 52.35
800m
1. Nelly JEPKOSGEI KEN 1:59.54
2. Halimah NAKAAYI UGA 1:59.97
3. Gabriela GAJANOVÁ SVK 2:01.25
4. Selina BÜCHEL SUI 2:01.58
5. Delia SCLABAS SUI 2:03.01
6. Lovisa LINDH SWE 2:03.60
7. Lore HOFFMANN SUI 2:04.12
8. Diribe WELTEJI ETH 2:04.74
9. Līga VELVERE LAT 2:05.20
Eglé BALČIUNAITÉ LTU DNF
Mary KURIA KEN DNS


Kolmiloikka
1. Caterine IBARGUEN COL 14.89
2. Yulimar ROJAS VEN 14.82
3. Liadagmis POVEA CUB 14.77
4. Shanieka RICKETTS JAM 14.65
5. Kimberly WILLIAMS JAM 14.52
6. Paraskevi PAPACHRISTOU GRE 14.51
7. Olha SALADUKHA UKR 14.49
8. Olga RYPAKOVA KAZ 14.35
9. Ana PELETEIRO ESP 14.16
10. Patrícia MAMONA POR 13.94
11. Kristin GIERISCH GER 13.88
Kuula
1. Christina SCHWANITZ GER 19.04
2. Brittany CREW CAN 18.46
3. Fanny ROOS SWE 18.41
4. Danniel THOMAS-DODD JAM 18.36
5. Aliona DUBITSKAYA BLR 18.27
6. Chase EALEY USA 18.15
7. Paulina GUBA POL 17.67
Jessica RAMSEY USA NM


Keihäs
1. Christin HUSSONG GER 66.59
2. Kelsey-Lee BARBER AUS 65.63
3. Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE 63.79
4. Shiying LIU CHN 62.63
5. Tatsiana KHALADOVICH BLR 62.07
6. Lina MUZE LAT 60.18
7. Annu RANI IND 59.35
8. Elizabeth GLEADLE CAN 58.76
9. Kara WINGER USA 56.99
10. Sara KOLAK CRO 56.19
Liina LAASMA EST NM
Eda TUĞSUZ TUR NM


Monacon osakilpailu - tulokset


Miehet


100m
1. Justin GATLIN USA 9.91
2. Noah LYLES USA 9.92
3. Michael RODGERS USA 10.01
4. Akani SIMBINE RSA 10.04
5. Cravon GILLESPIE USA 10.14
6. Jimmy VICAUT FRA 10.17
7. Arthur CISSÉ CIV 10.25
8. Divine ODUDURU NGR 10.26
400m
1. Steven GARDINER BAH 44.51
2. Abderrahman SAMBA QAT 45.00
3. Nathan STROTHER USA 45.54
4. Luka JANEŽIČ SLO 45.76
5. Davide RE ITA 46.21
Kahmari MONTGOMERY USA DQ
Jonathan JONES BAR DNS
Anthony José ZAMBRANO COL DNS


800m
1. Nijel AMOS BOT 1:41.89
2. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:42.54
3. Amel TUKA BIH 1:43.62
4. Michael SARUNI KEN 1:43.70
5. Brandon MCBRIDE CAN 1:43.83
6. Wesley VÁZQUEZ PUR 1:44.40
7. Adam KSZCZOT POL 1:44.69
8. Jake WIGHTMAN GBR 1:45.08
9. Pierre-Ambroise BOSSE FRA 1:45.43
10. Jonathan KITILIT KEN 1:45.78
Harun ABDA USA DNF
1500m
1. Timothy CHERUIYOT KEN 3:29.97
2. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 3:30.47
3. Ronald MUSAGALA UGA 3:30.58
4. Charlie DA'VALL GRICE GBR 3:30.62
5. Ayanleh SOULEIMAN DJI 3:31.38
6. George Meitamei MANANGOI KEN 3:31.49
7. Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:31.81
8. Stewart MCSWEYN AUS 3:31.81
9. Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:33.25
10. Vincent KIBET KEN 3:33.36
11. Marcin LEWANDOWSKI POL 3:34.14
12. Alexis MIELLET FRA 3:34.23
13. Brimin KIPRONO KEN 3:35.32
14. Michael KIBET KEN 3:41.96
Bram SOM NED DNF


3000m
1. Soufiane EL BAKKALI MAR 8:04.82
2. Benjamin KIGEN KEN 8:05.12
3. Getnet WALE ETH 8:05.51
4. Fernando CARRO ESP 8:05.69
5. Abraham KIBIWOT KEN 8:05.72
6. Hillary BOR USA 8:09.23
7. Djilali BEDRANI FRA 8:09.47
8. Takele NIGATE ETH 8:09.50
9. Nicholas Kiptanui BETT KEN 8:11.47
10. Albert CHEMUTAI UGA 8:12.29
11. Leonard Kipkemoi BETT KEN 8:15.90
12. Matthew HUGHES CAN 8:17.26
13. Lawrence Kemboi KIPSANG KEN 8:19.82
14. Yoann KOWAL FRA 8:26.16
15. Yohanes CHIAPPINELLI ITA 8:26.93
16. Daniel ARCE ESP 8:34.48
Barnabas KIPYEGO KEN DNF
Mohamed TINDOUFT MAR DNF
Seiväshyppy
1. Piotr LISEK POL 6.02
2. Armand DUPLANTIS SWE 5.92
3. Thiago BRAZ BRA 5.92
4. Paweł WOJCIECHOWSKI POL 5.87
5. Sam KENDRICKS USA 5.82
5. Renaud LAVILLENIE FRA 5.82
7. Valentin LAVILLENIE FRA 5.82
8. Alioune SENE FRA 5.72
9. Cole WALSH USA 5.72
10. Seito YAMAMOTO JPN 5.62
Raphael HOLZDEPPE GER NM


400m esteet
1. Luke CAMPBELL GER 49.54
2. Rasmus MÄGI EST 49.54
3. Mamadou Kasse HANN FRA 49.90
4. Kariem HUSSEIN SUI 50.00
5. Dany BRAND SUI 50.80
6. Alain-Hervé MFOMKPA SUI 50.84
José Reynaldo BENCOSME DE LEON ITA DNF
Kolmiloikka
1. Christian TAYLOR USA 17.82
2. Will CLAYE USA 17.75
3. Pedro Pablo PICHARDO POR 17.38
4. Hugues Fabrice ZANGO BUR 17.33
5. Nelson ÉVORA POR 17.13
6. Donald SCOTT USA 17.03
7. Almir DOS SANTOS BRA 16.76
8. Latario COLLIE-MINNS BAH 16.15


Keihäs
1. Andreas HOFMANN GER 87.84
2. Magnus KIRT EST 87.47
3. Thomas RÖHLER GER 86.04
4. Chao-Tsun CHENG TPE 82.29
5. Marcin KRUKOWSKI POL 82.16
6. Jakub VADLEJCH CZE 81.00
7. Toni KUUSELA FIN 74.32
8. Kevin MAYER FRA 67.52


Naiset


200m
1. Shaunae MILLER-UIBO BAH 22.09
2. Elaine THOMPSON JAM 22.44
3. Dafne SCHIPPERS NED 22.45
4. Teahna DANIELS USA 22.59
5. Jenna PRANDINI USA 22.66
6. Marie-Josée TA LOU CIV 22.66
7. Gabrielle THOMAS USA 22.99
800m
1. Ajee WILSON USA 1:57.73
2. Natoya GOULE JAM 1:57.90
3. Laura MUIR GBR 1:58.42
4. Lynsey SHARP GBR 1:58.76
5. Halimah NAKAAYI UGA 1:59.57
6. Raevyn ROGERS USA 2:00.16
7. Chunyu WANG CHN 2:01.31
8. Freweyni HAILU ETH 2:02.36
9. Nelly JEPKOSGEI KEN 2:04.85
Chrishuna WILLIAMS USA DNF


Maili
1. Sifan HASSAN NED 4:12.33
2. Laura WEIGHTMAN GBR 4:17.60
3. Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:17.87
4. Gudaf TSEGAY ETH 4:18.31
5. Rababe ARAFI MAR 4:18.42
6. Axumawit EMBAYE ETH 4:18.58
7. Winnie NANYONDO UGA 4:18.65
8. Ciara MAGEEAN IRL 4:19.03
9. Rachel SCHNEIDER USA 4:20.91
10. Alemaz SAMUEL ETH 4:23.35
11. Aisha PRAUGHT-LEER JAM 4:26.14
12. Melissa COURTNEY GBR 4:27.76
Olha LYAKHOVA UKR DNF
100m aidat
1. Kendra HARRISON USA 12.43
2. Danielle WILLIAMS JAM 12.52
3. Christina CLEMONS USA 12.62
4. Janeek BROWN JAM 12.71
5. Nia ALI USA 12.80
6. Karolina KOŁECZEK POL 12.93
7. Sharika NELVIS USA 12.98
Pedrya SEYMOUR BAH DQ


400m aidat
1. Sydney MCLAUGHLIN USA 53.32
2. Ashley SPENCER USA 54.46
3. Zuzana HEJNOVÁ CZE 54.55
4. Janieve RUSSELL JAM 54.70
5. Rushell CLAYTON JAM 54.82
6. Léa SPRUNGER SUI 55.60
7. Kori CARTER USA 55.63
8. Anna RYZHYKOVA UKR 55.65
Korkeushyppy
1. Mariya LASITSKENE ANA 2.00
2. Mirela DEMIREVA BUL 1.94
3. Nicola MCDERMOTT AUS 1.94
4. Ana ŠIMIĆ CRO 1.90
4. Levern SPENCER LCA 1.90
6. Kamila LIĆWINKO POL 1.90
7. Erika KINSEY SWE 1.85
7. María Fernanda MURILLO COL 1.85



Lontoon osakilpailu - tulokset päivä 1


Miehet


100m
1. Akani SIMBINE RSA 9.93
2. Zharnel HUGHES GBR 9.95
3. Yohan BLAKE JAM 9.97
4. Yuki KOIKE JPN 9.98
5. Andre DE GRASSE CAN 9.99
6. Adam GEMILI GBR 10.04
7. Yoshihide KIRYU JPN 10.13
8. Cejhae GREENE ANT 10.19
9. Arthur CISSÉ CIV 10.25
800m
1. Ferguson Cheruiyot ROTICH KEN 1:43.14
2. Wyclife KINYAMAL KEN 1:43.48
3. Marcin LEWANDOWSKI POL 1:43.74
4. Cornelius TUWEI KEN 1:43.90
5. Wesley VÁZQUEZ PUR 1:44.42
6. Jamie WEBB GBR 1:44.52
7. Adam KSZCZOT POL 1:44.61
8. Emmanuel Kipkurui KORIR KEN 1:44.75
9. Kyle LANGFORD GBR 1:44.97
10. Elliot GILES GBR 1:45.03
11. Andreas KRAMER SWE 1:45.10
Harun ABDA USA DNF
Nijel AMOS BOT DNF


5000m
1. Hagos GEBRHIWET ETH 13:01.86
2. Jakob INGEBRIGTSEN NOR 13:02.03
3. Nicholas Kipkorir KIMELI KEN 13:05.48
4. Stewart MCSWEYN AUS 13:05.63
5. Andrew BUTCHART GBR 13:06.21
6. Rhonex KIPRUTO KEN 13:07.40
7. Yemaneberhan CRIPPA ITA 13:07.84
8. Patrick TIERNAN AUS 13:12.68
9. Morgan MCDONALD AUS 13:18.91
10. Benjamin CONNOR GBR 13:19.47
11. Paul Kipngetich TANUI KEN 13:23.27
12. Alexander YEE GBR 13:29.18
13. Brett ROBINSON AUS 13:39.37
14. Marc SCOTT GBR 13:49.55
15. Sam PARSONS GER 13:50.30
16. Sam MCENTEE AUS 13:55.07
17. Nick GOOLAB GBR 14:02.27
Sam ATKIN GBR DNF
Jordan GUSMAN AUS DNF
Cornelius KIPLANGAT KEN DNF
Dominic Chemut KIPTARUS KEN DNF
Kolmiloikka
1. Pedro Pablo PICHARDO POR 17.53
2. Christian TAYLOR USA 17.19
3. Hugues Fabrice ZANGO BUR 16.88
4. Alexis COPELLO AZE 16.80
5. Benjamin WILLIAMS GBR 16.45
6. Nelson ÉVORA POR 16.37
7. Nathan DOUGLAS GBR 16.18


3000m
1. Karsten WARHOLM NOR 47.12
2. Yasmani COPELLO TUR 48.93
3. Amere LATTIN USA 49.18
4. Byron ROBINSON USA 49.29
5. Rasmus MÄGI EST 49.71
6. Jaheel HYDE JAM 49.79
7. Jeffery GIBSON BAH 49.88
8. Chris MCALISTER GBR 49.93
Kyron MCMASTER IVB DNF
Pituushyppy
1. Luvo MANYONGA RSA 8.37
2. Tajay GAYLE JAM 8.32
3. Ruswahl SAMAAI RSA 8.11
4. Miltiadis TENTOGLOU GRE 7.99
5. Trumaine JEFFERSON USA 7.89
6. Jacob FINCHAM-DUKES GBR 7.70
7. Daniel BRAMBLE GBR 7.61
8. Henry SMITH AUS 7.57



Naiset


100m
1. Shelly-Ann FRASER-PRYCE JAM 10.78
2. Dina ASHER-SMITH GBR 10.92
3. Marie-Josée TA LOU CIV 10.98
4. Blessing OKAGBARE NGR 11.04
5. Gina LÜCKENKEMPER GER 11.14
6. Murielle AHOURÉ CIV 11.17
7. Michelle-Lee AHYE TTO 11.19
8. Tatjana PINTO GER 11.28
Dafne SCHIPPERS NED DQ
800m
1. Lynsey SHARP GBR 1:58.61
2. Catriona BISSET AUS 1:58.78
3. Alexandra BELL GBR 1:59.82
4. Shelayna OSKAN-CLARKE GBR 1:59.83
5. Morgan MITCHELL AUS 2:00.06
6. Hannah SEGRAVE GBR 2:00.18
7. Natoya GOULE JAM 2:00.51
8. Carley THOMAS AUS 2:01.01
9. Adelle TRACEY GBR 2:09.74
Aneta LEMIESZ POL DNF


5000m
1. Hellen OBIRI KEN 14:20.36
2. Agnes Jebet TIROP KEN 14:20.68
3. Sifan HASSAN NED 14:22.12
4. Margaret Chelimo KIPKEMBOI KEN 14:31.69
5. Caroline Chepkoech KIPKIRUI KEN 14:36.10
6. Eva CHERONO KEN 14:40.25
7. Beatrice CHEBET KEN 14:46.12
8. Lilian Kasait RENGERUK KEN 14:48.69
9. Gloriah KITE KEN 14:49.22
10. Letesenbet GIDEY ETH 14:51.46
11. Karoline Bjerkeli GRØVDAL NOR 14:51.66
12. Laura WEIGHTMAN GBR 14:51.78
13. Eilish MCCOLGAN GBR 14:51.89
14. Lonah Chemtai SALPETER ISR 14:59.02
15. Dominique SCOTT RSA 14:59.08
16. Andrea SECCAFIEN CAN 15:12.93
17. Jessica JUDD GBR 15:16.47
18. Rosie CLARKE GBR 15:19.75
19. Jessica O'CONNELL CAN 15:28.80
20. Amy Eloise NEALE GBR 15:35.02
Melissa COURTNEY GBR DNF
Winnie NANYONDO UGA DNF
Renata PLIŚ POL DNF
Natalie RULE AUS DNF
400m
1. Rushell CLAYTON JAM 54.16
2. Zuzana HEJNOVÁ CZE 54.33
3. Tia-Adana BELLE BAR 54.54
4. Anna RYZHYKOVA UKR 54.64
5. Janieve RUSSELL JAM 55.14
6. Meghan BEESLEY GBR 55.20
7. Sage WATSON CAN 55.32
8. Wenda NEL RSA 56.39


Pituushyppy
1. Malaika MIHAMBO GER 7.02
2. Brittney REESE USA 6.82
3. Maryna BEKH-ROMANCHUK UKR 6.78
4. Brooke STRATTON AUS 6.64
5. Lorraine UGEN GBR 6.62
6. Tissanna HICKLING JAM 6.53
7. Katarina JOHNSON-THOMPSON GBR 6.47
8. Christabel NETTEY CAN 6.33
Shara PROCTOR GBR NM



Lontoon osakilpailu - tulokset päivä 2


Miehet


100m
1. Zhenye XIE CHN 19.88
2. Miguel FRANCIS GBR 19.97
3. Aldemir JUNIOR BRA 20.17
4. Yuki KOIKE JPN 20.24
5. Nethaneel MITCHELL-BLAKE GBR 20.28
6. Eseosa DESALU ITA 20.51
7. Alonso EDWARD PAN 20.52
8. Shemar BOLDIZSAR GBR 20.56
9. Mario BURKE BAR 20.78
400m
1. Akeem BLOOMFIELD JAM 44.40
2. Jonathan JONES BAR 44.63
3. Nathon ALLEN JAM 44.85
4. Obi IGBOKWE USA 45.06
5. Demish GAYE JAM 45.11
6. Baboloki THEBE BOT 45.23
7. Luka JANEŽIČ SLO 45.49
8. Rabah YOUSIF GBR 45.52
9. Marcus CHAMBERS USA 46.26


Maili
1. Samuel TEFERA ETH 3:49.45
2. Filip INGEBRIGTSEN NOR 3:49.60
3. Jake WIGHTMAN GBR 3:52.02
4. Charles Cheboi SIMOTWO KEN 3:53.31
5. Matthew RAMSDEN AUS 3:53.32
6. Amos BARTELSMEYER GER 3:53.33
7. Chris O'HARE GBR 3:53.35
8. Josh KERR GBR 3:53.88
9. Ryan GREGSON AUS 3:54.54
10. Jake HEYWARD GBR 3:54.78
11. Nick WILLIS NZL 3:55.45
12. Piers COPELAND GBR 3:56.05
13. James WEST GBR 3:56.79
14. Vincent KIBET KEN 3:58.09
15. Zak SEDDON GBR 3:58.90
16. Neil GOURLEY GBR 4:05.80
Bram SOM NED DNF
Jordan WILLIAMSZ AUS DNF
110m aidat
1. Wenjun XIE CHN 13.28
2. Wilhem BELOCIAN FRA 13.28
3. Omar MCLEOD JAM 13.32
4. Pascal MARTINOT-LAGARDE FRA 13.49
5. Antonio ALKANA RSA 13.51
6. Andrew POZZI GBR 13.52
7. Ronald LEVY JAM 13.60
8. David KING GBR 13.66
Cameron FILLERY GBR DQ


Korkeushyppy
1. Majd Eddin GHAZAL SYR 2.30
2. Mutaz Essa BARSHIM QAT 2.27
3. Tihomir IVANOV BUL 2.24
4. Ilya IVANYUK ANA 2.24
5. Tom GALE GBR 2.24
6. Andriy PROTSENKO UKR 2.24
7. Hamish KERR NZL 2.20
8. Chris BAKER GBR 2.20
9. Mathew SAWE KEN 2.20
Kiekonheitto
1. Daniel STÅHL SWE 68.56
2. Fedrick DACRES JAM 67.09
3. Andrius GUDŽIUS LTU 65.40
4. Ola STUNES ISENE NOR 64.55
5. Piotr MAŁACHOWSKI POL 63.8
6. Lukas WEISSHAIDINGER AUT 63.74
7. Christoph HARTING GER 63.69
8. Matthew DENNY AUS 63.25
9. Lawrence OKOYE GBR 60.80
10. Gregory THOMPSON GBR 60.42



Naiset


200m
1. Elaine THOMPSON JAM 22.13
2. Marie-Josée TA LOU CIV 22.36
3. Beth DOBBIN GBR 22.50
4. Shashalee FORBES JAM 22.93
5. Jamile SAMUEL NED 22.94
6. Mujinga KAMBUNDJI SUI 22.95
7. Schillonie CALVERT-POWELL JAM 23.16
8. Bianca WILLIAMS GBR 23.19
9. Katarina JOHNSON-THOMPSON GBR 23.19
400m
1. Shericka JACKSON JAM 50.69
2. Stephenie Ann MCPHERSON JAM 50.74
3. Laviai NIELSEN GBR 50.83
4. Anastasia LE-ROY JAM 51.46
5. Justyna ŚWIĘTY-ERSETIC POL 51.58
6. Emily DIAMOND GBR 51.69
7. Anita HORVAT SLO 51.83
8. Amandine BROSSIER FRA 52.03


1500m
1. Laura MUIR GBR 3:58.25
2. Winny CHEBET KEN 3:59.93
3. Gabriela DEBUES-STAFFORD CAN 4:00.26
4. Winnie NANYONDO UGA 4:00.40
5. Konstanze KLOSTERHALFEN GER 4:00.43
6. Sarah MCDONALD GBR 4:00.46
7. Jemma REEKIE GBR 4:02.09
8. Claudia Mihaela BOBOCEA ROU 4:02.27
9. Rababe ARAFI MAR 4:03.53
10. Darya BARYSEVICH BLR 4:03.58
11. Ciara MAGEEAN IRL 4:03.70
12. Sofia ENNAOUI POL 4:04.06
13. Linden HALL AUS 4:04.29
14. Axumawit EMBAYE ETH 4:04.63
Hannah SEGRAVE GBR DNF
100m aidat
1. Danielle WILLIAMS JAM 12.32
2. Nia ALI USA 12.57
3. Queen HARRISON USA 12.64
4. Megan TAPPER JAM 12.66
5. Tobi AMUSAN NGR 12.73
6. Pedrya SEYMOUR BAH 12.96
7. Elvira HERMAN BLR 13.02
8. Evonne BRITTON USA 13.15
Tiffani MCREYNOLDS USA DQ


Seiväshyppy
1. Anzhelika SIDOROVA ANA 4.75
2. Katerina STEFANIDI GRE 4.75
3. Holly BRADSHAW GBR 4.65
4. Yarisley SILVA CUB 4.65
5. Robeilys PEINADO VEN 4.65
6. Alysha NEWMAN CAN 4.65
7. Nikoleta KIRIAKOPOULOU GRE 4.55
8. Angelica BENGTSSON SWE 4.55
9. Michaela MEIJER SWE 4.55
Keihäs
1. Tatsiana KHALADOVICH BLR 66.10
2. Kelsey-Lee BARBER AUS 65.85
3. Christin HUSSONG GER 65.73
4. Sara KOLAK CRO 63.80
5. Nikola OGRODNÍKOVÁ CZE 63.05
6. Barbora ŠPOTÁKOVÁ CZE CZE 61.82
7. Martina RATEJ SLO 60.79
8. Madara PALAMEIKA LAT 60.13
9. Kara WINGER USA 60.08
10. Elizabeth GLEADLE CAN 58.38



Yleisurheilun Timanttiliiga 2019